Fot. Wikipedia

Dzisiaj trochę więcej o gorczycy białej (Sinapis alba) i gorczycy czarnej (Sinapis nigra). Właściwości tych roślin prozdrowotne i smakowe znali już Sumerowie. Starożytni mieszkańcy Chin, Indii, Grecji i Rzymu używali ziaren gorczycy na bóle zębów, pobudzić trawienie, czy na szkorbut. Świeże liście gorczycy były uważane za afrodyzjak i dlatego też dodawano je powszechnie do różnych sałatek. Plastry z tartej gorczycy z octem ponoć uleczały wszelkie dolegliwości. Roślina pochodzi z krajów śródziemnomorskich, ale obecnie występuje w Europie zachodniej i środkowej, a także w Ameryce Północnej.

Gorczyca biała

Gorczyca biała to roślina jednoroczna, należy do rodziny kapustowatych, dorasta do 60 cm wysokości, ma wzniesioną łodygę, kwitnie drobnymi żółtymi kwiatkami od czerwca do sierpnia. Owocem jest owłosiona łuszczyna o długości do 5 cm zawierająca kilka jasnożółtych nasion o średnicy do 3mm. Roślina zawiera do 35% oleju tłustego, do 18% śluzu, glikozydy, związki białkowe, sole mineralne, aminy i olejek eteryczny. Surowcem zielarskim są dojrzałe nasiona gorczycy.

Gorczyca biała działa przeciwzapalnie, przeczyszczająco i powlekająco, pobudza też procesy trawienne, wyciągi wodne z gorczycy stosuje się na stany zapalne żołądka i jelit, na zaparcia i choroby wrzodowe. Można płukać jamę ustną w zapaleniu migdałków, czy gardła.

Uwaga! Gorczyca biała nie jest wskazana przy ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Gorczyca czarna

Gorczyca czarna podobnie jak biała jest rośliną jednoroczną z rodziny kapustowatych. Dorasta do 120cm, ma wzniesioną łodygę, niezbyt rozgałęzioną, ma mocno żółte kwiatki z ciemnymi żyłkami, które są zebrane w grona, kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest łuszczyna z czarnymi nasionkami wewnątrz, które są mniejsze od nasion gorczycy białej. Zawiera 30% oleju tłustego, związki białkowe, glikozydy synigrynę, flawonoidy, śluzy, fitosterole, sole mineralne i olejek eteryczny. Jest to roślina miododajna, a surowcem zielarskim są nasiona i olejek gorczyczny. W uprawie wymaga lepszych warunków, niż gorczyca biała, lubi glebę żyzną ą, bogatą w wapń, jest też narażona na ataki szkodników i nie lubi suszy.

Fot. Wikipedia

Nasiona gorczycy czarnej działają przeciwzapalnie, powlekająco, moczopędnie, poprawiają apetyt, a także przyspieszą trawienie. Olejek gorczyczny z nasion jest silnie przeciwbakteryjny i działa przeciwgrzybiczo. Środki sporządzane z nasion gorczycy czarnej działają drażniąco na skórę, stosuje się je w formie plastrów i okładów na reumatyzm i ostre zapalenia górnych dróg oddechowych.

Okład gorczycowy można przygotować ze sproszkowanych nasion (100g) roztartych z letnią wodą, następnie papkę nanosimy na gazę i przykładamy na bolesne miejsca, pozostawiamy na około 10 minut, a następnie miejsce po przyłożeniu okładu przemywamy wodą. Nie wolno przetrzymywać na skórze okładu, ani kłaść go bezpośrednio na skórę bez płótna lub grubej gazy.

Uwaga! Gorczyca jest zdrowa, ale spożywanie zbyt dużych ilości ostrej musztardy może doprowadzić do uszkodzenia gruczołu krokowego, nerek lub przewodu pokarmowego.