Chmiel kojarzy się jednoznacznie z browarem i piwem z pianką na dwa palce, ale dzisiaj dowiecie się o drugim, zdrowotnym obliczu chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus). Pierwsze informacje o chmielu datuje się już na V wiek przed naszą erą (Babilonia) Rzymianie używali pnącza jako dekoracji, ale też zaliczali chmiel do jarzyn. Do Europy trafił w XI wieku, lecz na sławę musiał poczekać jeszcze dwa wieki, gdy stał się uprawiany w przyklasztornych ogrodach, skąd trafiał do wytwórni piwa.

Występowanie i charakterystyka

Chmiel występuje w zasadzie w całej strefie umiarkowanej półkuli północnej. Lubi wilgotne środowisko, rośnie w lasach, zaroślach i starych parkach. Jest wieloletnim pnączem z rodziny konopiowatych. Pędy mogą mieć nawet 8 metrów długości, są one pokryte haczykowatymi włoskami, a liście ułożone są naprzemianlegle, na powierzchni są szorstkie w dotyku, a na brzegach ząbkowane. Kwitnie od lipca do sierpnia i jest rośliną dwupienną. Żeńskie kwiaty są jasnozielone, zebrane w szyszki, a męskie zebrane są w luźne wierzchotki. Owocem jest orzeszek, zaś surowcem zielarskim owocostany i główki włosków gruczołowych otarte z powierzchni szyszek chmielu.

Co zawiera?

Chmiel zawiera związki żywicowe (humulon, lupulon, skąd pochodzi nazwa łacińska rośliny), flawonoidy (kwercetynę), olejek eteryczny i garbniki. Działa uspokajająco, moczopędnie, bakteriobójczo, pobudza soki trawienne, obniża ciśnienie i uwaga: obniża popęd płciowy! 😉

Zastosowanie

Chmiel w formie naparów z owocostanów stosuje się jako środek uspokajający, na bezsenność, stany lekowe, wyciszająco, przy schorzeniach żołądka i woreczka żółciowego oraz na nadpobudliwość seksualną. Można też stosować okłady z chmielu na trudno gojące się rany i stany zapalne skóry. Chmiel jest obecny także w kosmetykach, na przykład do kąpieli odprężających, regenerujących, łagodzących. W kremach dodatek chmielu ma za zadanie regenerować naskórek, dodawany jest do szamponów o odżywek. Odwary z chmielu stosuje się do pielęgnacji włosów, zlikwidowania stanów zapalnych skóry głowy i aby zapobiec łupieżowi,czy wypadaniu włosów.

Czy wiesz, że…

Młode pędy są smacznym dodatkiem do sałatek, ale można a je również przyrządzać dokładnie tak, jak szparagi!

Kiedyś z włókien chmielu produkowano tkaniny, a z łodyg uzyskuje się naturalny barwnik (kolor brunatny).

UWAGA!

Często bezpośredni kontakt ze świeżym chmielem wywołuje reakcje alergiczne.