Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium) inaczej zwane kwiatem nieśmiertelnika, suchołuską, słomianką lub kocimiłapkami, to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. Ma charakterystyczny wygląd, w zasadzie trudno ją pomylić z innym zielem. Dorasta do 30 zm wysokości, ma rozgałęzione kłącze, z którego wyrastają pędy płonne i płodne zakończone kwiatostanami o cytrynowej barwie. Kwiatki tworzą baldachokształtną wiechę, która składa się z reguły z kilku do kilkudziesięciu kulistych koszyczków. Pachną bardzo intensywnie. Są objęte częściową ochroną (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 9.10.2014r.) , dlatego lepiej jej nie zbierać w naturalnych siedliskach.

Kocanki doceniane były już w czasach średniowiecza za swoje właściwości lecznicze między innymi na pasożyty, w chorobach reumatycznych, jako środek żółciopędny i moczopędny oraz odstraszacz moli.

Jak sama nazwa wskazuje kocanki lubią piaszczyste podłoże, więc porastają skarpy, suche lasy iglaste, nieużytki, wrzosowiska i pobocza dróg. Można je spotkać w Europie, czy na Syberii.

Co zawierają kocanki?

Kocanki piaskowe zawierają olejek eteryczny, flawonoidy, fitosterole, związki kumarynowe, ftalidy (organiczny związek chemiczny, służy jako podstawowa struktura chemiczna dla bardziej złożonych związków chemicznych), karotenoidy, trójterpeny i glizkozydy. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są kwiatostany kocanek. Roślina kwitnie od lipca do października.

Zastosowanie kocanek

Wyciągi wodne można stosować na zaburzenia pracy wątroby, stany zapalne dróg żółciowych, kamicę, zaburzenia trawienia, nieżyty przewodu pokarmowego, na zwiększenie łaknienia, zaburzenia przemiany materii, czy też na schorzenia skórne. Roślina działa rozkurczowo, żółciotwórczo, żółciopędnie, moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i poprzez wpływ na zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych wspomaga trawienie.

Odwar

Aby przyrządzić odwar z kocanek piaskowych należy trzy łyżki kwiatów zalać dwiema szklankami ciepłej, nie gorącej, wody, a następnie doprowadzić powoli do wrzenia i gotować jeszcze przez pięć minut pod przykryciem na malutkim ogniu. Potem odwar pozostawiamy na kwadrans, następnie przecedzamy i pijemy w celach leczniczych po pół szklanki dwa lub trzy razy dziennie przed posiłkami.

Susz kocanek piaskowych można kupić w internecie lub sklepach zielarskich już od 6 zł za 50g, a sadzonki kosztują średnio 8zł (doniczka poj. 0,7l)., chociaż wcale nie jest łatwo je dostać. Kocanki ogrodowe to rośliny ozdobne nadające się do suchych bukietów, ale nie są wykorzystywane w lecznictwie. Lecznicze właściwości mają opisane w tym wpisie kocanki piaskowe 😉 Szczęśliwi ci, którzy mają własną łąkę! Łąka to prawdziwy majątek, bo dostarcza roślin leczniczych mogących pomóc w najróżniejszych dolegliwościach i to w sposób naturalny.

Kolorowe kocanki ogrodowe pełnią funkcję ozdobną na rabatach, nadają się do suchych bukietów, ponieważ długo zachowują ubarwienie, ale nie mają właściwości leczniczych