Żeń-szeń syberyjski, a dokładniej eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus Maxim.) to wyjątkowy gatunek rośliny z rodziny araliowatych, którego próżno szukać w naszym kraju. Rośnie w lasach nadmorskich Rosji (Władywostok, Chabarowsko, okręg amurski), w Japonii, Korei i wschodniej Syberii. Jakie ma właściwości lecznicze ta niezwykła roślina, której owoce przypominają naszą rodzimą aronię?

Wygląd

Kłącze eleutrokoka kolczastego jest sękate, walcowate, ma około 1,5 do 4 cm średnicy. Ma też korę grubości mniej więcej 2 mm, która ściśle przylega do drewna. Łodygi pokryte są kolcami, a owoce zebrane są podobnie do aronii i mają granatowo-czarne kuliste owoce. Surowcem zielarskim jest korzeń rośliny.

Co zawiera?

Roślina swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza bogatemu składowi. Znajdują się w niej eleoterozydy, glikozydy, saponozydy, pochodne kwasu deanowego, wielocukry, pektyny, barwniki antocyjanowe, karotenoidy, związki mineralne, kumaryny, laktony seskwiterpenowe, olejki eteryczne, saponiny, alkaloid aramina, flawonoidy i wiele innych substancji. Z korzenia oraz kłaczy rośliny pozyskuje się wyciąg spirytusowy o dość specyficznym zapachu.

Właściwości

Żeń-szeń syberyjski jest niezwykle silnym immunostymulatorem, co sugeruje pozytywny wpływ na naszą odporność. Ponadto znany jest z działania regeneracyjnego i wzmacniającego na układ nerwowy. Poprawia też jakość snu, podwyższa zdolność elektrokinetyczną serca. Jeśli masz problemy z koncentracją, jesteś mniej wydajny w ciągu dnia, to eleutrokok jest być może panaceum na takie dolegliwości. Warto wspomóc swój organizm wyciągami na bazie tej rośliny przed egzaminami. Co więcej działa na obniżenie cukru i cholesterolu we krwi, pomaga usunąć toksyny zatruwające nasz organizm, zwiększa wydzielanie hormonów, poprawia mikrocyrkulację krwi, przemianę lipidów i reguluje ciśnienie. Eleutorokok kolczasty uważany jest za roślinę adaptogenną, zwiększającą zdolności przystosowawcze organizmu do nowych warunków. Często stosowany jest w leczeniu nowotworów, gdy organizm jest wystawiony na działanie chemioterapii i radioterapii.

Kiedy sięgnąć po żeń-szeń syberyjski?

Jeśli jesteś długotrwale zmęczony, masz nerwicę, psychostenię (zaburzenie nerwicowe związane z nerwicą natręctw), osłabienie systemu nerwowego, cierpisz na bezsenność, depresję, miażdżycę, cukrzycę, niedociśnienie, czy nadciśnienie, ta roślina może przynieść pozytywne skutki. Wskazaniem do stosowania jest też choroba popromienna, rekonwalescencja, osłabienie wskutek poważnych chorób, czy zabiegów, ale też po antybiotykoterapii, lub aby szybciej zregenerować organizm po dużym wysiłku. Korzeń rośliny działa też na poprawę pamięci, zaburzenia funkcji mózgu, wzroku i słuchu, a także uporczywe bóle migrenowe. Wartom wiedzieć, że eleuterokok świetnie wpływa na wygląd skóry za sprawą składników czynnych obecnych w roślinie powodujących wzrost poziomu nawilżenia, gładkości i elastyczności skóry, ale też hamujących niekorzystne działanie hormonów androgenowych na skórę. Poleca się stosowanie produktów na bazie eleuterokoka w terapii trądziku i nadmiernym wypadaniu włosów.

Przeciwwskazania

Jak każda roślina może powodować tak zwane skutki uboczne w przypadku osób, które przebyły zawał serca, mają ostre stany chorób psychicznych i infekcyjnych. Nie jest też wskazane niezastosowane zeń-szenia syberyjskiego w czasie ciąży i laktacji. Nie należy stosować rośliny w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi, nowotworów hormonozależnych i nie można łączyć preparatów z żeń-szeniem syberyjskim z lekami nasercowymi, przeciwcukrzycowymi, nasennymi, przeciwzakrzepowymi i takimi, które mają w swoim składzie lit.

Jak stosować?

Można stosować 20-30 kropli wyciągu na wodę lub cukier i spożywać pół godziny przed posiłkami dwa razy na dobę. Podstawowa kuracja powinna trwać miesiąc, ale można ja powtórzyć z przerwą 10-15 dni.

Co można kupić?

Bez problemu możemy kupić w internecie lub sklepach zielarskich wyciągi/ ekstrakty wodno – alkoholowe, kapsułki, tabletki, herbatki ziołowe na bazie korzenia eleuterokoka kolczastego.

Tekst źródło: “Nalewki, preparaty i kuracje ZDROWIA obronie służące”, AlterMed Stowarzyszenie Medycyny Holistycznej

Fot. źródło: Wikipedia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Eleuterokok)