Wśród ziół jest wiele takich, które mają szczególnie pozytywny wpływ na poprawę przemiany materii. Niektóre jednak są szczególnie skuteczne, a wśród nich na przykład ziele poziomki, ziele krwawnika, nasienie kozieradki, czy znamię kukurydzy, o których pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Bez dwóch zdań warto się zaprzyjaźnić z ziołami, poznać je i przede wszystkim stosować. Poniższy artykuł ma charakter informacyjny i warto powrócić do obszerniejszych opisów konkretnego ziela, które publikowaliśmy.
Ziele rzepiku
Rzepik pospolity znana jest jako zioło skuteczne na wątrobę. Ma działanie antyseptyczne i oczyszczające. W smaku jest bardzo przyjemny, delikatny, lekko przyprawowy. Surowcem zielarskim są kwiaty i liście. Ale uwaga, jest to zioło o silnym działaniu i w razie przedawkowania powoduje nieprzyjemne efekty głównie w postaci biegunek, wzdęć, wymiotów. Nie powinny spożywać naparów z rzepiku kobiety spodziewające się dziecka oraz te, które już karmią piersią. U alergików też rzepik może wywoływać podrażnienia.
Ziele dymnicy
Dymnica pospolita (Fumaria officinali) nie jest szczególnie znanym ziołem, ale warto poznać tą delikatną roślinkę, ponieważ ma wiele cennych właściwości. Działa na poprawę materii, odtruwa organizm, działa też moczopędnie i żółciopędnie. Można ją stosować na rozkurczanie mięśni gładkich i wspomagająco w leczeniu wielu chorób skry. Surowcem zielarskim jest ziele dymnicy.
Ziele dziurawca
O dziurawcu pisaliśmy już na naszym blogu i jego działaniu, ale warto wspomnieć, że ma także dobry wpływ na przemianę materii. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, stosowany jest na schorzenia wątroby polegające na zmniejszonym wytwarzaniu i odpływie żółci, ale zapobiega również tworzeniu się kamieni. Jednak należy uważać w okresach w ciągu roku, w których występuje silne nasłonecznienie, bowiem pod wpływem promieni UV może wywołać podrażnienia skórne. Ziele wchodzi też w interakcję z wieloma lekami, dlatego dobrze jest skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem naparów, czy nalewek z dziurawca.
Kłącze perzu
Ten „straszny perz”, chwast nad chwasty, trudny do wyplenienia, ale mimo wszystko ma właściwości lecznicze. Mianowicie ma moc usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, dlatego mówi się, że „oczyszcza krew”. Obniża poziom tłuszczów i cholesterolu, powprawia czynność układu pokarmowego, przeciwdziała stłuszczeniu wątroby. Ma też działanie moczopędne i bakteriobójcze. To co, może jednak warto spojrzeć na perz trochę przychylniej?
Liść orzecha włoskiego
Nie tylko owoce, ale też liście orzecha włoskiego mają wpływ na układ trawienny. Konkretnie działa na żołądek i cały układ trawienny. Poza tym leczy choroby skórne, skraca kaszel, poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Na problemy żołądkowo – jelitowe i na poprawę przemiany materii można stosować napar z dwóch rozdrobnionych łyżeczek liści orzecha włoskiego na dwie szklanki wody. Należy najpierw zalać liście ciepłą wodą, a potem gotować aż do momentu wrzenia, odstawić na kilka minut i przecedzić.
Gąbka słodkowodna
Gąbki są fascynującymi organizmami wodnymi, ale niewiele osób wie, że posiadają one wiele prozdrowotnych wartości dla organizmu człowieka. Najbardziej znane gąbki to gąbka szlachetna (Eusponiga officinalis) bywalczyni Morza Śródziemnego i nasza rodzima o nazwie nadecznik stawowy (Spongilla lacustris). Nadecznik wpływa na przyspieszenie regeneracji, działa kojąco na skórę, poprawia procesy metaboliczne.