Niezdrowy tryb życia wpływa bardzo niekorzystnie na jeden z ważniejszych organów w naszym ciele, czyli na wątrobę. Na co dzień dbamy o to, co widać, czyli skórę, włosy, szczupłą sylwetkę. Ale co zrobić, jeśli nawet przy zmianie diety i większej aktywności fizycznej waga stoi wciąż jak zaczarowana w miejscu, włosy są słabe, łamią się, a na skórze pojawiają się wypryski? Może przyczyna tkwi w złej pracy wątroby. Wątroba jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn z organizmu, ale przy zaburzonym funkcjonowaniu tego organu pojawiają się zmiany związane z zanieczyszczeniem toksynami.

Za co odpowiada wątroba?

Wątroba poza neutralizowaniem toksyn powstających w procesie przemiany materii i spożywanych wraz z niezdrowym jedzeniem, sztucznymi barwnikami do niego dodawanymi, konserwantami oraz lekami bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Wątroba wytwarza niezbędną do trawienia tłuszczów żółć, wchłania i przekształca wiele witamin do form tak zwanych bioaktywnych, produkuje fibrynogen, który zaś odpowiada za reakcje odpornościowe. Odpowiedni poziom glukozy we krwi, równowaga hormonalna, kontrola cholesterolu i trójglicerydów to także zadanie wątroby. Bez sprawnej wątroby nie jesteśmy w stanie dobrze trawić, gdyż to ona aktywuje sporo enzymów trawiennych.

Objawy chorej wątroby

Kiedy wątroba ma z nami ciężkie życie, to objawy są widoczne już na pierwszy rzut oka, ale niestety wielu z nas przypisuje je zmęczeniu, niedospaniu, ewentualnie złej diecie. Objawy to wieczne zmęczenie, osłabienie, podkowy pod oczami, nietolerancje pokarmowe, które pojawiają się nagle, bóle głowy i skroni, zmniejszony apetyt, zaparcia, biegunki, wypryski, trądzik, szara skóra, spadek libido, alergie, ciemnożółty kolor moczu, zaburzenia hormonalne i tarczycy, a nawet stany depresyjne.

Badania

Żeby zadbać o ten kluczowy organ, jakim jest wątroba, można wykonać badania, tak zwany profil wątrobowy. Dzięki temu można ocenić funkcje wydalnicze, metaboliczne i wydzielnicze wątroby, a nawet ocenić stopień uszkodzenia komórek wątroby. Profilaktycznie warto takie badania wykonywać raz w roku, także w czasie ciąży.

Dieta

Jeśli okaże się, że wątroba jest znacznie uszkodzona na skutek na przykład niealkoholowego stłuszczenia wątroby, albo zapalenia wątroby, to dieta musi ulec diametralnym zmianom. Zalecane jest wtedy spożywanie lekkostrawnych pokarmów, ubogich w błonnik, z jak najmniejszą zawartością tłuszczu i białka.

Ale lepiej zadbać o siebie wcześniej, bo tylko profilaktyka może nas ochronić przed poważnymi dolegliwościami. Warto znać zasady, aby zachować zdrowie, zadbać o wątrobę, wspomóc jej funkcjonowanie, zanim zostaną stwierdzone poważne zaburzenia.

Co jeść?

Jest kilka ważnych zasad, których powinien trzymać się każdy, kto chce o siebie zadbać. Są to: spożywanie 5-6 niewielkich posiłków, regularne pory jedzenia, picie płynów w ilości 2 l dziennie, a przy zwiększonym wysiłku fizycznym nawet więcej, na „dzień dobry” nie kawa z cukrem, ale szklanka przegotowanej ciepłej wody z cytryną, powolne jedzenie, a nie łykanie dużych kawałków, byle szybciej. Potrawy smażone, grillowanie także nie służą wątrobie. Lepiej piec w folii, gotować na parze. Nawet latem trzeba jeść ciepłe posiłki! Zimna woda i napoje to katorga dla wątroby. Sól nie jest także sprzymierzeńcem i należy ją ograniczyć, lepiej zastosować zioła do potraw. Rezygnacja z alkoholu jest oczywistą oznaką dbałości o wątrobę, a także rzucenie palenia papierosów. Często piszemy o konserwantach i przypominamy o uważnym czytaniu etykiet. Należy to bezwzględnie robić, także etykiet kosmetyków, aby unikać konserwantów, fenoli, SLS. Jak najczęściej powinniśmy dbać o chwile przyjemności, na przykład w saunie, robiąc ciepłe ką[piele, uprawiając sporty. Pocenie się wspomaga proces detoksykacji naszego ciała!

Smacznie i zdrowo dla wątroby

Aby wątroba miała miej pracy z toksynami, zadbajmy o jakość spożywanych produktów, pytajmy o uprawy, z jakich pochodzą owoce i warzywa, unikajmy pestycydów. Głodówki nie są konieczne, naprawdę nie, bo organizm ludzki jest tak genialnym „urządzeniem”, które potrafi sam pozbyć się toksyn. Wystarczy, ze dieta jest urozmaicona, odżywcza i zgodna z zapotrzebowaniem energetycznym w zależności od stylu życia, wieku, płci. Jedzenie, po które sięgamy, powinno być wartościowe, sprawiać, że energia fizyczna i emocjonalna będą w harmonii. Warzywa, owoce, produkty zbożowe i smak słodki, ale oczywiście zdrowo słodki, to podstawa. Warzywa i owoce mają właściwości odtruwające i przeciw utleniające, znajduje się w nich chlorofil, antocyjany, beta-karoten, betaina, witaminy, w tym witaminę C, która zwalcza wolne rodniki, które są niebezpieczne, bo niszczą komórki wątroby. Super, jeśli diecie zadbamy o węglowodany złożone, jak na przykład amarantus, proso (kasza jaglana), a także o optymalny poziom błonnika. Do potraw można dodawać babkę jajowatą lub babkę płesznik, które odtruwają i obniżają poziom cukru we krwi. Białko, jakiego potrzeba dla dobrej pracy wątroby trzeba szukać w mięsie indyka, kurczaka, chudej wołowinie, cielęcinie, a także w serach chudych i jajach. Ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu powinny znaleźć się w każdej diecie. Jeśli ktoś nie spożywa mięsa w ogóle, to można je zastąpić w sporym stopniu na przykład tofu, które jest lżej strawne, niż całe ziarna roślin strączkowych. Tłuszcze też są istotne, na przykład oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, masło klarowane. Pamiętajmy, że witaminy D, A, E i K potrzebują tłuszczu, aby się przyswoić, a mają istotny wpływ na dobrą pracę wątroby. Zioła mają świetny wpływ nie tylko na smak każdego dania, ale też na wątrobę. Warto sięgać po świeże zioła, ale też suszone. Kurkuma przyczynia się do wydzielania żółci i wspomaga trawienie tłuszczu. Czarnuszka wspomaga leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Melisa, mięta pieprzowa, rumianek, ostropest, rzewień, mniszek, łopian, tatarak, kora wiązu śluzowego to też sprzymierzeńcy w walce o zdrową wątrobę.

Proso to źródło węglowodanów złożonych, a kaszę jaglaną można przyrządzać na sto sposobów! Włącz ją do diety swojej i całej rodziny na słodko i na słono.

Unikaj niezdrowych pokarmów, które nic nie wnoszą poza kaloriami!

Zamiast kawy lepiej pić napary z ziół, dzień zacząć na przykład kleikiem ryżowym. W tym celu trzeba 100 g białego ryżu zalać litrem wody, przykryć i gotować na wolniutkim ogniu przez cztery godziny. Musi być szczelnie przykryty garnek, gdyż ryż pieni się i może wykipieć. Wodę trzeba uzupełniać, mieszając co pół godziny, aby ryż nie przywarł doi dna. Miseczkę takiego kleiku dobrze jest zjeść przed śniadaniem. Wbrew pozorom nie jest on wstrętny w smaku, ale ma zbawienny wpływ na wątrobę, jelita, pobudza narządy do pracy. Odrzućmy słodycze zawierające biały cukier i tuszce utwardzone, ostre przyprawy, chili, ostre curry, ocet, chrzan, majonez, tłuszcze trans, fast food, tłusty nabiał, tłuste mięso,wędliny sklepowe, niedojrzałe owoce, groch, soję, fasolę, surową cebulę.