Owoc, który nie pachnie fiołkami, występuje w aż dwudziestu odmianach i absolutnie zakazane jest transportowanie go w samolocie pasażerskim. Czy można kupić duriana w Polsce? Czy odstręczający zapach powinien zachęcać, czy zniechęcać do spożycia? Co stanie się, jeśli duriana popijemy alkoholem? O tym już za chwilę…

Skąd pochodzi durian?

Durian, zwany też zybuczkowcem (Durio Adans.) to roślina ślazowata, niektóre systemy klasyfikują go jako roślinę należącą do rodziny wełniakowatych, pochodzi z tropikalnych obszarów południowo – wschodniej Azji. Duriany mogą różnić się między sobą kolorami, mogą być żółte, zielone, aż do brązowych, ale wyglądają jak kula najeżona kolcami o trochę nieregularnym kształcie. Smak rekompensuje doznania węchowe i jeśli tylko powstrzymamy mało przyjemny zapach (oględnie mówiąc), to miąższ okazuje się być słodki, soczysty, lekko migdałowy, bardzo kremowy i delikatny. Durian broni się przed nożem twardą najeżoną łupiną, więc należy dobierać się do owocu ostrożnie. Drzewa, na których rośnie, mają nawet kilkadziesiąt metrów, a każdy owoc waży około 3 kilogramów. Także zbiór durianów jest ryzykowny, bowiem wielu już poniosło śmierć na miejscu w wyniku uderzenia durianem w głowę z dużej wysokości. Wciąż jednak to nie jest dla ludzi powód, aby obejść się smakiem i zrezygnować z jedzenia. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że „zakazany owoc” najlepiej smakuje! Przy pierwszym spotkaniu z durianem wybierajmy owoce dojrzałe, ale nie przejrzałe, bo najświeższe okazy po prostu mają odrobinę „przyjemniejszą woń”, zaś zapach przejrzałych durianów może powalić.

Wartości odżywcze

Durian w 100g ma 147 kalorii, chociaż składa się głównie z wody, ma dobry wpływ na żołądek i układ pokarmowy, łagodzi podrażnienia, sok z liści duriana znany jest w Azji jako skuteczny afrodyzjak, wykazuje właściwości rozgrzewające, jest środkiem na anemię, gorączkę i wzmacniającym odporność organizmu. Owoc zawiera białko, tłuszcz (5,33g), węglowodany (27g), błonnik, żelazo, wapń, cynk, sód, fosfor, potas, żelazo, witaminy C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, B6, B12 i A.

Durian i alkohol – zabójcze połączenie!

Uwaga! Durian zawiera siarczany, które zatrzymują metabolizm alkoholu, co grozi ostrym uszkodzeniem wątroby lub nawet śmiercią z powodu zatrucia alkoholowego.

Dlaczego durian śmierdzi?

Wyniki badań naukowych dowiodły, że w tym owocu znajdują się tak zwane odoranty (aż 41!), które powodują odczucie smażonej cebuli, siarki, kapusty, miodu i zgnilizny. To nieprawdopodobna mieszanka, która ma odstraszać, chociaż wewnątrz kryje się tyle wartości odżywczych.

Gdzie można kupić duriana?

Świeży durian kosztuje około 250zł i można kupić go bez problemu przez internet. Jest też wersja kandyzowana dostępna za zł/g. Jest też miąższ duriana w puszce, albo cukierki. To jeden z najzdrowszych owoców świata, ale przyznajcie, że zaskakujący i warty zainteresowania.

Fot. pixabay.com