Dzisiaj kilka słów o diagnozowaniu, wyborze pomiędzy tabletkami, a ziołami, o suplementacji i wpływie emocji na zdrowie każdego z nas z doświadczoną natuoterapeutką, psychotronikiem, specjalistką zdrowia publicznego i diety indywidualnej mgr Marią Skoczek.
Tabletka na zdrowie?
Najczęściej kiedy nas coś boli sięgamy po najprostsze i najszybsze rozwiązanie, jakim jest tabletka. Skutek następuje co prawda szybciej, ale czy można go uznać za wyleczenie? Ból to symptom, a zagłuszając go nie znamy przyczyny bólu. Medycyna naturalna wymaga własnej pracy, analizy i wielu zmian w stylu życia, diecie a wówczas odpowiedzialność spoczywa na nas a nie na tabletce. Łatwiej wziąć tabletkę niż wykonać jakąś pracę. Jeśli chcemy naprawdę trwałej zmiany i powrotu do pełni zdrowia musimy spojrzeć na organizm jak na całość, a nie zajmować się tylko i wyłącznie wybranym objawem.
Co wybrać: farmaceutyki, czy zioła?
Farmaceutyki są mniej angażujące, wystarczy połknąć tabletkę i już. Jednak po pierwsze tabletki są droższe, powodują często skutki uboczne i przeważnie o ile pomagają na jedno, to zaburzają funkcjonowanie czegoś innego. Typowe stosowanie ziół takie jak napary czy świeże jest skuteczne, ale wymaga czasu i różnych dodatkowych zaleceń w dziedzinie diety czy rytmu dnia. Przy leczeniu tabletkami nikt nie pyta o dietę i styl życia, ale przy stosowaniu ziół każda sfera życia jest ważna i każdorazowo inne są zalecenia dla różnych pacjentów. Jest też ciemna strona medalu, tabletki są certyfikowane i w większości posiadają GMP. A naturalne zioła? Czy te na przykłąd rosnące wzdłuż trasy A1? Dzisiaj jest kwestią podstawową czystość produktu a niestety duża część tego co uznajemy, za bardziej naturalne nie zapewnia nam tego, że produkty nie są zanieczyszczone. Preparaty ziołowe nie muszą mieć certyfikatu mówiącego o czystości produkcji w tym również zawartości metali ciężkich. W idealnym układzie nie byłoby potrzeby korzystania z suplementów – świat niestety doskonały nie jest. Dlatego warto korzystać z certyfikowanych suplementów.
Diagnoza
Diagnoza to kluczowy problem, bo bez niej trudno mówić o pomocy. Ciężko postawić diagnozę opierając się tylko na objawach wycinku organizmu, należy przyjrzeć się dosłownie każdemu organowi. Żaden przecież nie funkcjonuje zupełnie osobno, to sieć powiązań i zależności. Medycyna konwencjonalna opiera się w zdecydowanym stopniu na objawach i wąskiej specjalizacji. Rzadko zdarza się, żeby lekarz zatrzymał się na dłużej i zastanowił nad przyczyną problemu pacjenta. W dużym stopniu winny jest stosowany system procedur, który nie pozwala na czas dla pacjenta. Właściwa według mnie diagnoza może zostać postawiona po szczegółowym i dogłębnym wywiadzie. Często z pozoru nieważne informacje są dla mnie bardzo istotne i prowadzą do rozwiązania. Często zaaplikowanie leków od razu może być niebezpieczne i nie wolno pozwalać sobie na eksperymenty na naszym ciele gdyż skazani jesteśmy na niego do końca życia.
Holizm
Holistyczne podejście ( z jęz. greckiego holos, czyli całość) oznacza, że terapia traktuje człowieka jako do całości. Nie rozdziela go na poszczególne narządy i układy, ponieważ wszystkie narządy są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają, tworząc jeden organizm. Człowiek to bardzo skomplikowany organizm i wrażliwy na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Ważne są różne elementy takie jak dieta, sen, warunki życia, pracy itp. oraz czynniki wewnętrzne – emocje, myśli, odczucia, przeżycia. Jest to całokształt, który wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę w diagnozowaniu i leczeniu holistycznym. Jeśli pacjent nie może dojść do równowagi przy zastosowaniu medycyny konwencjonalnej do siebie, to przeważnie w końcu trafia do mnie. Wyniki badań laboratoryjnych krwi są równie istotne dla mnie, co dla lekarzy, ale są one tylko jednym z elementów stawia diagnozy.
Czy leczyć objawy?
Leczenie objawów to tak ja zamiatanie pod dywan i może być wręcz szkodliwe, ponieważ te same objawy mogą być przyczyną wielu zaburzeń. Przykładem może być np. wysokie ciśnienie, które może być konsekwencją złej pracy serca, jelit, nerek lub głębokiego stresu. To często umyka lekarzom.
Co zrobić, gdy metody konwencjonalne zostają wyczerpane?
Trzeba szukać alternatywnych metod, aby dojść do zdrowia i nastawić się pozytywnie! Poza tym nie ma nic złego w poszukiwaniu nowych metod. Nikt nie powinien wpływać na sferę naszych przekonań z jednej strony, ale też nikt nie powinien kwestionować zasadności leczenia nowotworów w konwencjonalny sposób. Wiadomo, że jeżeli przypadek jest trudny, skomplikowany to zastosowanie tylko ziół nie pomoże. Moja wiedz i doświadczenie wieloletnie wspomaga działanie klasycznej medycyny. Ja zdecydowanie mam na uwadze pomagać ludziom tak w profilaktyce jak i w sytuacja, gdy się źle zadzieje. Na pewno w dużym stopniu sam pacjent jest sobie winien, choć może nie był świadomy swoich błędów.
Emocje, a choroby
To temat rzeka. Na tym polega psychosomatyka. Jak stare porzekadło mówi: „wszystkie choroby są z nerw tylko jedna z przyjemności – weneryczna”. A na poważnie, to nasze emocje takie jak złość – wątroba, lęk – nerki, wyznaczanie granic – jelita wpływają na nasze organy niemalże wprost. Mówi o tym bardzo dokładnie Nowa Germańska Medycyna. Właśnie dlatego rozmowa z kimś takim jak ja przypomina trochę wizytę u psychoterapeuty. To nie ciekawość kieruje mną podczas wywiadu, ale zainteresowanie stanem pacjenta, aby móc rzetelnie postawić diagnozę i zaproponować rozwiązanie. Bo to zawsze jest propozycja, wiąże się ona ze świadomą decyzją pacjenta, bo tylko wtedy są efekty gdy on coś chce zmienić.
Metody diagnozowania w medycynie niekonwencjonalnej
Diagnoza to bardzo szerokie pojęcie. W zależności od kultury, dziedziny czy specjalisty rozróżnia się ich wiele. W medycynie Wschodu diagnozuje się wszystko: kolor skóry, zapach, tętno, wrażliwość na punkty akupresurowe, giętkość, wrażliwość na światło, zmysły ale i ważny jest wywiad dotyczący środowiska, diety i rodu. Diagnozą jest również ocena mikrokosmosu człowieka taka jak irydologia, refleksologia, Su dzok, aurikuloterapia. Ciężko powiedzieć która jest najskuteczniejsza, bo zazwyczaj wykonuje się kilka badań u różnych pacjentów, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i nie pominąć żadnego elementu. To trwa może dłużej, niż standardowa wizyta u lekarza, ale za to daje pełny obraz organizmu.
Czy metody diagnozowania w medycynie niekonwencjonalnej mają naukowe uzasadnienie?
W gabinecie stosujemy diagnozę typowo laboratoryjną jak np. testy na nietolerancję pokarmową, poziom witaminy D, ale i inne. Stosujemy termografię termoregulacyjną urządzeniem certyfikowanym medycznym. Nie przepuszczamy przez pacjenta żadnych fal ani prądu o niskiej częstotliwości. Diagnoza nie jest agresywna. Wciąż się doszkalamy i śledzimy na bieżąco doniesienia naukowe. To jest organizm ludzki, tu nie może być mowy o przypadkowości. Zdrowie przecież równa się życie, a z życiem nie wolno igrać.
Jeśli szukacie profesjonalnej pomocy w zakresie medycyny naturalnej i holistycznego podejścia koniecznie odwiedźcie Panią Marię Skoczek w Jej Świecie Zdrowia od poniedziałku do piątku (12.00-20.00) w Warszawie przy ulicy ZWM 12! Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 22 855 47 48 lub 506132 022
Jeśli interesuje Cię SKANINGOWA DIAGNOSTYKA TERMOREGULACYJNA STRD sięgnij po książkę z naszej biblioteczki!