Pięciornik gęsi (Argentina anserina), który rozpoczął kwitnienie już w maju, a zakończy we wrześniu, to pospolita roślina miododajna występująca praktycznie w całej Europie. Potocznie bywa nazywany „drabinką” ze względu na charakterystyczny kształt liści. Żeby znaleźć żółte drobne kwiatki w trawie trzeba mocno się nachylić, ale warto, bo roślina bogata jest w witaminę C, flawonoidy i substancje mineralne.

Z pięciornika przyrządza się wyciąg, który wskazany jest na choroby wątroby, kamicę żółciową, poprawę czynności układu pokarmowego. Jako płukanka do ust łagodzi stany zapalne gardła, krtani i jamy ustnej. Warto także wspomnieć, że pobudza wydzielanie soków trawiennych, a zatem poprawia przemianę materii, a także wzmacnia organizm. Przynosi znaczącą ulgę w schorzeniach wątroby, łagodzi kolkę jelitową, wzdęcia i bóle brzucha. Można także używać naparu do przemywania ran. Jako ciekawostkę dodam, że kiedyś pięciornik gęsi wykorzystywano przy obróbce skór, a to ze względu na zawartość garbników.

Susz z pięciornika gęsiego na pewno przyda się w domowej ziołowej apteczce, a najlepiej przygotować go własnoręcznie. Wtedy mamy pewność gdzie był zbierany, jak przechowywany , a przede wszystkim, czy został dokładnie przebrany (bez pozostawienia jakichkolwiek zanieczyszczeń). Jeśli jednak nie macie możliwości zebrania go, to najlepiej kupić gotowy w dobrym sklepie zielarskim lub aptece.

Sposób zaparzania pięciornika gęsiego jest w zasadzie identyczny, jak wielu innych ziół.

Napar z pięciornika gęsiego
1 łyżkę rozdrobnionego ziela należy parzyć pod przykryciem przez 15 minut w dużym kubku wrzątku, a następnie odcedzić. Wskazane jest picie takiego naparu trzy razy dziennie.
Napar pomaga na niestrawność, trawienie, biegunkę, czy hemoroidy.

Odwar z gęsiego ziela
1 łyżkę rozdrobnionego ziela należy zalać szklanką wrzątku, a potem podgrzewać na niewielkim ogniu do wrzenia. Po mniej więcej 10 minutach odcedzić i pić letni odwar trzy razy dziennie.
Odwar pomaga na wątrobę, brak łaknienia i przy niedoborze kwasu żołądkowego.

A dla wszystkich kobiet cierpiących na bolesne miesiączki polecamy następujący sposób parzenia:

Składniki:

  • 100 g pięciornika gęsiego
  • 50 g kwiatu nagietka
  • 50 g rumianku

Należy zmieszać wszystkie zioła (susz) i parzyć po jednej łyżce stołowej takiej herbatki ziołowej na pełną szklankę wrzątku. Koniecznie należy pić ciepłą tak często, jak to tylko możliwe przez cały dzień.