W każdym wieku powinniśmy dbać o swoją cerę, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale w zależności od wieku pielęgnacja wygląda trochę inaczej. W wieku 20 lat zapewne wydaje się, że nie ma się czym przejmować, skoro nawet nieprzespanych nocy nie widać na twarzy! Nic bardziej błędnego, ponieważ zabiegi pielęgnacyjne w młodym wieku rzutują na to, jak będzie wyglądać twarz w późniejszym wieku. Młodzi ludzie powinni w szczególności pamiętać o właściwym, codziennym oczyszczaniu skóry za pomocą delikatnych i pozbawionych chemii kosmetyków lub ziołowych naparów. A oto kilka przykładów wykorzystania roślin w postaci toniku do każdego rodzaju skóry:
Cera tłusta
Tonik oczyszczający: należy wymieszać szałwię, bratek i pokrzywę w równych proporcjach, zalać gorącą wodą i zaparzyć. Takim naparem należy dokładnie przemywać twarz i dekolt dwa razy dziennie.
Tonik octowy: 100 ml przegotowanej wody należy zmieszać z 10 ml dobrego octu jabłkowego.
Tonik z zielonej herbaty: zaparzamy zieloną herbatę przez około 3 minuty. Można dodać odrobinę soku z cytryny ze względu na jej oczyszczające i rozjaśniające właściwości.
Cera trądzikowa
Tonik laurowy: 3-4 suszone liście laurowe zalewamy 1 szklanką wrzątku. Po wystygnięciu naparu przelewamy do buteleczki, przechowujemy do trzech dni w lodówce i przemywamy twarz dwa razy dziennie.
Cera sucha, wrażliwa, podrażniona
Azjatycki tonik ryżowy: woreczek ryżu brązowego należy wsypać do miseczki i zalać gorącą wodą (około 2 cm ponad linię ziaren). Miseczkę z mieszanką przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin. Przez ten czas należy kilkakrotnie przemieszać ryż. Woda ryżowa ma właściwości zmiękczające i rozświetlające!
Tonik ogórkowy: wyciśnięty sok z ogórka zielonego rozcieńczamy gorącą wodą. Można pomieszać z naparem ziołowym lub sokiem z cytryny.
Rumiankowo-nagietkowy tonik: rumianek i nagietek zaparzamy razem i przelewamy do butelki. Możemy go zaparzać razem lub osobno.
Cera z przebarwieniami
Tonik rozjaśniający: świetny dla cery poszarzałej lub z przebarwieniami, wystarczy połączyć rumianek, natkę pietruszki i sok z cytryny. Cytryna i pietruszka znane są z właściwości rozświetlających, natomiast rumianek łagodzących. Pietruszka bogata jest ponadto w wiele składników odżywczych.
Cera mieszana
Tonik ogórkowy: ogórek należy pokroić i zmiksować. Powstały sok odcisnąć do słoiczka, dodać wodę mineralną w proporcji 1:1 i 1 łyżkę soku z aloesu. Przed użyciem należy składniki dobrze wymieszać.
Cera naczynkowa
Tonik z kasztanowca i skrzypu polnego: mieszamy i zaparzamy ze sobą suszony kwiat kasztanowca i suszony kwiat skrzypu polnego. Taki napar wzmacnia delikatne naczynka podatne na pękanie.
Cera po 30 roku życia zmienia się, zaczynają być widoczne drobne zmiany mimiczne (zmarszczki mimiczne), ponieważ zaczyna ubywać kolagenu niezbędnego do zachowania elastyczności skóry. Dla cery 30+ najważniejsza jest ochrona (kosmetyki z filtrem UV) i stosowanie kremów zawierających substancje działającym przeciw wolnym rodnikom. Na noc warto wybierać specjalną linię kosmetyków regeneracyjnych zawierające związki pobudzające do odbudowy kolagenu.
W wieku 40+ skóra robi się bardziej kłopotliwa ze względu na utrwalone zmarszczki mimiczne, utratę jędrności skóry i ?opadanie? owalu twarzy. Zwłaszcza kobiety w tym wieku decydują się na zabiegi medycyny estetycznej, ale mężczyźni również coraz częściej decydują się na nie. Warto zadbać o odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji, które wykazują działanie wygładzające, przeciwzmarszczkowe, nawilżające i poprawiające owal twarzy.
Pielęgnacja cery po 50 i 60 roku życia dbajmy przede wszystkim o ochronę przed działaniem promieni UV zarówno stosując kremy z filtrem, jak i po prostu zakrywając twarz w słoneczne dni nosząc kapelusz lub kryjąc twarz w cieniu parasola. W tym wieku skóra zmienia się w związku ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w ciele. Na gęstość i jędrność skóry mocno wpływa spadek estrogenu. Skóra staje się cieńsza i widocznie traci sprężystość, a także traci naturalny płaszcz lipidowy, przez co szybciej się odwadnia i trudniej jej zachować wartości odżywcze. Kolejnym oznakami utraty jędrności i gęstości skóry są opadające policzki, worki pod oczami i zmiana kształtu twarzy. Dlatego dbajmy o jakość kosmetyków, które powinny zawierać składniki nawilżające i odżywcze. Ważną rolę w codziennej pielęgnacji odgrywa też poprawa kolorytu skóry oraz profilaktyka przebarwień, więc zalecane są kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym i składnikami rozjaśniającymi.
Bez względu na wiek dbajmy jednak o zbilansowaną dietę opartą na świeżych produktach i jak największej dawce ruchu każdego dnia! Oprócz kosmetyków wpływających na poprawę jakości naszej skóry to przecież dobrą energię i radość widać na naszej twarzy najbardziej!