Chcesz zdrowo zmęczyć się, spalić nawet 700 kalorii w ciągu godziny I zadbać o formę? Być może właśnie step aerobic jest aktywnością dla ciebie! Na czym polega ten rodzaj treningu i kto może ćwiczyć, a kto raczej nie?
Step podbił Amerykę już w latach ?90 za sprawą Gin Miller, która w wyniku kontuzji dostała zalecenie od fizjoterapeuty, aby jak najczęściej ćwiczyła wchodząc i schodząc ze stopnia, aby wrócić do pełni sprawności. Z czasem Gin udoskonaliła owy stopień tak, aby był on wygodny do ćwiczeń, a następnie stworzyła program ćwiczeń z jego wykorzystaniem. Próba w Jej rodzimej siłowni Atlanta Gold?s Gym przyniosła sukces i step zaczął cieszyć się coraz większą popularnością w końcu wykraczając poza granice stanu Georgia. Po podjęciu współpracy z firmą Reebok, która wyprodukowała pierwsze profesjonalne stepy, zajęcia typu step fitness rozpowszechniły się na całym świecie.
Step
Charakterystyczna dla tego rodzaju ćwiczeń jest specjalna platforma, dość szeroka, z możliwością podniesienia jej poziomu nazywana stepem. Dzięki niej ćwiczenia są bardziej wymagające, ale też różnorodne. Polegają na wchodzeniu, schodzeniu, skakaniu na platformę, są też ćwiczenia, dla których step jest tylko punktem oparcia, na przykład w tak zwanej odwróconej desce. Regularne ćwiczenia na stepie poprawiają wygląd i jędrność między innymi pośladków i łydek, ale wykorzystując hantle i sztangę wzmacniamy jednocześnie mięśnie ramion i pleców.
Na czym polega step?
Kluczową postacią na sali treningowej jest oczywiście instruktor, który pokazuje kolejne ćwiczenia, mogą to być układy do muzyki. Dzięki temu łatwiej jest wejść w bardzo szybkie tempo ćwiczeń. Choreografia może być zmienna i z reguły instruktor dostosowuje jej poziom do ćwiczących.
Step w domu
Step aerobic można też trenować w domu, chociaż wiele osób bez ?wsparcia? nie może się zmobilizować do regularnych ćwiczeń. Po co więc zagracać mieszkanie kolejnym dużym urządzeniem treningowym, jak można zapisać się na zajęcia dwa lub trzy razy w tygodniu? Poza tym kluczowa jest jakość stepu. Nie warto ryzykować poważnych kontuzji ćwicząc na prowizorycznych skrzynkach, bo może to mieć opłakane i bolesne skutki! Jak w każdej aktywności najważniejsza jest technika wykonywania ćwiczeń. Bez niej albo zrobimy sobie krzywdę, albo treningi nie będą przynosiły rezultatów.
Kup dobry step
Jeśli nie masz problemów z mobilizacją i jesteś osobą systematyczną, to możesz kupić step, ale pamiętaj, aby miał regulację wysokości (trzy poziomy), antypoślizgową powierzchnię, gumowe nakładki zapobiegające ślizganiu się urządzenia na podłodze, dobrą amortyzację i wagę około 5-6 kg, żeby można było go łatwo przenieść.
Jak ćwiczyć?
Ważnych jest kilka zasad korzystania ze stepu: wchodzimy na niego od pięt, a nie od palców, ale schodząc robimy odwrotnie ? najpierw palce, a potem pięty. Taki nawyk trzeba sobie wyrobić. Stawiamy całą stopę na stepie przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Zaczynać należy od najniższego poziomu stepu i z czasem zwiększać zakres. Pamiętajmy też o prawidłowej postawie, plecy muszą być zawsze wyprostowane. Na step nie wchodzimy boso, zawsze w wygodnym, miękkim i dobrze przyczepnym obuwiu sportowym.
Dla kogo step?
Jeśli planujesz w nowym roku zrzucić kilka zbędnych kilogramów, to być może właśnie step ci w tym pomoże! Treningi wpływają na wyszczuplenie dolnych partii ciała, ponieważ ćwiczenia angażują przede wszystkim nogi. Jednak na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy, nic nie przychodzi łatwo i w ciągu miesiąca nie da się osiągnąć sukcesu.
Step zwiększa wydolność krążeniowo ? oddechową, wzmacnia kości, uelastycznia ciało, poprawia gibkość i koordynację ruchową. Wartością dodaną jest integracja i przypływ dobrego nastroju dzięki endorfinom!
Kto nie powinien wchodzić na step?
Step jest dość obciążająca aktywnością i aby zacząć trzeba być zdrowym i dość sprawnym. Osoby z dużą nadwagą powinny na początek wybrać trochę łatwiejsze aktywności, dzięki którym rozciągną się i trochę zmniejszą wagę. Waga w tym przypadku może zbyt rzutować na obciążenie stawów podczas ćwiczeń na stepie. Problemy ze stawami, przewlekłe problemy z kręgosłupem, czy skolioza są także przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Warto poradzić się więc lekarza lub fizjoterapeuty.