Świat roślin jest fascynujący. O ile natura doskonale radzi sobie bez ingerencji człowieka, o tyle my bez niej NIE! Zgłąbianie tajników zielasrstwa ma w sobie coś z magii, ale tej dobrej, białej magii, zresztą służącej nie tylko zaspakajaniu naszej ludzkiej ciekawości, ale przede wszystkim służącej poprawie naszej kondycji fizycznej i… psychicznej! Powstaje coraz więcej blogów, grup zrzeszjących sympatyków roślin, którzy z zaciekawieniem badają każdą roślinkę ze swojego otoczenia. Tak trzymajcie! My też “śledzimy te grupy” i wynajdujemy ciekawe gatunki, aby Wam je przybliżyć i wywołać potrzebę szukania, doświadczania.

Czy znacie rosiczkę?

Każdy chyba słyszał o niej, bo kojarzy się z bezlitosnym pochłanianiem owadów, które przylepią się do jej lepkich macek 😉 W naszym kraju można spotkać kilka odmian tej rośliny: rosiczkę okrągłolistną, długolistną, pośrednią i mieszańce tych gatunków. Wszystkie są owadożerne, a do łowienia mają cały złożony mechanizm wabiąco ? chwytny. Liście tworzą rozety, bardzo kolorowe, atrakcyjne z całą pewnością dla owadów, przypominają kwiaty. Blaszka liściowa jest wyposażona we włoski, a na zbliżeniu (fot. poniżej) widać gruczoł wydzielający kropelkę bardzo lepkiej cieczy. Jeśli owad zbliży się do nich, to ma… problem! Raczej się już nie wywinie! Podrażnione włoski zaginają się, a lepka ciecz skleja skrzydła i odnóża. Potem liść lekko zawija się, a enzymy trawienne rozpoczynają rozkład ofiary. Dzięki tej diecie rosiczka uzupełnia swoje zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dzięki temu rosiczka może rosnąć nawet tam, gdzie inne rośliny nie mogłyby rosnąć.

Ziele rosiczki

Ziele rosiczki zawiera garbniki, żywice, witaminę C, a także znikome ilości olejków eterycznych. Liście zawierają droseron (lotny), który jest złożonym związkiem metylonaftachinowym. Włoski i ciecz w gruczole zawiera enzymy trawiące białka.

Czy rosiczka jest lecznicza?

Skoro poruszamy jej temat, to zapewne domyślacie się, że odpowiedz na to pytanie musi być twierdząca! A na co stosuje się ziele rosiczki? Na przykład na suchy kaszel i trawienie. Ziele rosiczki jest pozyskiwane poprzez zbieranie całej rośliny razem z owocami, a z niego przyrządza się herbatki ziołowe. Na kaszel (uporczywy, suchy) najlepiej sięgać po herbatkę, a na lepsze trawienie susz z samych blaszek liściowych. Najcenniejsza w zielarstwie jest rosiczka okrągłolistna.

Występowanie rosiczki

Rosiczki lubią torfowiska, plaże (zwłaszcza te nowopowstałe, piaszczyste) w pobliżu torfowisk. Uwaga! Rosiczki są roślinami chronionymi w Polsce, więc ze środowiska naturalnego lepiej ich nie pozyskiwać, aby nie dopuścić się przewinienia obarczonego odpowiedzialnością karną. Najlepiej jest kupić rosiczkę po prostu w kwiaciarni. Rosiczki lubią dużo słońca i stale wilgotne podłoże, więc raczej u osób zapominalskich nie uchowają się zbyt długo. Podłożem najkorzystniejszym dla nich jest torf wymieszany z piaskiem.

Jak wysiewać rosiczkę?

Nasiona rosiczek należy przed siewem przez trzy miesiące trzymać w ciemności, w temperaturze około 4stopni Celsjusza wymieszane z wodą i piaskiem. Wysiewa się je rozkładając cienką warstwę na wilgotnym podłożu.

Skąd pochodzi nazwa?

Od kropelek błyszczących na końcach włosków, które przypominają krople rosy o poranku. Rosiczkę jako surowiec zielarski został odkryty przez alchemika Arnolda Villa-Nova z Barcelony (XIVwiek).