Planując zdrową dietę nastawioną na ubytek masy ciała warto posłużyć się wiedzą naukową o tym, jak funkcjonuje nasz organizm i jakie warunki sprzyjają poprawie metabolizmu i utracie tkanki tłuszczowej. Wiele piszemy o dietach i różnych sposobach odżywiania, które mają na celu dodać nam energii witalnej i poprawić na przykład odporność. Nie każda jednak dieta nadaje się konkretnie dla Ciebie. Może być ona nawet najzdrowsza i racjonalna, ale czy zadziała, zależy od Twoich indywidualnych uwarunkowań. Żeby być pewnym swojego wyboru diety należy najpierw dokładnie przyjrzeć się swojemu organizmowi „od środka”, jak funkcjonuje na co dzień, jak reaguje na zmienne czynniki zewnętrzne, dodać do tego styl życia i podzielić przez wytyczony cel, do którego mamy dążyć.

Fakt

Częste posiłki, o regularnych porach, to owszem, zdrowy nawyk, ale… Jeśli zależy nam na utracie wagi należy zwrócić uwagę na fakt, że za każdym razem, gdy spożywamy pokarmy zawierające kalorie, następuje wyrzut insuliny do krwi. Jak to działa na organizm?

Jedząc na przykład 5 lub 6 posiłków zawierających węglowodany i białko do jelita i potem do krwi przedostanie się więcej glukozy, co zaś spowoduje reakcję organizmu w postaci produkcji przez trzustkę insuliny, aby pomogła ona wprowadzić glukozę do komórek. Co więc następuje – w organizmie przez niemal cały dzień będziemy mieli podwyższony poziom insuliny. I tu uwaga: insulina hamuje spalanie tkanki tłuszczowej, a przecież właśnie o jej spalanie chodzi w odchudzaniu! W tym więc momencie wszelkie starania i poniesione koszty na na przykład bogatą dietę pudełkową spełzną na niczym.

Mit

Kaloryczność posiłków trzeba obniżyć do granicy zapotrzebowania dziennego – tak myśli i robi wiele osób. Owszem, jeśli jemy 5-6 posiłków, nie mogą być one bardzo kaloryczne, ale jedząc dwa posiłki dziennie, a na początku drogi z postem przerywanym trzy, mogą być one zróżnicowane i kaloryczne. Jedno, co na pewno definitywnie rujnuje każdy sposób na zdrowe odżywianie, to słodycze, przekąski i napoje gazowane, więc z nich radykalnie możemy zrezygnować. Co więcej diety oparte na obniżonej kaloryczności najczęściej skutkują efektem jojo, bo ileż można sobie odejmować od ust? W końcu zarzucamy takie restrykcyjne zwyczaje żywieniowe i nabieramy ponownie masy. A trzeba powiedzieć, że im częściej jesteśmy na różnych dietach, tym trudniej jest nam schudnąć.

Jak jeść, aby skutecznie pozbyć się nadprogramowej tkanki tłuszczowej?

Zdrowe odchudzanie nie może polegać tylko na ograniczeniach, jest ono związane w ogromnej mierze z hormonami, o czym pisaliśmy na początku, toteż dobrze jest zrobić wszystko, aby utrzymać na odpowiednim poziomie insulinę we krwi, która reguluje metabolizm tkanki tłuszczowej. Rada na to jest prosta: post przerywany. Na początku należy zaplanować sobie tak zwane okno żywieniowe, czyli czas w ciągu dnia, w którym jemy, a poza nim nie jemy niczego, co ma kalorie. Poza oknem żywieniowym często nawadniamy organizm po prostu wodą, n ie napojami i sokami, bo te traktowane są przez nasz organizm jak posiłek. Dzięki takiemu postępowaniu obniżymy poziom insuliny i nie będzie ona blokowała naszego procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Zegar żywienia

W oknie żywieniowym, na przykład jeśli wstajemy zazwyczaj o 7.00, to możemy zaplanować czas spożywania posiłków pomiędzy 12.00, a 20.00, ponieważ jeść dobrze jest zacząć dopiero po kilku godzinach po wstaniu. Pominiecie śniadania wydaje się być zdecydowanie stać w opozycji do wszelkich zasad zdrowego odżywiania, a tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Jedzenie zaraz po obudzeniu może hamować spalanie tłuszczu, gdyż po sytym śniadaniu nastąpi duży wyrzut insuliny, która kumuluje tłuszcz. Rano mamy specyficzny profil hormonalny, który polega na niskim poziomie insuliny, ale wysokim poziomie kortyzolu o tej porze. Nie jedząc śniadania utrzymujemy insulinę na niskim poziomie, a kortyzol, który między innymi powoduje wybudzenie ze snu, ale też rozkłada trójglicerydy kwasów tłuszczowych.

Co jeść na poście przerywanym?

Należy jeść produkty nieprzetworzone, wysokiej jakości, owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze, chleb pełnoziarnisty. Jakość posiłków jest kluczowa w osiągnięciu sukcesu. Jemy w trybie 8/16, co oznacza, że 8 godzin trwa nasze okno żywieniowe, a 16 godzin pościmy pijąc tylko napoje, które nie zawierają żadnych kalorii. Oczywiście napoje słodzone słodzikami absolutnie odpadają! Słodkawy smak pobudza receptory w jamie ustnej, więc napój tego typu jest traktowany jak pokarm, więc insulina znowu wzrośnie.

Reasumując

Zdrowe odchudzanie, a co najważniejsze skuteczne odchudzanie, powinno polegać na uregulowaniu hormonów kluczowych w metabolizmie tkanki tłuszczowej. Dzięki postowi przerywanemu możemy zyskać trwały ubytek wagi i wiele korzyści dla organizmu, między innymi bardzo szybko zauważymy, że mamy więcej energii. Jedząc produkty wysokiej jakości oczyszczamy organizm, nie zaśmiecamy go szkodliwą chemią, pozbywamy się toksyn.

Tak naprawdę traktując siebie, swoje całe ciało i duszę jako jedność, dbając o jakość życia, to wydłużamy sobie czas. Namawiamy więc do przyjrzenia się sobie i przede wszystkim poszukiwania swojej drogi, jeśli umiemy odczytać znaki, jakie wysyła nam organizm, to kiedy wejdziemy na tą właściwą nam ścieżkę, będziemy pewni, że „to jest to”!