Każdy marzy o bujnej czuprynie, która naturalnie zdobi twarz, dodaje pewności siebie. Ładne włosy są po prostu atrakcyjne i warto o nie dbać. Na ich stan wpływają czynniki zewnętrzne, sposób pielęgnacji, dieta, czy ogólny stan zdrowia. Dzisiaj kilka ważnych informacji, które być może pomogą rozwiać wątpliwości na temat wypadania włosów.
Dlaczego włosy wypadają?
Jeśli włosy tracimy w dużej ilości i nie jest to już problem wyłącznie natury estetycznej, to możemy mieć do czynienia z chorobami. Skutkiem wielu dolegliwości jest wypadanie włosów, a oto kilka najczęstszych przyczyn wypadania włosów dosłownie garściami.
Łysienie plackowate, coraz częściej spotykane u obu płci, to stan, gdy na skórze głowy pojawiają się owalne placki pozbawione włosów. Leczenie nie jest ani łatwe, ani nie daje gwarancji powodzenia. Wielu chorych decyduje się na ogolenie głowy na zero lub noszenie peruk.
Łysienie polekowe, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane jest długotrwałym przyjmowaniem leków na przykład immunosupresyjnych, czy cytostatyków. Po zakończonej kuracji włosy najczęściej odrastają, chociaż mogą zmienić barwę, czy strukturę, na przykład jeśli ktoś miał włosy proste, to stają się kręcone. Warto zwrócić też uwagę na ulotkach leków na tarczycę, zmniejszanie krzepliwości, antykoncepcyjnych i antybiotyków, czy przypadkiem pośród skutków ubocznych nie ma zapisu, że mogą one powodować utratę włosów.
Łysienie poporodowe dotyczy kobiet, które urodziły dziecko kilka miesięcy wcześniej (2-4 miesiące). W tym okresie spada ilość estrogenów i włosy przechodzą w stan fazy przejściowej (katagenowej).
Łysienie grzybicze objawia się łamliwością włosów tuż przy nasadzie i ten rodzaj łysienia należy leczyć, ponieważ z czasem ogniska roznoszą się po całej powierzchni głowy, powstają blizny, a wtedy już nowe włosy nie mają szansy odrosnąć.
Łysienie może nastąpić także wskutek chorób narządów wewnętrznych w tym tych, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczy mogą doprowadzić do zwiększonej utraty włosów.
Łysienie typu męskiego dotyczy wbrew pozorom obu płci. U mężczyzn powodem tego rodzaju łysienia jest przemiana testosteronu DHT, w pierwszej fazie tworzą się zakola i zaczyna ubywać włosów na czubku głowy. U kobiet tego typu łysienie ma charakter rozlany, włosy sukcesywnie wypadają i nie chcą odrastać. Chociaż to schorzenie nie jest możliwe do wyleczenia, to jednak warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże zatrzymać skutki choroby, a włosy mogą też częściowo odrosnąć.
Trichotillomania to zaburzenie zupełnie innej natury, niż opisane powyżej. Polega ono na tym, że pacjent sam siebie pozbawia włosów wyrywając je. Dotyczy to nie tylko włosów na głowie, ale i brwi, czy rzęs. Tutaj leczenie powinno zacząć się u lekarza psychiatry, a nie trychologa, ponieważ trichotillomania ma podłoże psychiczne.
Złe nawyki pielęgnacyjne
Często sami szkodzimy swoim włosom z niewiedzy o właściwej pielęgnacji. Nie należy nigdy suszyć włosów zbyt gorącym powietrzem i w zbyt bliskiej odległości trzymając suszarkę. Szampony do codziennej pielęgnacji nie powinny mieć w swoim składzie środków, które zbyt mocno będą oczyszczać, podrażniać skórę głowy i powodować nadprodukcję sebum, co prowadzić może do łojotoku, a to już tylko krok do wypadania włosów. Wielu z nas sięga po szampony dla dzieci wierząc, ze są one delikatne. No właśnie, są delikatne i są przeznaczone dla dzieci. W przypadku dorosłych nie są w stanie zmyć dokładnie sebum. Zbyt częste wizyty u fryzjera, farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie chemiczne też nie są dobrym pomysłem, jeśli marzy nam się burza włosów. Promienie UV szkodzą nie tylko naszym oczom, ale włosom również. Noszenie więc kapelusza na plaży ma sens! Włosy są również podatne na uszkodzenie spowodowane zbyt ciasnym upięciem, zbyt mocnym związaniem, jeśli cały czas są spięte, nie dajemy im „odpocząć”.
Ciekawostka…
Czy wiesz, że każdy z nas traci około 100 włosów każdego dnia?? Blondyni i blondynki mogą stracić nawet 150 włosów w ciągu doby, a osoby o rudym odcieniu włosów około 80. Dlaczego tak jest? Najczęściej po prostu włosów blond jest na głowie więcej, nawet dwa razy więcej niż u rudych i 1/3 razy więcej, niż u brunetów. Chociaż blond włosów jest więcej, to jednak są one o wiele cieńsze, więc musi być ich więcej na głowie.
Już kilkukrotnie opisywaliśmy korzystny wpływ ziół na włosy. Warto nie tylko pić napary, ale także stosować płukanki. Istnieje wiele domowych sposobów służących poprawie kondycji włosów. Na przykład płukanka z soku kapusty i szpinaku, jogurt typu greckiego z żółtkiem jaja oraz odrobiną oliwy z oliwek (maseczka na wzmocnienie). Taką jogurtową maseczkę można pozostawić na głowie przez godzinę, zawijając szczelnie włosy folią i ręcznikiem.
Uwaga na stres!
Stres nie służy żadnemu organowi w ludzkim ciele i włosom także nie. Silny stres powoduje zwiększenie produkcji prolaktyny. Ten hormon mają w nadmiarze zwłaszcza kobiety po ciąży. Wtedy to następuje widoczna utrata włosów. W stresie organizm nie kontroluje też kortyzolu, a jeśli jego ilość wzrośnie, to tym samym spada produkcja kolagenu. Przez to skóra głowy jest bardziej sucha i tym samym włosy są suche i łamliwe.
Życie włosów
Cykl życia włosa podzielony jest na trzy etapy:
Faza anagenowa – trwa od 2 do 8 lat, jest fazą wzrostu, gdy włos wydłuża się o około 1,5 cm miesięcznie. Średnio człowiek jest w stanie wyhodować włosy o długości do 50 cm.
Faza katagenowa jest fazą przejściową, gdy łodyga włosa odrywa się od korzenia i chociaż włos nadal tkwi w głowie, to już nie wzrasta. W tym samym czasie w głębi mieszka włosowego kształtuje się nowa brodawka, z której wyrośnie młody włos.
Faza telogenowa, trzecia z kolei faza cyklu następuje wtedy, gdy brodawka wytwarza już nowy włos, który wypycha stary. Dla nas to wypadanie, ale w istocie są to narodziny nowego włosa.
Dieta dobra dla włosów
Dla zdrowych włosów warto zadbać o dietę bogate w białko (drób, chude mięso, orzechy, mleko) i żelazo (czerwone mięso, szpinak, brokuły, fasola). Kobiety powinny regularnie uzupełniać poziom żelaza, ponieważ ubywa go znacznie w cyklu menstruacyjnym. Warto pamiętać, że witamina C sprzyja zwiększeniu wchłanialności żelaza.
Właściwa diet, pielęgnacja, odpowiednie naturalne szampony – to wszystko wspomaga piękny wygląd włosów, które są atrakcyjne w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.