Babka płesznik (Plantago psyllium) naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Uprawia się ja w Maroku, południowej Francji, a także w naszym kraju. Surowcem leczniczym są brunatnego koloru lśniące i gładkie malutkie nasionka (Semen Psyllii) o łódeczkowatym kształcie. Po zalaniu wodą wytwarza się śluz. Nasionka zawierają śluz roślinny trochę podobny do polisacharydów jak w nasionach babki jajowatej, zresztą oba surowce mają podobne właściwości lecznicze. Babka najczęściej jest stosowana na zaparcia, z którymi rozprawia się szybko i bezlitośnie!

Na co pomaga?

Babka płesznik pomaga uregulować pracę jelit, łagodzi objawy hemoroidów, reguluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, łagodzi objawy trądziku różowatego, pomaga w odchudzaniu, a na dodatek jest bezpieczna dla kobiet w ciąży! Babka wykorzystywana jest jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy i w zapaleniu oskrzeli. Dlaczego płesznik ułatwia wypróżnianie? Ponieważ w kontakcie z wodą uwalnia śluz i w ten sposób wytwarza się żel ułatwiający przesuwanie się zalegających w jelitach mas. Babka płesznik zwiększa lepkość mas jelitowych, można ją stosować także i na biegunki, bo wpływa na wzrost liczby bakterii jelitowych, a co za tym idzie zwiększa florę bakteryjną jelit. Skoro już o jelitach mowa, to należy zaznaczyć, że babka wpływa na złagodzenie bólu i świądu, jakie wywołują hemoroidy. Zmniejsza też krwotoki z nimi związane. Babkę mogą stosować osoby mające chorobę wrzodową, zespół jelita drażliwego, czy podrażnienia przewodu pokarmowego, boe jest bezpieczna, działa osłonowo i przeciwzapalnie. Jest wiele dowodów na to, że babka płesznik ze względu na dużą zasobność w błonnik zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, ale nie jest to fakt potwierdzony naukowo. Badania jednak dowodzą, że wspomaga leczenie nowotworów nerki, piersi i skóry.

Skutki uboczne

Babki płesznik nie wolno stosować w stanach skurczowych lub niedrożności jelit, a także bólach brzucha. Babki nie przyjmujemy też zamiast środków zalecanych przez lekarza przed kolonoskopią. Nie stosujemy też babki z lekami, należy zrobić minimum godzinny odstęp. Babka może bowiem wpłynąć na wchłanianie leków.

Jak stosować?

Macerat

Składniki:

  • 1 płaska łyżka stołowa nasion babki płesznik
  • 1 szklanka wody

Przygotowanie:

Nasiona zalewamy wodą o temperaturze pokojowej, odstawiamy na 30 minut, a następnie odlewamy płyn. Pijemy po jednej szklance dwa razy dziennie. Najlepiej 2 godziny przed posiłkiem lub po posiłku. Podczas tej kuracji należy w ciągu dnia wypijać jak najwięcej wody!

Mieszanka ziołowa na obniżenie cholesterolu

Składniki:

  • 3 łyżeczki liści karczocha
  • 1 płaska łyżeczka babki płesznik

Przygotowanie:

Liście karczocha, świeże lub suszone, rozdrabniamy i zalewamy wodą. Podgrzewamy w temperaturze bliskiej wrzenia przez około 10 minut i studzimy. Przecedzamy i odwarem z karczocha zalewamy nasiona babki, a następnie odstawiamy na pół godziny. Pijemy 3 szklanki w ciągu dnia dwie godziny po posiłku.