Miętowy smak lubi niemal każdy, ekstrakty miętowe są w cukierkach, gumach do żucia, paście do zębów, w szamponach i napojach, dosłownie wszędzie. Latem sięgamy po nią szczególnie często, bo smak mięty orzeźwia, a zaledwie kilka listków świeżej rośliny dodanych do wody zmienia ja w smaczny napój. Co więcej mięta rośnie wszędzie, występuje w wielu odmianach, można ją suszyć, jest dobra na zimno i na ciepło. To wie każdy. Ale czy wiecie ile jest odmian mięty? Jak ją uprawiać? Na co działa to zioło?

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to najbardziej popularna odmiana do kupienia w każdym supermarkecie. Należy do rodziny jasnotowatych, dorasta do metra wysokości i jest rośliną wieloletnią. Okres kwitnienia przypada od lipca do września. Ma silny, chłodzący smak i pozyskuje się ją z upraw.

Zawiera olejek eteryczny do 2%, flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, garbniki, związki goryczkowe, sterole i sole mineralne. Surowcem zielarskim są liście, ziele i otrzymywany z ziela olejek miętowy.

Uprawa

Mięta potrzebuje słonecznego stanowiska i próchnicznej ziemi, bogatej w wapń i wilgotnej, ale nie bardzo mokrej. Szybko się rozrasta, toteż ogrodnicy sugerują stosowanie zapory dla korzeni. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie, przez podział sadzonek rozłogowych, albo sadzonki zielne. Rozmnażanie warto zaplanować na przełom maja i czerwca. Miętę przez cały rok można hodować na parapecie w doniczce i korzystać z jej walorów leczniczych oraz dekoracyjnych.

Działanie

Mięta wpływa na pobudzenie soków żołądkowych, działa rozkurczowo, żółciopędnie, wiatropędnie, odkażająco, przeciwbólowo, napotnie, przeciwwymiotnie i uspokajająco. Za tak korzystny wpływ na ludzki organizm odpowiada olejek eteryczny, który złożony jest z wielu związków chemicznych, a wśród nich w mentol.

A jak to się dzieje, że mięta ma dobry wpływ na łagodzenie dolegliwości pokarmowych? Mięta działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, substancje zawarte w tym ziele rozkurczają pęcherzyk żółciowy, a dzięki temu żółć szybciej się wydziela i ułatwia trawienie tłuszczy. A to przeważnie tłuszcze odpowiadają za problem z trawieniem, czy też raczej zbyt duże spożycie naraz bogatego w nie posiłku. Mięta pieprzowa zwiększa ilość soków żołądkowych, a tym samym trawienie jest pobudzone, rozkurczają się zwieracze w przewodzie pokarmowym, gazy zostają uwolnione, nie powstają wzdęcia, a tym samym czujemy się lepiej. No i napar z mięty jest o wiele przyjemniejszy do wypicia, niż wiele innych naparów z popularnych ziół leczniczych. Inhalacje olejkiem miętowym zaś są metodą łagodzenia nudności.

Zastosowanie

Napary i wyciągi alkoholowe z mięty pieprzowej stosowane są na zaburzenia trawienia, brak apetytu, wzdęcia, nudności, nieżyt jelit i żołądka, stany skurczowe przewodu pokarmowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, pomocniczo w kamicy żółciowej czy zapaleniu wątroby. Zewnętrznie w formie płukanki do ust stosuje się na stany zapalne jamy ustnej i gardła. Można też przemywać skórę wodą z olejkiem miętowym (3 krople na 10ml wody). Olejek rozpuszczony w oleju zaś stosuje się na bóle neurologiczne, reumatyczne, do nacierania skroni przy bólach głowy i smarowania miejsc po ukąszeniu owadów. Olejek przyda się też do relaksujących kąpieli w wannie.

Mięta z apteki

W sklepach i aptekach możemy kupić herbatki miętowe, krople miętowe, krople z dodatkiem mięty na żołądek, tabletki z dodatkiem mięty. Co więc wybrać? Jeśli tylko możecie, to warto jednak hodować miętę w ogrodzie, zbierać i suszyć, aby zawsze była pod ręką za darmo.

Odmiany mięty

Znane jest aż dziewiętnaście gatunków mięty i kilkanaście mieszańców. Różnią się wyglądem i smakiem. Najpopularniejsza jest mięta pieprzowa, poza tym dość popularne są: mięta zielona, mięta okrągłolistna (nazywana też jabłkową), mięta imbirowa, mięta wodna, mięta korsykańska, mięta polna, mięta kędzierzawa, czy mięta polej stosowana na przykład na wywołanie miesiączkowania u kobiet. Bez względu na to, jaki gatunek nam najbardziej smakuje, to po zioła zawsze warto sięgać często. Dodawać do dań, deserów, lodów, kostek lodu, mrozić, suszyć, zaparzać z nich herbatki. Nie tylko dla zdrowia, ale też dla chwili relaksu, zapach ziół jest niezwykle kojący. Połączenie mięty z melisą wręcz usypia aromatem.

A teraz coś smacznego na letni deser…

Lody miętowe

Składniki:

  • 2 duże garście liści świeżej mięty
  • 250g szklanki mleka skondensowanego
  • 250g śmietanki 30%
  • 200g mascarpone
  • 3 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie:

Listki należy zmiksować na przykład blenderem na papkę, dolać do niej sok z cytryny i znowu zmiksować, dodać mascarpone i zmiksować. W innej misce łączymy mleko z papką z mascarpone i miętą, bardzo dokładnie mieszamy. Śmietankę ubijamy, aż zrobi się gęsta i dodajemy ją porcjami do masy miętowej. Przekładamy całość do pojemnika i wkładamy na około trzy godziny. Zamrażalnik powinien być ustawiony na -15 stopni Celsjusza.

Smacznego!