Rośliny przychodzą nam z pomocą w przeróżnych zaburzeniach. Okazują się skuteczne i silne w działaniu nawet tam, gdzie zawodzą metody medycyny konwencjonalnej, niemniej jednak właśnie dlatego, że wiedza o nich nie jest tak powszechna, warto wesprzeć się autorytetami w dziedzinie ziołolecznictwa. Na własną rękę można używać ziół, co do których jesteśmy pewni, znamy ich pochodzenie i odpowiednio przygotowujemy. Dziś szukamy ziół, które pomagają w walce z uporczywymi zaparciami. Zaburzenia trawienia spędzają sen z powiek tysiącom osób, a nawet maluszki mają częste problemy z perystaltyką jelit.
Dlaczego cierpimy na zaparcia?
Szybkie tempo życia, wieczny pośpiech i kumulacja stresu nie ułatwiają wypróżniania. Oczywiście ubogo składnikowa dieta, niewłaściwa ilość spożywanego błonnika (za dużo to też nie dobrze!), nieregularne pory jedzenia, picie zbyt małej ilości płynów, brak aktywności fizycznej, a nawet przyjmowanie niektórych leków mogą powodować problemy trawienna.
Jak to zmienić?
Jeśli od dawna masz problemy z trawieniem, z zaparciami, wzdęciami i innymi dolegliwościami zacznij od uczciwego spojrzenia na to, jak żyjesz na co dzień. Środki ziołowe na przeczyszczenie nie rozwiązują problemu na stałe, a tylko pomagają doraźnie, więc jeśli nie zmienisz nawyków, to problemy będą wciąż wracały. Klucz, to uregulowanie trybu życia, zmiana nawyków żywieniowych, stałe pory posiłków i wypijanie dużej ilości wody.
Uwaga!
Stosowanie środków na przeczyszczenie przez dłuższy czas prowadzi do wielu poważnych chorób. Niekiedy zaparcia są znakiem, że któryś narząd jest chory i wtedy należy szukać porady u specjalisty. Wykonanie badań przeważnie daje pełny obraz sytuacji.
Zioła na przeczyszczenie
Zioła mogą działać silnie lub łagodnie na jelita. Do znanych z silnego działania surowców powodujących efekt przeczyszczenia należą: liście i owoce senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia. Efektem niepożądanym podczas ich stosowania jest stan skurczowy żołądka i zaburzenia elektrolitów. Po te zioła nie powinni sięgać ci, którzy mają zdiagnozowaną niedrożność jelit, ostre stany zapalne jelit, zapalenie wyrostka, guzki krwawnicze (hemoroidy) i kobiety w ciąży.
Kruszyna pospolita
Surowcem leczniczym jest kora. Zawiera glikozydy antranoidowe, które po hydrolizie drażnią śluzówkę jelita grubego i hamują wchłanianie zwrotne wody, oraz wolne antranoidy pobudzające wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Zebraną korę kruszyny suszy się i przechowuje minimum przez rok, aby zneutralizować związki o silnym działaniu drażniącym na śluzówkę żołądka. Dawkuje się z reguły 1g kory na szklankę wody, a efekt następuje po 8 do 12 godzin. Kruszynę można stosować tylko do dwóch tygodni i dotyczy to także preparatów aptecznych z jej zawartością!
Senes ostrolistny i wąskolistny
Działanie lecznicze mają liście i owoce. Zawierają glikozydy antranoidowe, które po hydrolizie w jelicie grubym są aktywne farmakologicznie i wywołują przeczyszczenie. Łatwo je przedawkować, więc należy trzymać się ściśle zaleceń na opakowaniu lub porad specjalisty!
Rzewień lekarski i dłoniasty
Surowcem leczniczym jest kłącze zawierające glikozydy antranoidowe i wolne antranoidy. W kłączu znajdują się też garbniki o właściwościach zapierających. Czy zioło wywoła zaparcie, czy przeczyszczenie zależy od właściwego dawkowania. Małe dawki (0,3g) mają działanie zapierające, a dawki większe (0,5-1g) przeczyszczające.
Roślinami o łagodnym działaniu przeczyszczającym jest babka jajowata,babka płesznik, babka piaskowa i len. Nasiona tych roślin zawierają śluzy roślinne, które nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Kurację można przeprowadzać przez dwa tygodnie maksymalnie, ponieważ śluzy mogą jednocześnie zahamować wchłanianie pokarmu, co prowadzi do osłabienia, awitaminozy i anemii. Do sporządzania wyciągów używamy tylko przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.
Babka jajowata
Nasiona babki jajowatej pomagają na chroniczne zaparcia i na syndrom jelita wrażliwego. Nie ma skutków ubocznych, jak na przykład powstawanie wzdęć. Babka ta zawiera polisacharydy będące składnikiem śluzu roślinnego z nasion i zgromadzonego w łupinach nasiennych.
Babka płesznik
Nasiona babki płesznik zawierają podobne do tych zawartych w babce jajowatej polisacharydy i mają podobne działanie.
Babka piaskowa
Surowcem leczniczym są żółte, lśniące nasiona, w których powłoczce znajdują się śluzy roślinne. Stosuje się babkę piaskową podobnie jak babkę jajowatą i płesznik.
Len zwyczajny
Nasiona lnu są stosowane już od starożytności. To skuteczny środek na przeczyszczenie o potwierdzonym badaniami działaniu. Macerat z lnu przyrządza się poprzez zalanie potłuczonych (np. w moździerzu) nasion (a płaska łyżka na szklankę wody) wodą o temperaturze pokojowej i pozostawienie na pół godziny.
Pamiętajcie, że stosując rośliny z zawartością śluzu należy zwiększyć ilość wody dostarczanej organizmowi!
Perz właściwy
Kłącze perzu właściwego zawiera związki cukrowe o działaniu lekko przeczyszczającym. Ponadto kłącze wpływa na zwiększenie wydzielania moczu. Nie może być stosowany przez osoby z upośledzoną diurezą i z niewydolnością serca oraz nerek.
Słonecznik bulwiasty
Bulwy słonecznika bulwiastego zawierają związki cukrowe – fruktozę i jej pochodne w postaci polisacharydów, duże ilości inuliny, sole mineralne i witaminy (B1). Jest to roślina bezpieczna nawet dla osób z cukrzycą. Działa łagodnie przeczyszczająco i wzmacniająco.
Jednoczesne przyjmowanie insuliny i innych preparatów śluzowych należy skonsultować z lekarzem! Jeśli zażywamy regularnie leki, to należy zrobić dwugodzinną przerwę od momentu wypicia maceratu.