Rozchodnik ostry (Sedum acre L.) nazywany jest potocznie grzmotnikiem. Taki przydomek ma nie bez powodu, gdyż jego kwitnienie zbiega się w czasie z letnimi burzami z piorunami. Wyplata się także z niego wianki, jest w tej roli niezwykle wdzięczną rośliną, a upleciony nie dość, że przez wiele dni kwitnie, to jeszcze wydaje nasionka.

Istnieje całe mnóstwo gatunków rozchodników, ale wszystkie zalicza się do rodziny gruboszowatych. Kiedy spotkacie rozchodnik w środowisku naturalnym z pewnością zauważycie, że roślina kumuluje w sobie dużo wody, jest bowiem sukulentem.

Rozchodnik ostry ma drobne łuskowate i zgrubiałe liście, które są wypełnione wodą, zaś pęd kwiatostanowy jest o wiele wyższy od pędów płonnych, ale nie osiąga więcej, niż 15 cm wysokości. Kolor kwiatów jest intensywnie żółty, nawet w czasie suszy kwiaty nie tracą go, a ciężkie warunki pomaga roślinie przetrwać zgromadzona woda.

Owocem rozchodnika jest mieszek, wewnątrz którego znajdują się drobniutkie nasionka. Rozchodnik jest wieloletni i sadząc go w swoim ogrodzie warto dać mu przestrzeń, aby z roku na rok mógł się rozrastać pokrywając mniej korzystne miejsca, w których inne rośliny nie mogłyby rosnąć.

UWAGA!

Rozchodnik jest rośliną trującą. Można go jednak stosować po odpowiednim przygotowaniu lub zewnętrznie na przykład na kurzajki. Surowcem leczniczym jest ziele rozchodnika, które zawiera alkaloidy, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, cukry, substancje śluzowe i sole mineralne.

Działanie

Rozchodnik obniża ciśnienie tętnicze krwi, ma działanie przeczyszczające, ściągające i wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran. Często w ziołolecznictwie rozchodnik podaje się osobom otyłym z upośledzoną czynnością jelita grubego i cierpiącym na długotrwałe zaparcia. W homeopatii roślina ceniona jest jako środek na zapalenia odbytnicy i żylaki odbytu.

Gdzie go szukać?

Rozchodnik występuje na suchych, piaszczystych łąkach, w rowach, przy drogach, wszędzie tam, gdzie ma przestrzeń do rozrastania się, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć.

Jak zbierać?

Ziele zbieramy już z początkiem kwietnia i suszymy jak inne zioła, albo przygotowujemy wyciąg alkoholowy.

Napar z rozchodnika

Na surowo oczywiście nie jest wskazany rozchodnik, ale w postaci naparu jak najbardziej! Wystarczy około 5 gramów surowca zaparzyć pod przykryciem w kubku (około pół godziny), następnie przecedzić i pić około pół szklanki dwa razy dziennie.

Macerat

Świeże ziele rozchodnika należy zmiksować blenderem z dodatkiem niewielkiej ilości wody. W takiej papce moczymy wacik i przykładamy na skórę. Jest skuteczny na blizny, przebarwienia i piegi, gdyż wybiela skórę i zmiękcza zrogowaciały naskórek.

Nalewka

100gramów suszu z rozchodnika zalewamy o,5 litrem spirytusu i odstawiamy w ciemne miejsce na tydzień. Po tym czasie przecedzamy płyn przez gazę jałową i trzymamy w butelkach szklanych. Warto pić około 20 kropelek dwa razy dziennie. Nalewka pomaga na nadciśnienie i rozwiązuje problem z zaparciami od ręki!

Świeży sok

Świeży sok z rozchodnika jest stosowany do usuwania kurzajek i brodawek na skórze. W tym celu trzeba nanieść go wyłącznie na brodawkę lub kurzajkę i czynność tą kilkukrotnie powtarzać. Wyciągi z soku są też stosowane do obniżenia ciśnienia, chociaż działanie jest tak silne, że samodzielna terapia bez odpowiedniej wiedzy może zaszkodzić.