Selen jest pierwiastkiem, który występuje w przyrodzie w dosłownie mikroskopijnych ilościach, ale bez niego tarczyca i cały system odporności nie mogą funkcjonować prawidłowo. Co to za pierwiastek i jak dostarczyć go swojemu organizmowi?

Selen (Se) to pierwiastek chemiczny należący do grupy niemetali. Odkrył go w 1817 roku Jöns Jacob Berzelius, szwedzki chemik, lekarz i mineralog. Występuje w skorupie ziemskiej w śladowej ilości (0,05ppm), a przemysłowo jest otrzymywany jako produkt uboczny rafinacji (oczyszczania) rud siarki i miedzi. W połączeniu z tlenem (SeO2) rozpuszcza się w kwasie azotowym, jednym z najsilniejszych kwasów tlenowych.

Czy wiesz, że…

Selen jest świetnym przewodnikiem elektrycznym, toteż znalazł zastosowanie w kserokopiarkach, czy fotokomórkach. Jest też dodatkiem do stali i szkła Siarczek selenu, o specyficznym zapachu, znajduje się w wielu szamponach przeciwłupieżowych, a także lekach na grzybicę.

Dlaczego warto suplementować selen w ludzkim ciele?

Przede wszystkim dlatego, aby enzymy mogły dobrze funkcjonować, a komórki mogły mieć skuteczną ochronę przed wolnymi rodnikami i toksynami, których całkiem sporo dostarczamy sobie na przykład wraz z pożywieniem, alkoholem, paleniem papierosów i silnym stresem. Wspomniana wcześniej tarczyca też potrzebuje tego śladowego pierwiastka. Selen wspomaga leczenie bólu, który doskwiera ludziom chorym na reumatoidalne zapalenie stawów. W leczeniu depresji także jest on stosowany. Jak w przypadku każdej substancji nie można dopuścić do przedawkowania, bo w nadmiarze może spowodować depresję i choroby układu nerwowego. U mężczyzn przedawkowanie selenu, a także witaminy E, może skutkować rakiem prostaty.

Co to znaczy przedawkować selen?

To znaczy przekroczyć zalecaną dawkę dzienną w ilości 55ug dla mężczyzn i kobiet. W czasie ciąży i karmienia zaleca się zwiększenie dawki do 70ug. Zupełnie inaczej sprawa ma się z dziećmi i każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem.

Co to jest stres oksydacyjny?

Wolne rodniki, które w nadmiarze uszkadzają komórki w naszym ciele, są niezbędna dla zdrowia, ale przy takich czynnikach jak stres, czy używki zyskują na sile, jest ich więcej, a to może doprowadzić właśnie do stresu antyoksydacyjnego. I co potem? Zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby serca, udar mózgu, nowotwory, czy Alzheimera.

Selen jest więc naszym sprzymierzeńcem w profilaktyce miażdżycy, chroni serce, płuca, jelito grube, chroni przed nowotworami prostaty i piersi.

Selen w pożywieniu

Najlepsza dieta zabezpieczająca w odpowiednią jego dzienną dawkę jest dieta śródziemnomorska. Selen znajduje się w świeżych owocach morza, w rybach (porcja 100g tuńczyka pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek), orzechach brazylijskich, ryżu (chociaż w śladowej ilości), wołowinie i mięsie indyka.

Objawy niedoboru selenu

Objawami niedoboru może być zła przyswajalność jodu, a skutkiem tego do patologii tarczycy, na niedobór mogą cierpieć osoby ze schorzeniami naczyń krwionośnych, fenyloketonurią, zapaleniem trzustki, czy AIDS. Niedobory mogą towarzyszyć też osobom w starszym wieku. Ale pamiętajmy, że niedobór i dawka toksyczna mają bardzo cienką granicę. Dobrze jest zrobić badania i iść na konsultację do lekarza specjalisty.

Jak suplementować?

Najlepsze suplementy, to te, które są naturalne. W pożywieniu selen można dostarczyć, ale nie zawsze jest on przyswojony przez organizm, zwłaszcza przemęczony chorobami, stresem i innymi czynnikami. Zamiast kupować całej gamy preparatów powstałych w laboratoriach, lepiej jest wrócić do natury. Mumio, jako jeden z prawdziwych cudów natury, jest naturalnym źródłem pierwiastków, w tym także tych śladowych, jak selen, czy jod. Substancja mumio to unikalna, niepowtarzalna kompozycja co najmniej 38 pierwiastków chemicznych, ok. 40 makro, mikro i ultra elementów odżywczych, a także 16 aminokwasów. Ponadto, Mumio zawiera w sobie wiele witamin oraz ok. 20 różnorodnych dodatków organicznych (m.in. olejki eteryczne, kwas hipurowy, auksyny, inhibitory, glikozydy, chlorofile).