Dlaczego pozyskiwany sok właśnie z brzozy ma takie unikalne właściwości?

Ponieważ brzoza nie rośnie na skażonych terenach. Jest to drzewo, które wyjątkowo dobrze na nas oddziałuje i nawet spacer wśród brzóz ma zbawienny wpływ na organizm i to nie tylko ludzki. Chore leśne zwierzęta kładą się również obok brzozy. My dodatkowo możemy wspomagać swój organizm wodą brzozową, którą pozyskuje się właśnie na wiosnę.

Na co pomaga oskoła?

Sok brzozowy, oskoła, wspomaga pracę dwóch bardzo ważnych narządów odpowiedzialnych za pozbywanie się z ciała toksyn i odpadów: wątroby i nerek. Ułatwia oczyszczanie krwi w wątrobie ze wszystkiego, czego dostarczamy organizmowi, a nie powinniśmy, jak na przykład nasyconych kwasów tłuszczowych, alkoholu, pestycydów i sztucznych barwników. Stymuluje proces filtracji układu moczowego, usuwane są dzięki temu złogi i piasek oraz sól, kwas moczowy, pozostałości lekarstw. Dwie szklanki dziennie takiego soku z brzozy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na fosfor, wapń, żelazo, magnez, miedź, potas i witaminy z grupy B.

Jak, gdzie i kiedy pozyskać sok z brzozy?

Uwaga, przede wszystkim, aby nie złamać prawa, sok możemy pozyskiwać wyłącznie z brzóz, które rosną na własnym terenie. W przeciwnym razie jest to wykroczenie. Zawsze można po prostu pójść do leśniczego i poprosić o możliwość pobierania soku. Brzoza powinna mieć chociaż 10 lat, 20-30cm średnicy, rosnąć z dala od uczęszczanych dróg. Trudno powiedzieć jednoznacznie kiedy można zacząć pobierać sok. Wiosna jest niepokorna i trzeba obserwować pogodę. Przez kilka dni powinna utrzymywać się temperatura powyżej 10 stopni, jest słonecznie, a drzewo nie wypuściło jeszcze pąków (!), to możemy zacząć proces!

Jest kilka metod pozyskiwania soku z brzozy:

  • Można zerwać gałązkę i podstawić szklany słój, ale to metoda dla bardzo cierpliwych, soku też spłynie mniej. Ta metoda jest najmniej inwazyjna.
  • Można też naciąć korę i włożyć do nacięcia kawałek patyczka wydrążonego, z którego sok łatwiej będzie mógł skapywać do słoja.
  • Kolejną metodą jest wwiercenie się w drzewo, ale nie zbyt głęboko (około 1 cm), aby mu nie zaszkodzić. W otwór wkładamy rurkę gumową i… czekamy!

Sok intensywniej leci w dzień, a gdy na wieczór temperatura powietrza spada, praktycznie przestaje. W ciągu dnia może spłynąć do 5 litrów soku z brzozy.

Do czego zbieramy?

Do szklanej butelki lub słoja, ale nie do plastikowych pojemników. Przechowujemy również w szkle, w niskiej temperaturze, najlepiej chroniąc przed światłem.

Wino brzozowe

Składniki:

  • 10 l soku z brzozy
  • 2,5 kg cukru
  • 20g kwasku cytrynowego
  • drożdże
  • 3g pożywki

Przygotowanie:

Oczywiście zaczynamy od pozyskania soku z brzozy! Sok wlewamy do balona, dodajemy cukier i kwasek, mieszamy tak długo, aż cukier zupełnie rozpuści się. Dodajemy drożdże aktywne lub matkę drożdżowa, zamykamy balon korkiem i rurką fermentacyjną. Rurkę należy zalać wodą. Wino powinno być poddane fermentacji przez trzy miesiące. Potem zlewamy je do butelek i chowamy w piwniczce 😉