Piękne, wypielęgnowane dłonie zarówno u kobiet, jak i mężczyzn są wizytówką i dużo o nas mówią. Po dłoniach można na przykład poznać, na jakie choroby cierpimy, jaką pracę wykonujemy. Kiedyś gładka skóra świadczyła o arystokratycznym pochodzeniu, ale dziś, bez względu do jakiej klasy społecznej należymy, możemy mieć dłonie, które aż proszą się o pieszczoty!
Jak zadbać o dłonie naturalnie – naturalnie? 😉
Kiedy skóra jest szorstka w dotyku, łuszczy się, widać na niej pęknięcia (często bardzo bolesne) mówimy o „suchej skórze”. Jest ona uznawana za schorzenie, ale nie ma jednolitej definicji na tą przykrą przypadłość.
Sprawdź, czy masz suchą skórę:
Czy Twoje dłonie są zmatowione, naskórek łuszczy się, są zaczerwienione, widać na nich pęknięcia?
Są bardzo szorstkie, powierzchnia skóry jest nierównomierna?
Odczuwasz dyskomfort, bolesność, świąd, mrowienie?
Jeśli możesz odpowiedzieć twierdząco na powyższe pytania, to być może masz suchą skórę dłoni. Nie przejmuj się! Da się temu skutecznie zaradzić!
Dłonie są wyjątkowo wrażliwe na różne niekorzystne czynniki zewnętrzne (za niską lub za wysoką temperaturę, klimatyzację w pomieszczeniach, w których przebywamy przez większą część dnia, kontakt z detergentami czyszcząco – piorącymi), błędy w pielęgnacji (zbyt ciepłe kąpiele, które są bardzo przyjemne co prawda, ale skórze szkodzą), stosowanie silnie odtłuszczających mydeł, środków dezynfekujących (których trudno obecnie uniknąć…). Czynnikiem sprawiającym, że dłonie najchętniej chowamy w grubych rękawiczkach, mogą być zaburzenia genetyczne czynności naskórka, choroby związane z zaburzeniami wydzielania łoju, potu, poza tym rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy. Jeśli więc usilne starania o poprawę wyglądu Twoich dłoni nie przynoszą efektów, to warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.
Większość zdrowych ludzi miewa krótkotrwałe problemy ze skórą dłoni w związku na przykład zmianą pory roku, bądź zbyt częstym… myciem rąk w dodatku w kiepskich, nienaturalnych mydłach. Na takie dolegliwości pomaga pielęgnacja i zmiana nawyków. Nie namawiamy nikogo do niemycia rąk oczywiście! Chodzi o to, abyśmy używali delikatnych mydeł, najlepiej tych przeznaczonych dla dzieci, nie szorowali rąk szczotkami używając zbyt dużej siły, czy nie myli w wodzie o zbyt wysokiej temperaturze. Takie traktowanie dłoni prowadzi do usuwania naturalnej bariery ochronnej skóry, czyli płaszcza wodno-lipidowego.
Na suchą skórę dłoni całkiem dobrze wpływają kremy przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry twarzy lub zrobiony w domu krem:
Składniki:
- 1 łyżka eurycyny
- 3 łyżeczki oleju roślinnego
- 1 łyżeczka gliceryny
- witamina E
- olejek cytrynowy
- macerat z lnu lub prawoślazu (2 łyżeczki na 1/2 szklanki wody)
Przygotowanie:
Do eurycyny dodajemy glicerynę i olej, a następnie dokładnie mieszamy. Powoli dodajemy wyciąg roślinny i mieszamy do całkowitego połączenia składników. Dodajemy 3 krople witaminy E i 2 krople olejku cytrynowego, przekładamy do pudełka i używamy jak najczęściej w ciągu dnia wmasowując krem w dłonie!
Raz w tygodniu warto zrobić małe domowe SPA swoim dłoniom. Można kupić w tym celu gotowe maseczki lub zrobić je samodzielnie. Polecamy maseczkę aloesową lub z kozieradki.
Dlaczego ważny jest masaż dłoni podczas ich nawilżania kremem? Poprawia krążenie, co wpłaywa na wygląd i sprawia przyjemnośc, a zioła i substancje odżywcze z kremu szybciej przenikną do skóry. Palce masujemy ruchami okrężnymi od czubków w kierunku dłoni z każdej strony, dalej ruchy okrężne prowadzimy od kostek ku nadgarstkowi, a na koniec gładzimy delikatnie zachowując kierunek, czyli od czubków palców do nadgarstka.
Krem nawilżający do rąk
Składniki:
- 3 łyżki wazeliny
- 2 łyżki kwiatów czarnego bzu
- 1 łyżka kwiatów nagietka
(można dostać suszone zioła w każdej zielarni)
Przygotowanie:
Roztapiamy wazelinę, dodajemy kwiaty, mieszamy podgrzewając przez około 40 minut. Jeszcze gorący krem przecedzamy do słoiczka, studzimy i zamykamy. Oczywiście stosujemy jak najczęściej! Można go używać także do suchej skóry stóp!
Co przyniesie szybką ulgę zniszczonym dłoniom?
Kompres z nasion lnu
Składniki:
- 2 łyżki mielonych nasion lnu
- 1/2 szklanki lekko przegotowanej wody lub mleka
Przygotowanie:
Len zalewamy letnim mlekiem lub wodą tak, aby powstała gęsta papka. Nakładamy ją na dłonie i owijamy gazą lub cienkim bawełnianym materiałem i zabezpieczamy folią. Warto poprosić kogoś o pomoc w tych czynnościach 😉 Kompres trzymamy przez 20 minut i myjemy letnią wodą dłonie, bez detergentów.
Dbajcie o swoje dłonie, bo idzie wiosna i czas będzie zdjąć rękawiczki! Powodzenia!
A jeśli macie swoje pomysły na domową, naturalną regenerację – koniecznie do nas napiszcie na info@sekretmumio.pl, bo warto dzielić się dobrymi doświadczeniami.