Kiedy stragany uginają się pod świeżymi, różnorodnymi, słodkimi, kwaśnymi owocami nie sposób nie zrobić z nich przetworów, które za parę miesięcy będą słodkim wspomnieniem lata. Konfitury, drzemy, własnoręcznie przygotowane to cymes, samo zdrowie, a ile radości sprawia łyżeczka tej letniej smakowitości, kiedy za oknem już tylko wiatr, deszcz, czy plucha.
Jak się zabrać do przygotowania konfitur i czy to jest bardzo skomplikowane? Skomplikowane nie jest wbrew pozorom, ważne, aby najpierw wybrać dojrzałe owoce, a potem trzymać się receptury. Na pewno nawet niezbyt wprawiony kucharz jest w stanie zrobić dobrą konfiturę, a ileż satysfakcji sprawia taki domowy przysmak.
Oto kilka sprawdzonych przepisów na smaczne i zdrowe przetwory owocowe!
Borówka brusznica do mięsiwa
Składniki:
- 1 kg borówek
- 0,25 kg cukru
- 1/2 szklanki wody
Przygotowanie:
Owoce najpierw przebieramy, płuczemy pod bieżącą wodą i odsączamy na sicie. Wodę i cukier gotujemy w garnku, a kiedy powstanie syrop cukrowy wrzucamy borówki i gotujemy jeszcze około 5 minut. Następnie łyżką cedzakową wyjmujemy owoce i od razu wkłądamy do słoiczków (muszą być wyparzone, najlepiej z nowymi nakrętkami), a sok jeszcze gotujemy na silnym ogniu kilka minut, następnie zalewamy nim borówki w słoiczkach. Kiedy zawartość słoików wystygnie zakręcamy je i wstawiamy do spiżarni.
Aronia idealna do mięs i serów
Składniki:
- 1 kg aronii
- 1kg gruszek
- 1 kg winnych jabłek
- 1 kg cukru
- 1 szklanka wody
Przygotowanie:
Owoce aronii zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 2 godziny. W rondlu przygotowujemy syrop z cukru i wody, a gdy cukier zupełnie się rozpuści dodajemy obrane i pokrojone jabłka oraz gruszki bez gniazd nasiennych. Smażymy na małym ogniu mieszając, aby nie przypaliły się owoce. Do zeszklonych owoców dodajemy aronię i doprowadzamy do wrzenia cały czas mieszając na niewielkim ogniu. Powinno to trwać około 3 minut. Następnie zostawiamy na całą noc garnek, a następnego dnia znowu podgrzewamy, doprowadzamy do wrzenia. Powinna powstać ciemnoczerwona galareta, którą przekładamy do czystych słoiczków i zabezpieczamy krążkiem celofanu zmoczonym spirytusem, a następnie szczelnie zakręcamy. Jeśli słoiczek jest dobrze wyparzony, to taka konfitura może być przechowywana nawet przez kilka lat!
Konfitura z arcydzięgla
Składniki:
- 0,25 kg młodych pędów i ogonków liściowych arcydzięgla
- 0,25 kg cukru
- 0,1 l wody
- sól
Przygotowanie:
Młode pędy i ogonki tniemy na małe kawałki, wkładamy do garnka z wodą i solą, gotujemy przez pół godziny, a potem cedzimy, płuczemy i usuwamy włókno. Zalewamy świeżą wodą, i zostawiamy na cały dzień. Następnej doby pędy odsączamy, i zalewamy ciepłym syropem cukrowym i znowu zostawiamy na cały dzień. Kolejnego dnia zlewamy powstały syrop, zagotowujemy i znowu zalewamy nim arcydzięgiel. Niestety tą prostą czynność należy powtórzyć aż cztery razy przez cztery kolejne dni! Ostatniego dnia gotujemy pędy razem z syropem przez kilka minut. Powinna powstać zielono zabarwiona konfitura, szklista i przeświecająca. Ostudzoną konfiturę zlewamy do słoiczków, przykrywamy pergaminem i obwiązujemy sznureczkiem. Można jej używać do dekoracji mazurków, tortów, keksów i innych słodyczy.
Dżem z czarnych porzeczek
Składniki:
- 1 kg czarnych porzeczek
- 2 szklanki cukru
Przygotowanie:
Umyte i odsączane z wody owoce zasypujemy cukrem, całość lekko miażdżymy na przykład tłuczkiem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 12 godzin. Następnego dnia garnek z owocami stawiamy na małym ogniu i smażymy do zagotowania przez około pół godziny. Gorący dżem przekładamy do słoików i przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
A teraz coś na deser…
Galaretka agrestowa z różą
Składniki:
- 2 litry niezbyt dojrzałego agrestu
- 1 szklanka płatków róży
- cukier
- 1,5 litra wody
Przygotowanie:
Płatki dzikiej róży zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na trzy godziny pod przykryciem. Agrest przekładamy do garnka zalewamy naparem z róży (bez płatków), a potem gotujemy na wolnym ogniu, aż owoce zupełnie się rozpadną. Przecedzamy owoce przez sito wyłożone gazą i dodajemy cukier. Na litr wywaru z róży i agrestu 50 dag cukru. Gotujemy przez 20 minut. Jeśli po tym czasie wyjmiemy jedną łyżeczkę galaretki i zsiądzie się ona na zimnym talerzyku, to znaczy, że jest już gotowa! Przekładamy ją do słoiczków i zamykamy. Powinna mieć kolor różowy i wyraźny różany aromat.
Smacznego!
A jeśli macie swoje dobre przepisy na smakowitości z letnich owoców – koniecznie nam je prześlijcie i podzielcie się swoimi doświadczeniami z innymi amatorami smacznej, domowej i zdrowej kuchni!