Raz po raz dowiadujemy się o nowych „super produktach”, które charakteryzują się wysoką odżywczością, doskonałym wpływem na ludzki organizm, bogatym składem. To nic dziwnego, że wciąż szukamy wysokiej jakości żywności, która zapewni nam długie i szczęśliwe życie. Czy musimy sięgać po takie nowości? To zależy od tego, jak żyjemy na co dzień, czy faktycznie jemy zdrowo, czy często sięgamy po wysokoprzetworzoną żywność. Większości z nas niestety brakuje wszystkich ważnych składników odżywczych, więc suplementacja wydaje się być koniecznością. Dzisiaj kilka najważniejszych informacji o coraz bardziej popularnych płatkach drożdżowych.

Czym są i jak to się je?

Płatki drożdżowe w postaci, w jakiej możemy je kupić, są nieaktywne, ale należą do tych samych mikroorganizmów, co drożdże browarnicze i piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae). Tak, jak wrzątek zabija świeże drożdże, tak też płatki drożdżowe są pozbawione swoich funkcji poprzez potraktowanie ich wysoką temperaturą. Taki produkt nie ma już zdolności fermentacyjnych, ale wciąż ma wiele wartości odżywczych.

Smak i zapach

Płatki drożdżowe mają charakterystyczny zapach, pomiędzy drożdżami, a serem. W smaku niektórym przywodzą na myśl parmezan, zresztą nazywane są „wegańskim parmezanem”. Stanowią świetną alternatywę dla produktów odzwierzęcych takich jak twaróg, jajka, sery. W kuchni wegańskiej orzechowo – serowy posmak płatków jest atutem wykorzystywanym w daniach z makaronem, pesto, czy zupach.

Składniki odżywcze

W niewielkiej ilości płatków, około trzech łyżkach, znajduje się około 55 kalorii, 3g błonnika, witaminy z grupy B (B1, B2) i pomiędzy 4 a 8g białka. Płatki drożdżowe przedstawiane są jako doskonałe źródło właśnie białka, ale biorąc pod uwagę fakt, że na kilogram masy naszego ciała potrzebujemy 1 grama białka każdego dnia, to ta ilość nie wzbudza zachwytu. Ile więc musielibyśmy zjeść płatków drożdżowych, jednocześnie będąc na diecie wegańskiej, aby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie? Warto wspomnieć, że jeden plasterek żółtego sera ma około 6,7 g białka, a 100 g soi 34 g. W 100 gramach płatków znajduje się 44% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę A, 4 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 12,4 g cukrów, 0,18 g soli oraz 40 g węglowodanów.

Płatki drożdżowe mają parmezanowy posmak i można nimi posypać na przykałd pasty lub dodać do pesto

Niewątpliwym atutem płatków jest fakt, że dostarczają selenometioniny (związek selenu), która ma silne właściwości przeciwutleniające.

Zaletą płatków jest też to, ze są zupełnie neutralne dla żołądka, są odpowiednim produktem dla osób będących na diecie wątrobowej. Dzięki ich postaci i zdolnościom absorpcji pozwalają na przykład na wyrobienie kotlecików warzywnych bez użycia jajek, zagęszczenia sosów, posypywania sałatek. Ponieważ płatki są też lekko naturalnie słone, można posypywać nimi kanapki, zamiast solą.

Czy zatem jeść płatki drożdżowe, czy nie?

Jeśli jesteś na diecie wegańskiej, to płatki drożdżowe wzbogacą Twój jadłospis i pozwolą na przygotowanie dań zbliżonych smakiem do niewegańskich potraw. Na pewno im bardziej urozmaicona dieta, tym lepiej, ale nie ma co stawiać „na jednego konia”, gdy mamy tyle możliwości wyboru, a wiosna i lato, które zbliża się wielkiemu krokami, dadzą nam bogactwo świeżych warzyw i owoców.

Ile kosztują płatki?

Ceny zaczynają się od około 8 zł za opakowanie 100 g. Wśród opakowań możemy znaleźć też i takie, które mają informację o tym, że są „bezglutenowe”. Niech nikogo to nie dziwi, ponieważ jako że same płatki glutenu nie zawierają, to niektórzy producenci dodają mąkę pszenną, dzięki temu lepiej zagęszczają sosy, czy inne potrawy wymagające gęstej konsystencji.

Jak zrobić płatki drożdżowe w domu?

Płatki można przygotować przy odrobinie cierpliwości w domu. Jeśli kostka świeżych drożdzy o wadze 100g to koszt około 2 złotych, to jest to całkiem opłacalne.

Składniki:

  • 2 kostki świeżych drożdży
  • cukier
  • 6 łyżek ciepłej wody

Przygotowanie:

Drożdże zostawiamy na blacie, aby nabrały temperatury pokojowej, potem kruszymy je do miski, dodajemy około 6 łyżek ciepłej wody i szczyptę cukru, mieszamy dokładnie, przykrywamy miskę gazą i zostawiamy na 60 minut. W tym czasie masa powinna podwoić swoją wielkość, co 20 minut można dosypywać po szczypcie cukru. Następnie wykładamy masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika (190 stopni) i pieczemy przez 10 minut, następnie wystudzić, znowu nagrzać piekarnik tym razem do 110 stopni i suszyć przez godzinę. Kiedy masa wystygnie można ja skruszyć w blenderze.

Twarożek wege na śniadanie

Składniki:

  • ¼ szklanki płatków
  • ¼ szklanki mleka roślinnego (sojowego, owsianego, migdałowego)
  • dwie łyżki soku cytrynowego
  • szklanka orzechów nerkowca
  • rzodkiewki
  • szczypiorek
  • natka pietruszki

Przygotowanie:

Orzechy należy zalać wodą i pozostawić na 12 godzin. Po tym czasie przecedzamy orzechy i blendujemy wraz z mlekiem, płatkami, sokiem. Przekładamy do miseczki i posypujemy szczypiorkiem, pietruszką i posiekanymi lub startymi na tarce rzodkiewkami.