Luty, kolejny zimowy miesiąc, w którym pogoda bywa bardzo zmienna, ale dni stają się coraz dłuższe i przyroda bardzo powoli zaczyna budzić się do wiosny. O czym należy pamiętać, jak dbać o rośliny w ogrodzie w lutym?
Jeśli znowu pada śnieg dobrze jest regularnie strząsać z gałązek czapy białego, ciężkiego puchu. Nie zdejmujemy jeszcze zabezpieczeń przed mrozem w postaci włókniny, tektury, a wręcz przeciwnie, należy sprawdzić, czy spełniają one wciąż swoje zadanie ochronne.
O ile nie ma śniegu luty to czas cięcia, sadzonkowania, wysiewu roślin jednorocznych, kończy się też spoczynek roślin doniczkowych w pomieszczeniach, więc zaczynamy je podlewać.
Pod iglakami można już wysypać wyściółkę z kory sosnowej, a jeśli tego wymagają, można je nawet podlać (podczas odwilży).
Z końcem miesiąca zaczynamy przycinanie uschniętych lub połamanych gałązek na drzewach, a także stare konary. Miejsce cięć zabezpieczamy poprzez smarowanie maścią ogrodniczą. Dobrze jest prześwietlić krzewy owocowe (porzeczki, jagody kamczackie, agrest) i kwitnące (tawuły, budleje, hortenseje, powojniki).
W lutym należy przycinamy na przykład bugenwille, oleandry, fuksje, sundaville. Do pojemników wysiewamy nasiona roślin jednorocznych, które już pojawiły się w marketach. Zioła również dobrze jest wysiać już teraz, a na wiosnę można przenieść je do gleby.
Byliny, które potrzebują więcej czasu na kiełkowanie, takie jak orliki, ostróżki także wysiewamy już w lutym. Jeśli mamy szklarnię lub folię, to pod koniec miesiąca wysiewamy już marchew, rzodkiewki, pora. Do skrzynek zaś sałatę, cebulę, paprykę, szpinak, kapustę, pomidory, brukselkę.
W lutym rozmnażamy też sadzonki między innymi koleusów, uczepów, fuksji, pelargonii i innych roślin balkonowych.
O trawnik też można zadbać pod koniec lutego, nawet jeśli leży jeszcze śnieg, rozsypując wapno. Wtedy możemy być pewni, że na wiosnę trawnik pięknie zazieleni się.
Trudno wyobrazić sobie rajski ogród bez ptaków. Luty jest dla naszych skrzydlatych przyjaciół trudnym okresem, ponieważ kończą się naturalne zapasy. Dobrze jest dokarmiać ptactwo ziarnem różnego rodzaju i owocami, na przykład jabłkami. Im bardziej różnorodny będzie pokarm, tym więcej gatunków będziemy mieli przyjemność zaobserwować. Owoce lubią na przykład grubodzioby, które swoim upierzeniem przypominają małe papużki, w zależności od pory roku ich upierzenie zmienia się. W trakcie zbiorów jesienią też warto zostawić na drzewach i krzewach trochę owoców, jabłek, aronii.
Prace ogrodowe według faz księżyca
1-10 lutego, 28 lutego – jeśli nie ma mrozu tniemy drzewa i krzewy (tzw. diczki, połamane, chore gałązki, formujemy żywopłoty). Cięć nie przeprowadzamy w czasie pełni 27 lutego.
11-28 lutego – wysiew roślin ozdobnych i warzyw liściowych w pojemnikach, siew roślin o przedłużonej wegetacji tj. szałwia, lobelia, werbena, petunia, żeniszek, roślin na rozsady (sałata, endywia (cykoria), por, koper włoski).
20-26 lutego – wysiew pora na rozsadę, nasion pomidorów, ogórka szklarniowego, papryki, poziomek, a także arbuza.
20-21 luty, 28 luty – wysiewamy rzodkiewki, pietruszki, seler, cebulę.
20-26 lutego – przesadzamy i sadzimy rośliny doniczkowe.
1-3 luty, 28 luty – sadzonkowanie roślin balkonowych zimujących w pomieszczeniach (pelargonie, koleusy, fuksje) i roślin pokojowych.
1-3 luty, 5-10 lutego, 28 luty – to terminy najlepsze na zasilanie i podlewanie roślin zimujących w glebie, oraz walkę z chorobami i szkodnikami, można przeprowadzić opryski drzew owocowych i iglaków.
Zioła w lutym
W tym miesiącu możemy też zebrać wiele cennych ziół, na przykład:
- szyszkojagody jałowca,
- korzeń glistnika jaskółczego ziela,
- korzeń biedrzeńca wielkiego,
- korę kasztanowca,
- korę kruszyny,
- pąki leszczyny,
- ziele jemioły,
- korzeń łopianu,
- korzeń lubczyku,
- plechę porostu,
- kłącze wężownika,
- korę wierzby,
- korę tarniny.