Na każdej kolorowej łące możecie znaleźć całe mnóstwo wielobarwnych roślin, ale tych żółtych jest naprawdę bardzo wiele! Dzisiaj ?zagramy w kolory?!
Czy znacie nazwy tych roślin i wiecie, jakie mają właściwości? Wśród żółtych roślin na mojej łące znalazłam: jaskier polski, dziewannę wielokwiatową, pięciornik gęsi, krwawnik wiązówkowaty, koniczynę drobnogłówkową, wiesiołek dwuletni, groszek żółty, starzec jakubek, brodawnik oraz glistnik. To tylko niektóre z roślin ubarwione na żółto występujące w Polsce, ale jak na niewielką łąkę, całkiem sporo, prawda? A w jaki sposób i na jakie dolegliwości mogłabym ich użyć?
Jaskier polski (Ranunculus arvensis) jest rośliną leczniczą, należącą do rodziny jaskrowatych. Nazywany bywa także jaskrem łąkowym lub jaskrem odłogowym. Ciekawostką jest to, że jaskier łąkowy zastosowany na polach, może przyczynić się do odkrycia ważnej informacji na temat gleb, ponieważ jaskier polny jest tzw. rośliną wskaźnikową. Wyrasta on na glebach, w których jest zbyt mało powietrza i wskazane jest na nich wykonanie melioracji. Najlepiej czuje się w glebach podmokłych, gliniastych i wapiennych. Jednocześnie jaskier jest rośliną trującą! Zawiera glikozyd o nazwie ranunkulina, który wytwarza lotną substancję o ostrym zapachu i bardzo palącym smaku. Po zerwaniu lepiej nie pocierać oczu! Substancja ta podrażnia błony śluzowe, nos, skórę oraz krtań. Ale jaskier ma też dobroczynne właściwości. Zawiera on protoanemonianę, która ma bardzo duże właściwości bakteriostatyczne, dzięki czemu hamuje rozwój szkodliwych pałeczek dżumy syberyjskiej i ogranicza kiełkowanie zarodników grzybów.
Dziewanna wielokwiatowa to ciekawa roślina występująca na łąkach, przydrożach, skrajach lasów i przy brzegach wód. Surowcem leczniczym są kwiaty zbierane od czerwca do sierpnia w drugim roku wegetacji rośliny oraz liście zrywane do końca kwietnia. Napary z tych kwiatów stosuje się na nieżyty oskrzeli oraz stany zapalne przełyku, żołądka i jelit. Napary z liści używane są zewnętrznie do płukania jamy ustnej oraz jako okłady na oparzenia, stłuczenia, odleżyny i stany ropne.
Pięciornik gęsi ? jego opis i właściwości szerzej opisane są we wpisie z czerwca https://sekretmumio.pl/male-wielkie-ziolo-pieciornik-gesi/! Warto zajrzeć, bo ten niepozorny kwiatuszek ukrywający się tuż przy ziemi ma całe mnóstwo zalet.
Krwawnik wiązówkowaty, inaczej talerzowaty, można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Używa się go na hemoroidy, wrzody żołądka i jelit, przy bólach jelit i dróg moczowych, pobudza wątrobę i woreczek żółciowy zapobiegając tworzenie się kamieni również nerkowych.
Koniczyna drobnogłówkowa należy do rodziny bobowatych. Występuje w całej Europie (poza południowym wschodem), a także w Azji Zachodniej, na Kaukazie i w Afryce Północnej. Bardziej znana jako roślina o właściwościach prozdrowotnych jest ?jej siostra? koniczyna czerwona (łąkowa), którą stosuje się na przyspieszenie gojenia się ran (zwiększa gęstość kolagenu w skórze), na objawy łuszczycy i trądziku androgennego, na regulację trawienia (pobudza wątrobę i pęcherzyk żółciowy), pobudzenie apetytu i złagodzenie zaparć.
Wiesiołek dwuletni to roślina należąca do gatunku wiesiołkowatych, nazywana też nocną świecą. Stosowany wewnętrznie wspomaga leczenia zaburzeń hormonalnych (cukrzycy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, cyklicznych bolesności sutków), a także zaburzeń przemiany lipidów i ich następstw (miażdżycy, nadciśnienia tętniczego). Wiesiołka stosuje się też do leczenia przewlekłych chorób skóry (wyprysk atopowy, łuszczyca, trądzik), chorób alergicznych, nawracających zakażeń bakteryjnych i wirusowych, stwardnienia rozsianego, gośćca, nadpobudliwości u dzieci i dorosłych. Przeciwdziała wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci, więc jest stosowany w wielu naturalnych kosmetykach. Surowcem leczniczym jest olej z nasion wiesiołka i nasienie.
Starzec Jakubek to ciekawa roślina i warto zwrócić uwagę na nią spacerując po łące, ale ziele starca obecnie nie jest stosowane w ziołolecznictwie, uchodzi za hepatotoksyczne, mutagenne i kancerogenne z uwagi na znaczną zawartość alkaloidów pirolizydynowych. Dawniej w medycynie ludowej starzec jakubek był wykorzystywany jako środek rozkurczowy, znieczulający i przeciwkrwotoczny.
Glistnik jaskółcze ziele możecie odszukać we wpisie na blogu Sekret Zdrowia z 15 maja 2020 !
Pośród żółtych roślin często występuje też lnica pospolita, kuklik pospolity, wrotycz pospolity i wiele wiele innych. Można powiedzieć, że barwa żółta sprzyja zdrowiu i kryje w sobie wiele odcieni, więc zachęcamy do poszukiwania, obserwowania i… oczywiście zbierania!
Kuklik pospolity Lnica pospolita