Zioła mają ogromnie wielkie znaczenie dla człowieka, chociaż wielu ludzi wciąż nie ma do nich zaufania. Dlaczego? Zapewne między innymi dlatego, że wiedza o ziołach kojarzy się z jakąś tajemną, magiczną mocą nie mającą nic wspólnego z wiedzą akademicką. Nic bardziej mylnego. Faktycznie na uniwersytecie przyszli lekarze uczą się przede wszystkim medycyny konwencjonalnej, ale wielu z n ich zdobywa informacje z zakresu ziołolecznictwa na własną rękę. I to jest świetne podejście, ponieważ zioła są często ogromnie silnymi lekami mogącymi wchodzić w interakcje z farmaceutykami. Nie ma schorzenia, na które w świecie ziół nie znalazłoby się antidotum. Dzisiaj kilka ziół, które znane są z właściwości przeciwalergicznych.

Kwiat rumianku

Każdy z nas wie, jak wygląda i pachnie rumianek. Wiemy też, że rumianek pospolity działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie, uspokajająco, ma zastosowanie w wielu kosmetyków także dla dzieci. Ta roślina z rodziny astrowatych używana jest od czasów starożytnego Rzymu i Egiptu. Czy można pomylić tą roślinę z inną rośliną? Cóż, zapach rumianku jest bardzo charakterystyczny, ale wyglądem podobne rośliny z grupy Anthemis, na przykład psi rumianek, mogą wywołać dość silne alergie. Surowcem zielarskim jest koszyczek rumianku zawierający olejek eteryczny. Rumianek można zaparzać lub stosować w for,ie okładów na rany, wykwity skórne, owrzodzenia, odleżyny, żylaki odbytu, zapalenie spojówek, czy oparzenia słoneczne. No tak, ale co ze zdolnością do uśmierzania objawów alergicznych rumianku? Rumianek, dzięki zawartości olejków eterycznych, jest wręcz doskonały do inhalacji. Zioło to łagodzi alergie sienne za sprawą substancji o nazwie chamazulen. Występuje on także w krwawniku i piołunie. Związek ten ma zdolność hamowania syntezy histaminy z komórek w tkankach i dzięki temu wykazuje działanie antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Ziele dziurawca

Dziurawiec wykorzystywany był na dolegliwości układu pokarmowego, choroby dróg oddechowych, choroby zakaźne, reumatyzm, czy dolegliwości kobiece. Warto zebrać ziele od mniej więcej połowy czerwca do lipca, gdyż zioło to ma wiele zastosowań, w tym łagodzące działanie na alergie różnego typu. Napary z dziurawca są niezwykle pomocne w przypadku depresji dzięki takim substancjom jak hiperforyna, hiperycyna, ksantony, floroglucyna. Natomiast to dzięki flawonoidom zioło działa przeciwalergicznie, moczopędnie i przeciwzapalnie. Garbniki także obecne w dziurawcu hamują krwawienia, zmniejszają obrzęki, działają przeciwbiegunkowo, bakteriobójczo, ściągająco. Kwas nikotynowy w dziurawcu bierze udział w rozkładzie aminokwasów, tłuszczów i cukrów, a to z kolei wpływa na przyspieszenie metabolizmu i oczyszcza układ pokarmowy. Dzięki karotenoidom dziurawiec ma pozytywny wpływ na skórę, na przykład zmniejsza trądzik, wysypki, wypryski, zmniejsza zmarszczki, ujędrnia skórę. Już wiele razy zwracaliśmy jednak uwagę na to, że dziurawiec uwrażliwia skórę na działanie promieni UV, więc najlepiej jest przeprowadzać kuracje lecznicze dziurawcem w sezonie zimowym i późno jesiennym, gdy siłą rzeczy mamy mniej światłą w ciągu dnia.

Pokrzywa to prawdziwa królowa ziół. Wśród bardzo bogatej listy zastosowań ma także pozytywny wpływ na alergie. Naprawdę warto przekonać się do jej smaku! Zbierajmy ją już w maju, gdy ma najwięcej drogocennych substancji w sobie i cieszmy się, jeśli występuje w naszym ogrodzie, a nie usuwajmy jak chwasty.

Korzeń kozłka

Kozłem lekarski znany jest przede wszystkim z działania uspokajającego, łagodzącego, ułatwiającego zasypianie i zmniejszającego napięcie. Ma też również działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, także świetnie łagodzi wzdęcia, bóle brzucha, czy bóle menstruacyjne. Surowcem zielarskim jest kłącze i korzeń kozłka lekarskiego. Na alergię pomaga właśnie korzeń i powstałe na jego bazie wyciągi wodne, bądź alkoholowe. Najbardziej chyba znaną formą kozłka są krople walerianowe. Zresztą zawarte w kozłku olejki eteryczne waleriany i walepotriaty najlepiej rozpuszczają się w alkoholu.

Ziele nawłoci również pomaga w złagodzeniu objawów alergicznych. Należy zbierać je w okresie pełni kwitnienia, ,mniej więcej od połowy lipca do wrzenia.

Bywa niestety i tak, że powyższe zioła mogą same w sobie powodować alergie u konkretnej osoby, toteż zaczynając przyjmować suplementy diety na bazie ziół lub pić napary należy obserwować reakcje swojego organizmu. Także w przypadku przyjmowania na stałe pewnych leków dobrze jest skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wspomaganiu leczenia ziołami. Na alergie działa też nasza królowa ziół pokrzywa, czy ziele nawłoci. Pamiętajmy też o tym, że każde zioło, jakie stosujemy, powinno być używane z umiarem i należy robić przerwy w piciu naparów, dotyczy to nawet pokrzywy. Złota zasada „ca za dużo, to niezdrowo” działa w każdej sferze naszego życia!