Dzisiejszym bohaterem naszego BLOGa jest roślina hodowana głównie z powodu swoich walorów estetycznych i dużej wytrzymałości na zmienne polskie temperatury – czyściec wełnisty. Rok temu opisywaliśmy właściwości czyśćca błotnistego, oba te gatunki należą do rodziny jasnotowatych i mają właściwości lecznicze. Jakie?
Czyściec wełnisty (Stachys byzantina K. Koch) lub potocznie owcze uszy (Lamb’s ears) jest byliną pochodzącą z Azji Mniejszej, Kaukazu, Turcji i Iranu. Doskonale czuje się w całej Europie. Dorasta przeważnie do 40 cm wysokości, ma pojedynczą, sztywną łodygę, którą pokrywają zwrócone w dół włoski. Liście są grube, bardzo miłe w dotyku, mięciutkie, pokryte biało – szarym kutnerem. Co ciekawe liście nie opadają zimą, potrafią wytrzymać mrozy. Kwiatki zebrane w kłosy są dość niepozorne, purpurowe, dwuwargowe i malutkie. Owocem jest rozłupnia, a nasiona mają barwę brunatną, są roznoszone przez wiatr lub zwierzęta.
Czyściec wełnisty jest rośliną cenną także dla owadów, miododajną. Warto posadzić roślinę na słonecznych stanowiskach, ale półcień również będzie odpowiedni. Gleba najlepiej, aby była gliniasto – piaszczysta. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, nawożenia, czy podlewania, a odczyn ziemi też nie odgrywa roli.
Niedocenione piękno
Wiele roślin, czyściec wełnisty również, traktowanych jest jako chwast. Nic bardziej mylnego, posiada on pewną szczególną właściwość. Warto liści używać na wszelkie zranienia, ponieważ wspomaga leczenie czyraków, wrzodów, trudno gojących się ran, może być skutecznym okładem na owrzodzenia żylakowate nóg.
Roślina ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne i ściągające. Czyściec zawiera flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, taniny, diterpeny, glikozydy, fenyloetanoidy i saponiny. Właściwości te potwierdzają badania laboratoryjne.
Rośliny o takim składzie, jak czyściec wełnisty stosowane są od dawna do leczenia między innymi guzów narządów płciowych, miażdżycy guzów zapalnych i wrzodów.
Sok z czyśćca wełnistego zmniejsza wszelkiego typu obrzęki i zaczerwienienia występujące po użądleniu przez owady.
Planując nasadzenia w swoim ogrodzie dobrze jest uwzględnić czyściec wełnisty obok babki lancetowatej i szerokolistnej, jako naturalny plaster na rany. Oryginalny wygląd rośliny i fakt, że nie traci uroku również późną jesienią i zimą sprawia, że pełni funkcję dekoracyjną zarówno w angielskich ogrodach, jak i tych zdecydowanie bardziej nowoczesnych.
Przyczytaj także na BLOGu –> CZYŚCIEC BŁOTNY