Jeśli sądzisz, że peeling to wynalazek naszych czasów, to mylisz się! Już w starożytności uważano, że złuszczanie naskórka wpływa na poprawę wyglądu skóry, gładkość, wyrównuje koloryt, redukuje zmarszczki, a nawet pomaga pozbyć się defektów. Egipcjanki stosowały kąpiele w kwaśnym mleku lub ścierały warstwę naskórka sproszkowanym alabastrem, zaś Arabki wolały odmładzające maseczki z jaj, cytryn, ryżu i orzechów, którą wcierały w twarz. Nawet Indianki wiedziały jak zadbać o siebie i wykorzystywały papki z pumeksu i… moczu.
Słowo peeling pochodzi od słowa peel (angl.), czyli ścierać, łuszczyć. Peelingi mogą być delikatne, ścierające wierzchnie warstwy naskórka, bądź głębokie, które docierają do najgłębszych warstw skóry. Te drugie jednak należy wykonywać w profesjonalnych gabinetach, a nie na własną rękę, aby nie zaszkodzić sobie i nie uszkodzić trwale skóry.
Rozróżniamy kilka rodzajów peelingów w zależności od głębokości działania:
- powierzchniowe ? obejmujące naskórek,
- średniogłębokie ? w obrębie naskórka i górnej warstwy,
- głębokie ? działające głębiej w skórę.
Oprócz tego:
- mechaniczne,
- chemiczne ? z zastosowaniem na przykład kwasów roślinnych.
Kwasy owocowe
Alfa-hydroksy-kwasy (AHA) to związki chemiczne, które pomagają regulować proces odnowy komórkowej i całkowicie złuszczają martwe, zrogowaciałe komórki w zewnętrznej warstwie naskórka. Występują naturalnie i pozyskiwane są z trzciny cukrowej, mleka, czy owoców. Mogą być też syntetyzowane metodami chemicznymi. W kosmetykach stosowane są AHA:
- glikolowy z soku trzciny cukrowej
- mlekowy z kwaśnego mleka, żuru, kiszonek, owoców,
- jabłkowy obecny w wielu owocach, nie tylko w jabłkach,
- cytrynowy z cytryn i ananasów,
- winowy z winogron i wina.
Zastosowanie AHA
Kwasy AHA stosuje się w kosmetyce i dermatologii. Służą do przywracania skórze blasku, ujędrniania, pozbywania się zmarszczek i brzydkich defektów skórnych, jak na przykład zmiany trądzikowe, znamion starczych, brodawek, czy przebarwień. Używane są w różnych stężeniach w granicach 20-30% w kosmetyce, zaś w 50-70% w dermatologii, ale te wyłącznie pod kontrolą lekarza specjalisty.
Kwas migdałowy
Pojawił się stosunkowo niedawno. Jest otrzymywany pierwotnie z hydrolizy ekstraktu gorzkich migdałów i jest niezwykle skuteczny w schorzeniach takich jak uszkodzeniach wywołanych promieniami UV (fotostarzenie), zaburzeniach barwnikowych (hiperpigmentacje) i trądzik. Kwas ten przydatny jest również do rewitalizacji skóry. Jego zaletą jest fakt, że dobrze reaguje na niego nawet cera wrażliwa, przeważnie nie wywołuje przebarwień pozapalnych, więc można zabiegi wykonywać nawet w okresie silnego nasłonecznienia (wiosną i latem). Ma właściwości bakteriobójcze, stąd jego obecność w wielu liniach kosmetyków.
Peeling ziołowy
Ten rodzaj peelingu można wykonać w gabinecie kosmetycznym, jak i lekarskim. Dzięki niemu możemy usunąć naskórek nawet do warstwy najgłębszej (podstawowej). Nigdy jednak nie należy robić takich zabiegów w domowym zaciszu. Najbardziej popularnym peelingiem ziołowym jest tzw. Neoderma Biopeeling. Zawiera on wyselekcjonowane zioła, takie jak mięta, nagietek, melisę, które poprawiają krążenie, rewitalizują, działają przeciwzapalnie. Pomaga na trądzik, blizny potrądzikowe, nadmierny łojotok, delikatne zmarszczki. Zabieg polega na wtarciu papki ziołowej, która powoduje mechaniczne ścieranie poszczególnych warstw naskórka. Zalecane są trzy zabiegi wykonywane w ciągu dziesięciu dni, a potem zapobiegawczo raz na miesiąc.
Peeling w domu
Sposób w jaki dbamy codziennie o naszą skórę ma wpływ na jej kondycję i to, czy w przyszłości nie będziemy mieć poważniejszych problemów i defektów trudnych do usunięcia. W domu można przygotować peeling do codziennej pielęgnacji. Ważne, aby taki rytuał dbałości os swoje piękno nie pomijał ważnych elementów takich jak: oczyszczanie skóry, odżywienie dobrymi kosmetykami, tonizowanie i nawilżanie. Peeling w domu wykonywany regularniezłuszcza stary naskórek, skóra staje się bardziej miękka, lepiej wchłania substancje z kosmetyków, redukuje drobne zmarszczki, otwiera pory.
Peeling kawowy
Składniki:
- 1/3 szklanki fusów po kawie
- 1/3 szklanki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek
- 1/4 cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
Skórę dokładnie oczyszczamy tonikiem lub mleczkiem. Wszystkie składniki dokładnie łączymy i nakładamy kolistymi ruchami na twarz, masujemy przez kilka minut, a następnie obficie spłukujemy.
Peeling miodowy
Składniki:
- duża łyżka miodu
- 1/4 szklanki cukru
- łyżeczka ciepłej oliwy z oliwek lub olej arganowy
- dwie gałązki rozmarynu
Przygotowanie:
Peeling powstały poz zmieszaniu składników nakładamy na oczyszczoną twarz i wcieramy delikatnie masując.
Scrub truskawkowy do całego ciała
Składniki:
- 3/4 szklanki cukru
- 1/4 oleju kokosowego
- 5 kropli olejku eterycznego waniliowego
- barwnik różowy
Przygotowanie:
Olej należy rozpuścić i wystudzić, dodać cukier, olejek i barwnik, wymieszać i gotowe! Można go przechowywać w szczelnie zamykanym słoiczku. Zmiękczy skórę całego ciała, rozjaśni i nawilży.