Szacuje się, że na wady postawy w Polsce cierpi nawet 80% dorosłego społeczeństwa. Siedzący tryb życia, nieprawidłowe meble, na których siedzimy przez większość dnia, brak regularnego ruchu, noszenie torby zawsze na jednym ramieniu, wysokie obcasy w przypadku kobiet, czy podnoszenie ciężkich przedmiotów na prostych nogach to tylko niektóre z czynników, które wpływają na problemy z kręgosłupem i nie tylko. Większość z nas cierpi na chroniczne bóle zwłaszcza w dolnym odcinku kręgosłupa. Leki przeciwbólowe nie są w takich przypadkach żadnym rozwiązaniem, a wręcz przeciwnie, tłumią ból, a przecież dzięki niemu wiemy, że organizm potrzebuje pomocy.
Oczywiście o ile ciężko jest zmienić pracę i ot tak wstać zza biurka, o tyle można do swojego życia wprowadzić pewne zmiany, które pozytywnie wpłyną na układ kostno ? stawowy, a tym samym spowodują poprawę komfortu naszego życia.
Jak zdrowo pracować za biurkiem?
Pracując w pozycji siedzącej i skupiając się na pracy przy komputerze nawet nie zauważamy, że całe ciało jest spięte, plecy nie są prawidłowo podparte na krześle, a przy dłuższym czasie spędzonym w takiej pozycji ból po prostu musi się pojawić. Co 45 minut dobrze jest wstać, przeciągnąć się w każdą stronę, rozluźnić mięśnie, rozruszać szyję poprzez obracanie jej w każdą stronę. Aby przywrócić prawidłowe krążenie krwi można stanąć na jednej nodze, a drugą zgiąć i przycisnąć do pośladka. Jeśli pracujecie na piętrze, to super! Zamiast widny kilka razy dziennie skorzystaj ze schodów. Tak naprawdę chodzenie po schodach jest najprostszym i niezwykle skutecznym ćwiczeniem na poprawę kondycji i wydolności organizmu.
Fakty i mity o wadach postawy
To nieprawda, że kiedy jesteśmy już dorośli, to niczego nie można poprawić, skoro wady postawy wynikają w okresie dziecięctwa. Konieczne jednak są ćwiczenia. Większość dobrych fitness klubów ma w swojej ofercie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup i zajęcia są prowadzone przez fizjoterapeutów, którzy bacznym okiem przyglądają się poprawności wykonywanych ćwiczeń.
Jak dobrze ćwiczyć?
Ważna kwestią jest również to, czy ćwiczenia są odpowiednie do naszego stanu zdrowia. Jeśli cierpimy na tak zwane okrągłe plecy, to nie są wskazane na przykład skłony w przód, jazda na rowerze górskim z niską kierownicą, czy stanie na rękach. Za to można wykonywać spięcia łopatek, pompki na kolanach, pływanie na grzbiecie.
Przy wklęsłych plecach zaleca się pływanie, narciarstwo, jazdę na rowerze, ale gimnastyka, akrobatyka, łyżwiarstwo, mostki i kołyski nie są wskazane.
Na płaskie plecy doskonale wpływa joga, zgięcia do przodu w siadzie, pływanie zwłaszcza stylem klasycznym lub delfinem. Zrezygnować najlepiej ze zwisów, ćwiczeń na drążku, czy ćwiczeń polegających na wydłużaniu kręgosłupa wzdłuż osi długiej.
Skolioza wyklucza przewroty, mostki, czy długie spacery, za to dobrze jest regularnie chodzić na basen, czy nurkować.
Wady postawy są konsekwencją złych nawyków. Obecnie w większości szkół są dopasowane do wzrostu uczniów krzesła, kładzie się nacisk na lekcje W-Fu, chociaż wielu rodziców wypisuje z tych zajęć dzieci ze szkodą dla nich. 50 lat temu dzieci o wiele więcej miały ruchu na co dzień, nie miały do dyspozycji odpowiednich krzeseł w klasach, ale w naturalny sposób dbały o rozwój fizyczny. Przerażające jest to, że 90% dzieci ma problemy z postawą, a przecież takie problemy rosną razem z nimi.
Jak rozwijają się wady?
Są trzy podstawowe etapy rozwoju wad postawy:
- zmiany strukturalne (aparat więzadłowy i mięśniowy, ścięgna, układ kostny),
- zmiany funkcjonalne (aparat więzadłowy i mięśniowy),
- zmiany czynnościowe (osłabienie lub zbytnie rozciągnięcie niektórych grup mięśniowych).
Oczywiście deformacje kręgosłupa dotyczą też wad wrodzonych, ale te wiążą się najczęściej z dodatkowymi schorzeniami. Można sklasyfikować wady postawy także ze względu na lokalizację odchyleń od normy: wady kręgosłupa (np. plecy okrągłe, wklęsłe, skolioza), wady klatki piersiowej (np. kurza klatka piersiowa lub lejkowata), wady kończyn dolnych i stóp (np. koślawa stopa, płaskostopie, koślawe kolana).
Warto wspomnieć o tym, ze wady postawy nie są jedynie problemem samego wyglądu, czy bólu, ale mają również wpływa na funkcjonowanie odległych obszarów organizmu. Dysbalans może to powodować przeciążenia i nierównomiernego procesu wzrostu różnych partii ciała.
Co to jest lordoza i kifoza?
Kifoza i lordoza, to fizjologiczne i prawidłowe cechy postawy, klatka powinna być symetrycznie zbudowana, głowa ustawiona w linii prostej, a stopy prawidłowo wysklepione. Jednak o taką postawę trzeba zadbać i można to zrobić w każdym wieku, miejscu i czasie!
Fot. źródło: pixabay.com