Uczep trójlistkowy to niezwykle rzadko stosowane zioło, ale niewiele osób zna jego właściwości i potrafi odnaleźć na łące. Jeśli zbierać uczep, to najlepiej we wrześniu. Roślina zaczyna kwitnienie w sierpniu, występuje na nizinnych terenach naszego kraju oraz w górach. Lepiej znają i wciąż stosują uczep Rosjanie oraz Słowacy.

A jakie objawy się od nas odczepią, jeśli sięgamy po uczep? 😉

Napar pomaga na wiele schorzeń skórnych i układem moczowym.

Uczep trójlistny zawiera flawonoidy, gorycze, garbniki, olejki eteryczne, karotenoidy, polisacharydy, kwasy organiczne, witaminę C, cenne składniki mineralne, zwłaszcza mangan. Może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Osoby zmagające się z trądzikiem i łuszczycą powinny sięgnąć po to zioło, ponieważ ma ono działanie przeciwzapalne. Wyciąg wspomaga regenerację i działa antyalergicznie., a olejek przywraca jędrność skórze, likwiduje zaczerwienienie, pieczenie i suchość spowodowaną przez niską temperaturę otoczenia. Łagodzi też oparzenia słoneczne, egzemy i reakcje alergiczne, a kobiety stosują olejek do naturalnego demakijażu oczu i rzęs. Warto dodać mocny napar do kąpieli, bo uczep działa uspokajająco i relaksująco. Poza tym uczep łagodzi bóle reumatyczne. Olejek działa świetnie także u niemowląt w przypadku tak zwanej ciemieniuchy. Jest również stosowany pomocniczo w leczeniu skąpomoczu, obrzęków, kamicy moczowej, stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz układu moczowego ze względu na działanie moczopędne i detoksykujące. Poprawia przemianę materii! Dlatego jeśli ktoś właśnie zrzuca zbędne kilogramy powinien lepiej przyjrzeć się tej roślinie.

Co więcej regularne stosowanie rośliny znacznie wzmacnia naturalną odporność organizmu. Jeśli dopadnie Was przeziębienie lub grypa objawiająca się wysoką temperaturą uczep też pomoże wypocić chorobę ekspresowo.

Zioło ma powszechne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Olejek bowiem stymuluje przemianę materii w komórkach skóry. Olejek uczepowy wzmacnia rzęsy, sprawia, że włosy stają się gładkie, miękkie i nawilżone. Stosowany na twarz zwęża pory, pomaga pozbyć się przebarwień, odżywia i nawilża, ale nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Reguluje wydzielanie tzw. sebum, więc efekt jest widoczny na skórze. Uczep jednym słowem jest kolejną SUPERrośliną w naszej coraz większej kolekcji ciekawych roślin pospolitych! Zachęcamy Was nieustannie po sięganie tego, co pochodzi wprost z natury 😉