Figi, czyli owocostany figowca pospolitego najczęściej jemy suszone, ale świeże owoce, to zupełnie inny smak, może lekko mdły, ale jeśli są dojrzałe mogą posmakować nawet tym, którzy nie przepadają za owocami. Gruszkowaty kształt, skórzasta skórka, mocno granatowy kolor, to znaki rozpoznawcze fig. Ciekawostką jest fakt, że owocostany figowców w drodze ewolucji powstały od owocostanów przypominających morwę. Efektem tego jest wewnątrz fig znalazły się owoce lub resztki kwiatów. Każdy owocostan zawiera nawet kilkaset owoców, czyli małych nasionek obrośniętych mięsistym dnem kwiatowym. Figi można jeść na surowo, dodawać do koktajli, deserów, ale można też przyrządzać figi na ciepło, na słodko i na wytrawnie, ale jeśli poddajemy je wysokiej temperaturze, to wybierajmy te mniej dojrzałe, lekko zielone, wtedy nie rozpadną się podczas gotowanie.

Wartości odżywcze fig

Figi dobrze jest włączyć do swojej diety. Świeże owoce składają się aż w 80% z wody, zawierają glukozę i fruktozę (do 25%), białka, pektyny, witaminy C, PP, B, karoten, sole mineralne, potas, wapń, magnez, fosfor i kwasy organiczne (cytrynowy, oksalowy, jabłkowy).

Figi suszone mają zdecydowanie najwięcej wapnia ze wszystkich suszonych owoców (162mg w 100g), dlatego dobrze wpływają na kości, nawet lepiej, niż mleko, które jest rekomendowane dla dzieci zwłaszcza. Jeśli więc ktoś nie może pić mleka może je zastąpić suszonymi figami. Figi mogą zapobiegać osteoporozie, są wskazane dla kobiet w ciąży, po menopauzie, osób starszych, dzieci i tych, którym brakuje witaminy D. Jeśli prowadzisz siedzący trybu życia, palisz papierosy – sięgaj po figi jak najczęściej.

Figi suszone mają mnóstwo błonnika, aż 10g na 100g owoców, pobudzają więc pracę jelit, mogą ustrzec przed schorzeniami jelita grubego, nawet przed rakiem jelita.

Na co pomagają figi gotowane w mleku?

Czy wiesz, że figi gotowane w mleku uśmierzają bóle gardła, a odwary na bazie liści figowca są środkiem naturalnym na kaszel. Można też przygotować nalewkę z liści i spirytusu, która ma właściwości łagodzące duszności w astmie. Prozdrowotne właściwości ma także sok mleczny pozyskiwany z kory, po jej nacięciu, bowiem przyspiesza gojenie się ran. Nasiona figi działaj lekko przeczyszczająco.

Figi na diecie?

Do każdej diety figi wiele dobrego mogą wnieść, ale na diecie odchudzającej trzeba pamiętać, że poza wszystkimi wartościami odżywczymi dostarczają dużo energii, 100g ma około250 kalorii. Niemniej zamiast sięgać po przekąski, batoniki, czy czekoladki zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po batonik zrobiony z suszonych owoców, w tym fig.

Batoniki energetyczne

Składniki:

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • garść otrębów żytnich
  • 8 suszonych fig
  • 10 suszonych daktyli
  • garsć pestek słonecznika
  • garść pestek dyni
  • 150ml mleka
  • 4 łyżki miodu
  • jajko
  • 20g masła

Przygotowanie:

Mieszamy w misce płatki, otręby, pokrojone drobno daktyle, figi, dorzucamy ziarna i jajko. Do rondelka wlewamy mleko, p[odgrzewamy z miodem i masłem, kiedy składniki połączą się wlewamy do miski z pozostałymi składnikami i mieszamy, aż masa zacznie się kleić. Wykładamy gęstą masę na blachę przykrytą papierem do pieczenia i pieczemy przez 45 minut w 180 stopniach. Po tym czasie batony studzimy i kroimy w prostokąty.

Smacznego!

Fot. pixabay.com