Pszczoły to jedne z najlepiej zorganizowanych organizmów. Ich system społeczny jest wręcz perfekcyjnie zaplanowany, a dyscyplina nieporównywalna z jakimkolwiek innym gatunkiem włącznie z człowiekiem. Bez pszczół nie byłoby życia, a świat na pewno nie byłby taki barwny. Poza tym ich pokarm jest korzystny także dla naszego zdrowia. Nie ukrywajmy, pszczoły nie produkują miodu z miłości do ludzi, ale po to, aby zapewnić sobie pożywienie! A to, że miód jest tak odżywczy również dla nas, działa wewnętrznie i zewnętrznie na organizm człowieka, to po prostu wartość dodana. I to jaka wartość…

Miody, w zależności od gatunku i oczywiście jakości, dostarczają witamin, działają antybiotycznie, wzmacniająco na odporność, stosowane są w przeróżnych dolegliwościach, jako jedna z naturalnych metod leczniczych.

A jakie gatunki miodów możemy najczęściej kupić w sklepie lub prosto z pasieki u pszczelarza?

Miód wielokwiatowy – nektarowy, ciemnej barwy, najczęściej jasnobrązowy. Jest zbierany z różnego gatunku ziół i roślin uprawnych. Zapach miodu wielokwiatowego zależy od nektaru, który w nim przeważa. Stosuje się go przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, astmie i alergii.

Miód lipowy – nektarowy, jasny herbaciany kolor o zapachu kwiatów lipy i gorzkawym ostrym smaku. Zawiera dużo olejków eterycznych, saponiny, witaminę C i innych składników o działaniu napotnym, przeciwgorączkowym, wykrztuśnym i uspakajającym. Wskazana jest łyżeczka miodu lipowego przed snem. Ponadto ten rodzaj miodu posiada dużą aktywność antybiotyczną.

Miód mniszkowy – nektarowy, jasnożółty kolor, szybko i nierównomiernie krystalizuje się. Posiada wysoką aktywność biologiczną (biotyczną). Polecany jest przy chorobach żołądka, zaburzeniach trawienia, chorobach jelit, skurczach żołądka i jelit, chorobach wątroby i dróg żółciowych, a także przy niedokrwistości i schorzeniach reumatycznych. Pomaga także w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego, krótko mówiąc ten typ miodu stawia na nogi!

Miód rzepakowy – nektarowy, koloru od białego do jasnożółtego. Ma lekki zapach kwiatów rzepaku, a smak słodki z wyczuwalną delikatnie gorzkością. Ten gatunek miodu również szybko krystalizuje się. Zawiera olejki eteryczne, glukozę, goryczki, witaminy i dużo aminokwasów. Wspomaga leczenie chorób wątroby, trzustki, nerek, dróg moczowych, układu krwionośnego, ma także działanie wzmacniające.

Miód akacjowy – nektarowy, jasnego koloru – biały lub kremowy. Zapach kwiatów akacji jest wyczuwalny, a smak słodki i delikatnie mdły. Krystalizuje się długo. Zalecany jest diabetykom. Stosuje się miód akacjowy na zaburzenie trawienia (zgagę, nadkwaśność), a także schorzeniach nerek i przewodu moczowego, bo zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Miód facelinowy – nektarowy, koloru od jasnożółtego do zielonkawego. Ma bardzo przyjemny delikatny smak, przypomina miód akacjowy, ale jest od niego bardziej aromatyczny i posiada lekko kwaskowaty posmak. Krystalizuje się na jasnokremowo lub prawie biało. Zapobiega przeziębieniom oraz stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, zwalcza ich infekcje. Wskazany przy wytężonej pracy fizycznej i intelektualnej. Nadaje się do wspomagania leczenia chorób układu pokarmowego tj. nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, problemy z wątrobą, trzustką i woreczkiem żółciowym.

Miód nawłociowy – nektarowy, jasnożółtej barwy o smaku lekko kwaskowatym. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Polecany jest przy dolegliwościach i schorzeniach dróg moczowych, pęcherza, prostaty, kamicy nerkowej i zapaleniu jelit. Pomaga w leczeniu grypy i przeziębień, łagodzi takie dolegliwości jak katar, czy biegunki. Szczególnie jest lubiany przez dzieci.

Miód spadziowy – w odróżnieniu od miodów nektarowych powstaje ze spadzi, czyli soku drzew przetworzonego przez owady, zarówno tych iglastych, jak i liściastych. Ma zapach żywicy i igliwia. Miód spadziowy iglasty i liściasty to jedne z najbardziej wartościowych miodów. Posiada bogaty skład i niezwykłe właściwości prozdrowotne. Zawiera dziewięć razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe. W miodach spadziowych występuje potas, wapń, sód, fosfor, magnez i mangan. Może posiadać dwukrotnie więcej glukozy niż fruktozy. Jako jedyny zawiera cynę, srebro, molibden i wanad. W porównaniu z miodami nektarowymi ma dwukrotnie więcej białek, aminokwasów i enzymów, a także niewielką ilość witaminy A, B2, B6, C, PP i K. Gwajakol (organiczny związek chemiczny z grupy fenoli) pochodzący ze spadzi jodłowej nadaje mu właściwości przeciwbakteryjne i wykrztuśne.

Ważną kwestią jest także to, czym nakładać miód. Kiedyś panowało przekonanie, że nie nadają się do tego celu łyżeczki metalowe, bo miód traci wszystkie swoje wartości odżywcze. Dziś wiemy, że to stwierdzenie nie ma wiele wspólnego z prawdą. Drewniane łyżki i specjalne nabieraki do miodu pochłaniają zapachy. Co zatem wybrać? Miód charakteryzuje się kwaśnym odczynem pH 3,9, ale nie jest aż tak kwaśny, aby zapoczątkować proces korozji metalowej łyżki. Na metalu mogłyby się pojawić odbarwienia tylko wtedy, gdy byłaby pozostawiona w miodzie przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Chcąc zachować wszystkie wartości lecznicze każdego typu miodu na pewno nie należy zalewać go wrzątkiem. Temperatura wody powinna wynosić do 70°C (taką temperaturę woda osiąga po 7-9 minutach od zagotowania).

Miodu chętnie używamy w kuchni do różnego typu wypieków, deserów oraz do dań mięsnych. A oto naprawdę dobry przepis na grillowane polędwiczki z kurczaka w miodzie:

Składniki:

  • 8 sztuk polędwiczek z kurczaka
  • przyprawy: pieprz, sól, ostra i słodka papryka, odrobina majeranku – zmieszać po 0,5 łyżeczki każdej z nich
  • 2 łyżki sosu teriyaki
  • 2 łyżki miodu wielokwiatowego
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 0,5 szklanki wody
  • patyczki do szaszłyków

Przygotowanie:

W misce należy dokładnie wymieszać wodę z mąką ziemniaczaną, sosem teriyaki, miodem i przyprawami. Następnie do marynaty włożyć polędwiczki z kurczaka i marynować przez godzinę. Po marynowaniu wymieszać ponownie wszystkie składniki. Mięso (pokrojone w długie paski) należy nakłuć na patyczki do szaszłyków wzdłuż na przemian. Ostatnim krokiem jest grilowanie z każdej strony tak, aby nie było surowe i pozostało soczyste wewnątrz. W trakcie grillowania należy polewać mięso pozostałą marynatą. Najlepiej smakuje z lekką sałatą i pomidorkami, do której można przygotować miodowy dressing z wody, miodu, oliwy lub oleju rzepakowego, soli i pieprzu do smaku. Smacznego!