Czy można stworzyć swoim włosom salon piękności w domu? Oczywiście tak, wiele produktów gotowych można nawet zastąpić z powodzeniem ziołowymi płukankami i szamponami, które każdego dnia będą im służyć w pielęgnacji. Każdy może spróbować i zobaczyć jakie efekty przyniosą takie zabiegi naturalne. Z całą pewnością pomogą zaoszczędzić dodatkowo sporo pieniędzy.

Włosy bezproblemowe i niewymagające pielęgnacji oczywiście nie istnieją. Różne czynniki mają na nie wpływ w ciągu naszego życia i w związku z tym ich struktura, czy skłonności też ulegają zmianom. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje włosów: normalne, przetłuszczające się i suche. Powyższy podział bierze pod uwagę aktywność gruczołów łojowych, która zmienia się z wiekiem. Tak więc dzieci najczęściej mają włosy normalne, a w okresie dorastania pod wpływem hormonów zaczynają przetłuszczać się. Dorośli najczęściej mają włosy suche lub przetłuszczające się, rzadko normalne. Do pełnej charakterystyki włosów trzeba wziąć pod uwagę stopień ich uszkodzenia, więc dodatkowo określa się je mianem zniszczonych lub niezniszczonych. Ponadto istnieje też podział na delikatne, średnie i grube. Ten zaś bierze się ze średnicy włosa. Zatem zanim sięgniemy po produkt z półki sklepowej lub konkretne zioła warto wiedzieć, co się ma na głowie!

Na ogólny stan włosów mają też wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak choroby (np. cukrzyca, żółtaczka), zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki (alkaloidy roślinne, antybiotyki, leki na cholesterol itd.), sposób odżywiania (zwłaszcza przy braku żelaza, magnezu i cynku), a nawet poziom stresu. Zresztą wszyscy o tym wiemy, że włosy “pierwsze obrywają”, kiedy organizm nie jest w dobrej kondycji. Są traktowane jak zbędne, podobnie jak skóra i paznokcie, więc mądry organizm człowieka, przy niesprzyjających warunkach, w pierwszej kolejności pozbywa się zbytków, aby móc funkcjonować. Dlatego jeśli w krótkim czasie kondycja włosów pogarsza się i nie jest to spowodowane przesileniem wiosennym, mrozem czy innym szkodliwym czynnikiem zewnętrznym, powinniśmy baczniej przyjrzeć się swojemu ciału. Najlepiej po prostu udać się na badanie krwi, które powie nam na pewno dużo.

Podstawa dla włosów!

Najważniejszym czynnikiem, o który możemy zadbać, aby nasze włosy wyglądały zdrowo i pięknie, to odżywianie. To dobra dieta zagwarantuje nam, że pielęgnacja będzie łatwiejsza, mniej pracochłonna, bo odżywione włosy, to zdrowe włosy. Ale nie ukrywajmy, że nie da się polepszyć kondycji włosów szamponem i odżywką, ale najpierw należy dostarczyć im od wewnątrz niezbędnych pierwiastków takich jak żelazo, krzem, siarka, wapń, jod, białko i mikroelementy z pełnoziarnistych przetworów, ryb, jajek, warzyw, owoców i mleka. Duże znaczenie ma też witamina B1, która nazywana jest “witaminą przeciw siwieniu włosów”. Dostarczenie jej jednak w momencie, kiedy już ten proces rozpoczął się, niestety nie odwróci go. Zabiegi pielęgnacyjne od zewnątrz, a przede wszystkim odpowiednie mycie włosów to podstawa zdrowego wyglądu. Mycie włosów polega na usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy i włosów, zatem zwracajmy uwagę na to, czym je myjemy. Szampon powinien bardzo dokładnie oczyszczać i warto dwa razy powtórzyć mycie, a następnie obficie spłukać pod bieżącą wodą.

Kondycjonowanie i regenerowanie

Kondycjonowanie to zabieg pielęgnacyjny, który doraźnie ma poprawić wygląd włosów. Dotyczy on tylko powierzchni włosa, daje co prawda natychmiastowy, ale krótkotrwały efekt.

Płukanka kondycjonująca do włosów normalnych, suchych i zniszczonych

Składniki:

  • 2 łyżki kwiatów lipy
  • 1l wody
  • sok z cytryny (tylko do włosów zniszczonych i suchych)

Przygotowanie:

Kwiaty zaparzamy wrzątkiem, po 10 minutach przecedzamy przez gazę i studzimy. Wyciskamy sok z całej cytryny przez sitko lub gazę i płuczemy kilkukrotnie (tuż po umyciu włosów) tak przygotowaną płukanką. Najlepiej pochylić głowę nad miską, a włosy polewać z góry, następnie ponownie zebrać z miski płyn i powtórzyć.

Skuteczny naturalny szampon możemy przygotować z mydlnicy.

Szampon z mydlnicy do każdego rodzaju włosów

Składniki:

  • 2 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżka soku z cytryny lub pomarańczy

Przygotowanie:

Przygotowujemy napar z korzenia mydlnicy zalewając go wrzącą wodą, a następnie odcedzamy. Sok wyciskamy i odcedzamy przez gazę i razem mieszamy. Można dodać też kilka kropelek olejku cytrynowego lub pomarańczowego. Mydlnica dobrze się pieni, a takiego szamponu możemy używać nawet codziennie.

Substancje kondycjonujące, to:

  • oleje roślinne,
  • kwasy tłuszczowe,
  • woski roślinne,
  • białka roślinne,
  • roślinne kwasy organiczne – mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, glikolowy i inne.

Substancje regenerujące, to:

  • ceramidy, fosfolipidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe występujące w olejach roślinnych,
  • lipidy zawierające polarne kwasy – olej rycynowy,
  • aminokwasy.

Zabieg kondycjonująco – regenerujący do włosów długich typu normalnego, suchego i zniszczonego

Składniki:

  • 3 łyżki oleju roślinnego wiesiołkowego, ogórecznikowego, oliwkowego, winogronowego lub słonecznikowego.
  • 6 kropli olejku eterycznego np. bergamotkowego, różanego, z drzewa herbacianego itp.

Przygotowanie:

Zabieg wykonujemy przed myciem głowy! Wszystkie składniki mieszamy dokładnie, nanosimy malutkimi porcjami na włosy, wcieramy, zakładamy foliowy czepek, zawijamy głowę ogrzanym ręcznikiem i pozostawiamy na 25 minut. Po tym czasie myjemy jak zwykle. Zabieg stosujemy raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli długie włosy są zniszczone na końcach, ale przy skórze mają skłonności do przetłuszczania, to preparat nakładamy tylko na same końce.

Jeśli mamy problem z wypadaniem włosów, to na tą dolegliwość pomogą zabiegi pobudzające krążenie skóry głowy. Dzięki temu mieszki włosowe dostają więcej składników odżywczych. Działanie takie wykazują pieprzowiec roczny (papryka) i rozmaryn lekarski, które można dodawać do płukanek. Pieprzowca rocznego nie można stosować dłużej, niż przez dwa dni w tym samym miejscu, a przed następnym zastosowaniem trzeba zrobić dwutygodniową przerwę.

Płukanka do włosów z łupieżem

Składniki:

  • 2 łyżki rozdrobnionego korzenia żywokostu
  • 1 l wody
  • sok z cytryny (do włosów zniszczonych i suchych)

Przygotowanie:

Przygotowujemy napar ż żywokostu, odcedzamy i studzimy. Dodajemy sok z cytryny także odcedzony i umyte włosy kilkukrotnie spłukujemy płynem.

Szampon ziołowy do włosów tłustych, z łupieżem lub wypadających

Składniki:

  • dowolny szampon dla dzieci (porcja na około dwa mycia)
  • odwar z kory dębu lub napar z herbaty – do włosów tłustych
  • napar z korzenia żywokostu – do włosów z łupieżem
  • napar z liści rozmarynu – do włosów wypadających

Przygotowanie:

Odpowiedni do danego rodzaju włosów napar (łyżkę danego ziela zalewamy połową szklanki wrzątku, odcedzamy i studzimy), a następnie łączymy go z szamponem dla dzieci. Dokładnie myjemy włosy.