Opisujemy wiele diet, które na fali popularności to wznoszą się, to znów za chwilę stają się zupełnie niemodne. Większość z nich wiąże się jednak z efektem jojo po ich zakończeniu, a niektóre prowadzą do choroby. Dlaczego wybieramy daną dietę? Często dlatego, ze zachwalają ją celebryci i jest ona tym samym modna. Celebryta jednak to nie dietetyk, a wielu dostaje honoraria w zamian za skuteczną promocję diet lub suplementów odchudzających. Ba! Jakże wielu znanych ludzi staje się ofiarą nieuczciwych producentów, a ich twarze bez zgody zainteresowanych promuje różne groźne specyfiki, w takim wypadku niestety trudno jest odwrócić szkodliwe efekty tych kampanii. Suplementy diety, to zupełnie inne zagadnienie,niż ?spalacze tłuszczu? reklamowane jako bezbolesny, bez wysiłkowy sposób na szczupłą sylwetkę. Suplementy diety uzupełniają niedobory, na które jest narażony każdy nawet przy bardzo zdrowym sposobie odżywiania, a żaden ?spalacz tłuszczu? nie istnieje. Przynajmniej w tabletce, bo ćwiczenia doskonale radzą sobie z tkanką tłuszczową, a przy tym ładnie rzeźbią ciało.
Czy słyszeliście o diecie DASH? To nie jest nowinka w świecie dietetyki, bo dieta ta została opracowana w latach ’90 przez naukowców, amerykańskich ekspertów w dziedzinie dietetyki i udowodniono, że działa ? skutecznie obniża ciśnienie, a efektem ubocznym jest też utrata zbędnych kilogramów. Na czym polega? Przede wszystkim na wyeliminowaniu raz na zawsze soli i wysoko tłuszczowych produktów, a także czerwonego mięsa i alkoholu z diety. Czy to jest proste? Jak chyba zawsze na początku każdej zmiany żywienia nie jest i wiąże się jednak z gotowaniem posiłków w domu. Każde danie na wynos niestety jest zawsze pełne soli i co gorsza szkodliwych dodatków smakowych, które zatruwają nasz organizm.
Dlaczego warto przejść na dietę DASH?
Na pewno wiele, jeśli nie większość, chorób cywilizacyjnych możemy zwalczać i zapobiegać zmieniając nawyki żywieniowe. Coraz więcej młodych mam od najmłodszych lat wprowadza zdrową, zbilansowaną dietę swoim dzieciom, a to daje podstawy do tego, aby wyrosły na zdrowych dorosłych. Lepiej chyba trochę inaczej odżywiać się, niż brać do końca życia leki, prawda? Dieta wymaga czasu, ale efekty są trwałe, zaś po lekach efekt jest natychmiastowy, ale po 24h objawy wracają. To dokładnie tak jak z ziołami: na efekty zawsze trzeba poczekać, ale mamy pewność, że nie szkodzimy organizmowi, nie wrzucamy mu nic, co jest toksyczne i zatruwa go, działamy delikatnie, ale zdecydowanie. I jeszcze aspekt finansowy, bo zioła z reguły są o wiele tańsze od leków, a zdrowa dieta też nie jest kosztowna, jeśli planujemy posiłki wcześniej i idziemy do sklepu z listą zakupów. Oczywiście nie mówimy w tym momencie o bardzo poważnych chorobach, gdy po prostu trzeba włączyć leczenie farmakologiczne. W przypadku diety dasch poza utratą wagi mówimy o uregulowaniu ciśnienia.
Czy wiesz, że… Niemal 32% dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Stało się ono tym samym najczęściej występującym schorzeniem XXI wieku.
Dieta DASH w praktyce
Od czego zacząć? Od ograniczenia w diecie sodu i tłuszczów. Dieta musi być jak najbogatsza w błonnik, potas, magnez i wapń, bo bez nich nadciśnienie z całą pewnością dotknie nas z czasem. Koniecznie trzeba spożywać około 4-5 porcji warzyw i owoców dziennie. Im bardziej będziemy jeść zgodnie z naszym położeniem geograficznym, tym lepiej, więc polecamy wybierać się na zakupy po prostu na targowiska i kupować to, co sezonowe i pochodzące z naszych okolic. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawę diety, powinno być ich około 5 porcji dziennie. Wybierajmy dobry chleb (skald chleba to mąka, woda, drożdże lub zakwas, ziarna zbóż, bez spulchniaczy i konserwantów; niestety również chleby w piekarniach nie zawsze są wartościowe, bywają mrożone i przygotowywane z gotowych doprawianych chemią mieszanek), kasze, makaron razowy, ryż brązowy. Produkty mleczne też powinny znaleźć swoje miejsce w diecie, na przykład szklanka chudego mleka, kefir, maślanka, dobry twaróg. Pamiętajmy o obniżających ciśnienie krwi kwasach omega-3 znajdujących się w rybach. Jako przekąska na diecie DASH sprawdzą się orzechy, ziarna, które są źródłem błonnika i wielonasyconych kwasów tłuszczowych.
W diecie dasch unikajcie tłustego mięsa i nabiału na rzecz tłuszczów roślinnych. Oczywiście nie musimy chyba wspominać, że rezygnujemy z ciastek, słodkich bułek, pączków, słonych przekąsek, a także alkoholu i palenia papierosów. Czy da się jeść bez soli? Da się, a już po kilku dniach okazuje się, że soli w ogóle nam nie brakuje, a wręcz organizm krzyczy ?nie!?, gdy przypadkiem natrafimy na coś bardziej dosolonego. Zamiast soli dodawajmy zioła, przyprawy, czosnek, a sól kupujmy tą niskosodową. I co myślicie? Brzmi racjonalnie, prawda? Dieta DASH opracowana jest na podstawie doświadczeń, obserwacji dużej populacji, można by ją nazwać dietą leczniczą, a efekt odchudzania jest wartością dodaną, bo w diecie przede wszystkim powinno chodzić o zdrowie. Jeśli zachowując zasady diety jednocześnie zmniejszymy podaż kaloryczną, to szybciej schudniemy, ale pamiętajcie: na żadnej diecie nie możemy czuć się wciąż głodni. Człowiek głodny, to zły, sfrustrowany i bardziej skłonny do ?załamania się?.
Dieta DASH od lat ’90 jest uznawana obok diety śródziemnomorskiej za najzdrowszą na świecie. Jest dietą pełnowartościową, skuteczną, przynoszącą korzyści zdrowotne, cenioną w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia i zaburzeń profilu lipidowego. Czy można chcieć więcej?
Jak zaplanować posiłki na diecie DASH?
Oto przykładowy jadłospis:
Śniadanie: owsianka na mleku ze startym jabłkiem/gruszką, garścią orzechów i odrobiną cynamonu.
II Śniadanie: dwie kromki żytniego chleba z awokado, papryką lub pomidorem z pieprzem.
Obiad: ryba na parze, porcja ryżu, sałata sezonowa z oliwą z oliwek, do tego łyżka ziaren słonecznika prażonych na suchej patelni.
Podwieczorek: shake z kefiru, z bananem, świeżą figą, płatkami górskimi i łyżką dobrego miodu.
Kolacja: zupa z korzenia pietruszki i gruszki, z mlekiem, odrobiną masła, pieprzem, zmiksowana na krem i kromka żytniego pieczywa.
Taki jadłospis nie jest ani kłopotliwy do przygotowania, ani kosztowny. Dobrze jest zastąpić jeden posiłek pełnowartościowym shake, który można przygotować na bazie kefiru, maślanki, czy jogurtu naturalnego, dodać do niego każdy możliwy owoc (jabłka, czy gruszki ze skórką najlepiej), zioła (pokrzywa, mięta, melisa), płatki górskie (około dwóch łyżek na szklankę kefiru) i miód. Shake można zabrać ze sobą wszędzie, zawsze dobrze smakuje i dzięki zmiksowanej formie napoju składniki będą łatwiej przyswajalne.
Jedzcie zdrowo, kolorowo i radośnie, a wtedy będziecie cieszyć się energią i świetnym samopoczuciem, a nadwaga nie będzie wam nigdy grozić!