Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to nie tylko wdzięcznie wyglądająca ozdoba każdego trawnika, ale też jedna z roślin leczniczych! Potocznie stokrotka nazywana jest stokrocią trwałą lub… gęsimi pępkami. Jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych, dorastającą do 20 cm wysokości. Ma nagą lub owłosioną łodygę oraz listki w kształcie łopatkowatym, o ząbkowanych brzegach. Koszyczek kwiatowy ma średnicę około 2 cm. Kwitnie od marca do listopada. Owocem stokrotki pospolitej jest niełupka, a surowcem zielarskim kwiat (Flos Bellidis).

Stokrotki zawierają olejek eteryczny, śluz, saponiny, flawonoidy, antocyjanozyd, kwasy organiczne, żywice, woski i sole mineralne.

A jak to przekłada się na jej właściwości? Roślina ma właściwości wykrztuśne, ściągające, moczopędne, tonizujące, poprawia czynność wątroby. Napary stosowane są przy zmniejszonym wydzielaniu moczu, zaburzeniach trawiennych, nieżycie żołądka i jelit, a także schorzeniach wątroby. Zewnętrznie stokrotkowy napar pomaga na egzemę, drobne krwawienia, obrzęki, a także działa uszczelniająco na ściany włosowatych naczyń krwionośnych.

Uprawa stokrotek jest bardzo prosta, bo kwiaty doskonale przyjmują się na słonecznych stanowiskach, jak i częściowo zacienionych. W czerwcu wysiewa się nasiona na rozsadnik. Gdy rośliny mają już po kilka listków można śmiało przesadzać je do gruntu. Ważne, żeby temperatura otoczenia wahała się pomiędzy 10-13°C. Nasiona można też wczesnym latem wysiać wprost na trawnik. Suchych kwiatów warto nie usuwać, ponieważ ograniczamy w ten sposób samowysianie. Z roku na rok kwiatów będzie coraz więcej!

Młode liście są smacznym dodatkiem do sałatek no i świetnie nadają się do plecenia wianków. Kwiatki można zbierać przez cały okres kwitnienia, więc możecie je zbierać aż do listopada!

A jeśli potrzebujecie zregenerować swoją skórę, a przy tym zażyć relaksującej kąpieli polecamy przygotowanie odwaru. W tym celu 20 g stokrotek, 20 g krwawnika, 20 g szałwii, 20 g babki lancetowatej i 20 g nagietka zalewamy 2l zimnej wody i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 2 minuty. Potem przecedzamy odwar i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Ma działanie oczyszczające i odtruwające organizm!