Jest wiele przyczyn pojawienia się cysty, może z czasem zwiększać swoją objętość, raz jest widoczna, a po kilku godzinach może zniknąć, a usytuowana za kolanem utrudnia poruszanie się. Czym jest torbiel lub cysta Bakera i jak ją leczyć?

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera nazywana jest też cystą lub torbielą dołu podkolanowego, to wypełniona płynem stawowym zmiana, wyglądająca jak spory obrzęk za kolanem. Płyn stawowy jest substancją, która zmniejsza tarcie w stawach, to swojego rodzaju ?smar? na powierzchni chrząstek. Na skutek urazu, przewlekłego schorzenia w stawie kolanowym lub stanu zapalnego może powstać torbiel Bakera. Nie jest to jednak coś, co powinno wywołać nasze przerażenie, ponieważ zmiany te nie mają tendencji do zezłośliwienia się i nie są nowotworami. Niemniej jednak zalecana jest obserwacja i wizyta u specjalisty. Przeważnie pierwszym krokiem jest wykonanie RTG, artrografii, USG i rezonansu magnetycznego. Można upuścić płyn stawowy, ale przeważnie pojawia się on ponownie. Jest też szansa, że wszystko samoistnie wróci do normy. Torbiel Bakera to ganglion w klasyfikacji medycznej, czyli pseudo torbiel łącznotkankowa występująca w okolicach torebek stawowych i ścięgien, na przykład na nadgarstkach, kostkach stóp.

Czynnikiem ryzyka może być przeciążenie podczas zbyt intensywnych treningów i źle wykonywanych ćwiczeń. Poza tym zaburzenia biomechaniki równowagi mięśniowo ? powięziowej, nadwaga, otyłość, zapalenie kaletki, choroby reumatyczne mogą sprzyjać wystąpieniu torbieli. Jeśli jeździmy ciągle i bardzo długo na rowerze, to ten rodzaj wysiłku również sprzyja tego typu urazom.

Objawy

Objawy, poza wspomnianym zgrubieniem, gulą za kolanem, to zaczerwienienie, ból, ból przy wyproście kolana, coraz większe problemy z poruszaniem się, tkliwość okolic torbieli.

W momencie, gdy kolano jest wyprostowane, cysta jest twardsza, a przy zgięciu robi się miękka. Taki objaw nazywany jest objawem Fouchera i przyczyną jest kompresja torbieli Bakera pomiędzy głową przyśrodkową mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia półbłoniastego. To odróżnia powyższą zmianę od tętniaków tętnicy podkolanowej i guzów, które są bardziej niebezpiecznymi zmianami.

Jak leczyć?

Najpierw warto zastosować metody zachowawcze, dać odpocząć nogom, zmniejszyć wysiłek, jak najczęściej trzymać nogi wyżej podczas siedzenia. Jeśli torbiel jest wciąż widoczna, można wdrożyć iniekcje śródstawowe kortykosteroidami, a następnie, jeśli nie pomogą, leczenie chirurgiczne, aby usunąć pierwotną przyczynę nadprodukcji płynu stawowego.

Nieleczona torbiel Bakera może spowodować powikłania, na przykład jeśli pęknie, to płynna substancja wydostaje się do otaczających tkanek, a to powoduje duży ból, obrzęk, zaczerwienienie, drętwienie łydek.

Domowe sposoby

Na torbiel pomaga żywokost lekarski, ponieważ roślina ta ma silne działanie uśmierzające bóle tego rodzaju. Poza okładami warto zastopować maści na bazie żywokostu. Pozytywnie działa też echinacea i nagietek, które mają właściwości przeciwzapalne i ściągające. Można też zastosować okłady z kapusty. Kapusta ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. W tym celu należy liść kapusty rozbić tłuczkiem, przyłożyć do dołu podkolanowego i umocować bandażem. Najlepiej na całą noc zostawić taki okład i stosować przez kilka dni.