Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to znana wszystkim, zwłaszcza z jesiennych krajobrazów, krzewinka dorastająca do 60 cm wysokości z rodziny wrzosowatych. Kwitnie od sierpnia do września tworząc różowofioletowe kobierce wśród sosen, na polanach. Wrzos zwyczajny poza dekoracyjnym charakterem, ma też właściwości lecznicze. Zawiera do 7% garbników, flawonoidy (kwercetynę, mirycetynę), glikozyd fenolowy arbutynę, olejek eteryczny, sole mineralne, związki goryczkowe i kwasy organiczne. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest kwitnące ziele oraz kwiaty.
Naturalnie wrzos zwyczajny występuje na ogromnych obszarach, można powiedzieć, że jest wszędobylską rośliną. Spotkać go możemy w środkowej i wschodniej Europie, zachodniej Syberii, Azji Mniejszej i we wschodniej części Ameryki Północnej. W naszym kraju wrzosowiska są nieodłącznym elementem krajobrazu. Należy pamiętać, że do swojego ogrodu wrzosy powinniśmy kupować w centrach ogrodniczych, a nie pozyskiwać go ze stanowisk naturalnych. Niezwykle cenny jest miód wrzosowy, który przyjmuje właściwości rośliny. Mówi się, że „zamiast do apteki, pędź do pasieki” i nie ma w tym przesady. Miód wrzosowy pomaga na infekcje, stany zapalne gardła, ma działanie moczopędne, pomaga usunąć toksyny i metabolity z organizmu. Zawiera też mnóstwo żelaza, na co szczególnie powinny zwrócić osoby borykające się z anemią. Dostarcza ponadto potasu, magnezu, chloru i wapnia, witaminy A oraz witamin z grupy B. Litr dobrego miodu to koszt 100 zł, ale naprawdę warto zainwestować.
Ale wróćmy do samego wrzosu…
Wrzos zbieramy w czasie kwitnienia, czyli od sierpnia do września, obcinamy górne, niezdrewniałe części rozkwitających gałązek, a następnie suszymy w przewiewnym miejscu, albo w suszarni w temperaturze do 40 stopni.
Działanie
Wrzos wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające, moczopędne, napotne, uspakajające, rozkurczowe, wspomaga trawienie i pobudza soki trawienne.
Napary z wrzosu zwyczajnego stosowane są na stany zapalne nerek i dróg moczowych, na kamicę moczową, nieżyt żołądka, choroby wątroby, brak apetytu, biegunki, stany zapalne dróg oddechowych, bezsenność, nadpobudliwość, choroby reumatyczne i schorzenia skórne. Można też naparami z wrzosu przemywać oczy w stanach zapalnych.
Czy wiesz, że…
Wrzos to składnik wielu preparatów przeznaczonych do pielęgnacji ciemnych włosów, a także mieszanek do kąpieli kosmetycznych i leczniczych.
Uprawa
Wrzos posadzony w ogrodzie wymaga słonecznego stanowiska, powinien być też osłonięty od wiatru, a gleba powinna mieć odczyn kwaśny. Nasiona zbiera się na krótko, zanim dojrzeją i wysiewa się jesienią. Na zimę wrzos warto zabezpieczyć przykrywając go gałązkami i opadłymi jesienią liśćmi, a na wiosnę koniecznie przyciąć.
Fot. źródło: Pixabay
Artykuły na Blogu Sekret Zdrowia mają charakter popularno-naukowy. Nie stanowią porady medycznej ani nie zastępują porady lekarskiej. Przed zastosowaniem skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.