Duża intensywność ćwiczeń, krótkie serie to to, co charakteryzuje tabatę. Pomaga ona poprawić kondycję i zwiększyć wydolność tlenową i beztlenową, jednak nie jest to trening dla każdego!

Wśród noworocznych postanowień nie może zabraknąć większej dawki ruchu. A może tabata? Co to za rodzaj ćwiczeń i dla kogo są one dedykowane?

Tabata

Nazwa tego rodzaju treningu pochodzi od nazwiska japońskiego doktora Izumi Tabaty. W 1996 roku opracował on metodę, która polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń przez dwadzieścia sekund, po którym jest przerwa dziesięciosekundowa. Cykl trwa cztery minuty, co wydaje się niewiele, jednak z cała pewnością w praktyce każdy poczuje ?tę moc?! Taki rodzaj ćwiczeń przynosi wiele korzyści, o czym wiedzą zawodowi sportowcy. Zresztą początkowo tabata popularna była właśnie wśród łyżwiarzy szybkich, z nimi bowiem ściśle współpracował Izumi Tabata, a dziś każdy może zakosztować tych intensywnych ćwiczeń w niemal każdym klubie fitness.

Co daje tabata?

Ze względu na dużą różnorodność ćwiczeń, zaangażowanie wszystkich partii ciała i intensywność treningów dzięki tabacie można zrzucić dość szybko zbędne kilogramy. Jest to rodzaj metabolicznego treningu interwałowego, więc raczej nie powinniśmy się nudzić w jego trakcie. Poza ładną sylwetką tabata sprawia, że mamy lepszą wydolność tlenową i beztlenową organizmu, poprawiamy naszą kondycję, przyspieszamy przemianę materii. Co więcej metabolizm pozostaje na podwyższonych obrotach nawet dobę po treningu. Oczywiście musimy dać z siebie wszystko i ćwiczenia wykonywać poprawnie.

Jak często?

Na początku, zwłaszcza, gdy wcześniej ktoś w ogóle nie ćwiczył, tabatę można serwować sobie tylko raz na tydzień, a z czasem zwiększyć ilość treningów do 2-3 tygodniowo. Ważne, abyśmy stawiali nie tyle na ilość, co na jakość. Efekty ćwiczeń na pewno wspomoże odpowiednia suplementacja. Pamiętajmy, że wraz z potem tracimy całe morze minerałów, które należy sukcesywnie uzupełniać. Bez tego zwyczajnie nie będziemy mieli siły napędowej do treningów. Przed samym treningiem najlepiej nie jeść, ćwiczenia dobrze jest zacząć przynajmniej dwie godziny po jedzeniu. Z drugiej strony nie można ćwiczyć na czczo! Po treningu powinniśmy dać czas organizmowi na regenerację.

Jak ćwiczyć?

Należy ćwiczyć przede wszystkim prawidłowo, najlepiej pod okiem fachowca na początku, który skoryguje wszystkie błędy. Technika ćwiczeń jest kluczowa w tabacie, ponieważ przy tej intensywności ćwiczeń nieprawidłowe wykonywanie ich prowadzi do kontuzji lub poważnych urazów. Trening oczywiście powinna poprzedzać solidna rozgrzewka wszystkich partii ciała, zaś na koniec obowiązkowo rozciąganie, które pomaga w tym, abyśmy następnego dnia nie czuli bólu w mięśniach. Jednym słowem do treningu trzeba podejść uczciwie. Dobrze jest też zaopatrzyć się w stoper, który odmierzy odpowiedni czas na ćwiczenia i przerwy, czy ewentualnie zmierzy tętno.

Ćwiczenia

W skład tabaty wchodzą między innymi pompki, brzuszki, przysiady, wyskoki, sprint w miejscu, przysiady z wyskokiem, przysiady ze sztangą, boks w miejscu, pajacyki, czy skakanka wykonywane z dużą intensywnością, w bardzo szybkim tempie.

Dla kogo tabata?

Tabata jest dla każdego, kto chce poprawić swoje wyniki, kondycję, kto miał już do czynienia z różnymi dyscyplinami sportu lub jest sportowcem wyczynowym.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do tabaty jest słaba kondycja, większa nadwaga,nadciśnienie, zakrzepica, wady serca, czy choroby układu oddechowo ? krążeniowego. Dobrze jest po prostu zasięgnąć porady wykwalifikowanego trenera, który dopasuje rodzaj i częstotliwość ćwiczeń indywidualnie do potrzeb i oczekiwań. Pamiętajmy, że jedynie dobrze dopasowane treningi mogą przynieść długotrwałe efekty. Cóż nam bowiem po ćwiczeniach, jeśli nabawimy się kontuzji lub pogorszy się stan naszego zdrowia?

Jeśli więc jesteście na dobrej drodze do realizacji swoich noworocznych postanowień rekomendujemy Wam tabatę i niech MOC będzie z WAMI!

Fot. pixabay.com