Fot. Wikipedia

Owoc, który po przekrojeniu tworzy perfekcyjną pięcioramienną gwiazdę, to karambola i nie jest owocem tylko dla gwiazd! Faktycznie nie jest ona zbyt popularna i na pewno nie wszędzie można ją kupić, a i cena nie sprzyja korzystaniu z karamboli na co dzień (około 10 zł za sztukę).

Karambola (oskomian pospolity Averrhoa carambola L.) pochodzi z Filipin, Indonezji, Bangladeszu, Sri Lanki i Indii. W smaku jest słodka z kwaskowatym posmakiem, a jadalny jest oczywiście miąższ, ale też skórka. Co ciekawe Chińczycy uważają ten owoc za warzywo, ale w zależności od tego, jak akurat się zjada karambolę. Konkretnie jeśli jemy tylko soczyste wnętrze owocu, to jest to owoc, a jeśli ze skórką, to karambola jest warzywem. Zanim przejdziemy do wartości odżywczych najpierw sprawdźmy kto nie powinien rozsmakowywać się w tym owocu…

Fot. Pixabay.com

Niektóre składniki aktywne karamboli mogą wchodzić w reakcje chemiczne z niektórymi grupami leków, tak więc może się okazać, że nie możemy jeść karamboli. W tym przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Na pewno na karambolę powinny uważać osoby chorujące na nerki, a spożywanie jej przy tych dolegliwościach może doprowadzić do nudności, bólów głowy, dezorientacji, a nawet drgawek. Jedzenie zbyt dużych ilości karamboli zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, bo w tym owocu znajduje się znany nam ze szczawiu, czy szpinaku kwas szczawiowy. Owoc ten wywołuje też alergię, także szczególnie alergicy powinni spróbować odrobinę, aby przekonać się, ze jest on dla nich bezpieczny.

Wartości odżywcze

Karambola jest niskokaloryczna, w 100 gramach jest ledwie 31 kalorii, za to zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, związków polifenolowych (kwercetyna, kwas galusowy), błonnika i witaminy C. Można więc stwierdzić, że dzięki karamboli nasza skóra będzie nawilżona, młoda, zmarszczki tak szybko się nie pojawią, zwiększy się odporność organizmu i zmniejszy ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego. Dzięki błonnikowi w karamboli trawienie ułatwia się, złagodzone zostają zaparcia, wzdęcia i biegunki. Karambola pomaga też utrzymać odpowiedni poziom glukozy, a to z kolei zapobiega na przykład cukrzycy. Karambola ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i poprawia jakość snu. Owoc karamboli w 100g ma 1g białka, 0,33g tłuszczu, 6,73g węglowodanów i 2,8g błonnika. Poza tym wiele wartościowych minerałów takich jak wapń, sód, fosfor, cynk, magnez., żelazo, cynk, selen i miedź. To owoc bogaty w witaminy z grupy B (B1,B2, B12, B6), niacynę, C, A i E.

Kwiaty karamboli przypominają storczyki. Dojrzałe owoce, słodkie w smaku, są intensywnie żółte z delikatnie brązowymi grzbietami.

Jak wybrać smaczny owoc?

Dojrzały i słodki owoc powinien być intensywnie żółty z leciutko brązowymi grzbietami. Jeśli karambola jest malutka i zielona, to z pewnością spowoduje kwaśną minę po spróbowaniu. Karambola może być oczywiście efektowną dekoracją, ale można z niej przyrządzić dżemy, słodkie przekąski, można suszyć i marynować. Niezastąpiona jest też do napojów i drinków. Sok z karamboli zaś pasuje do owoców morza, zwłaszcza do krewetek i dań mięsnych. Karambolę można przechowywać przez długi czas w lodówce, nawet przez kilka tygodni, ale pod warunkiem, ze jest w całości, bo po przecięciu najlepiej nie przetrzymywać jej dłużej, niż kilkanaście godzin.

Świat bogaty jest w smaki, struktury, doznania i warto kosztować wszystkich tych smaków, aby poznać bogactwo natury i wybrać się w egzotyczną podróż nawet wtedy, gdy za oknem huczy wiatr i ziąb.