Jeśli szukasz naturalnego środka odkażającego, ściągającego, przeciwzapalnego, działającego uspokajająco i moczopędnie, który na dodatek reguluje przemianę materii, to sięgnij po bukwicę lekarską (betonica officinalis), a inaczej bukwicę czerwoną lub betonikę.

Co to za zioło?

Bukwica należy do rodziny jasnotowatych, ma wysoko wzniesioną łodygę, raczej słabo rozgałęzioną, czterokanciastą, skąpo ulistnioną. Dorasta z reguły do maksymalnie 90 cm wysokości, kwiaty ma purpurowego koloru zebrane w pozorne kłosy na szczytach pędów. Kwitnie od czerwca aż do września, a owocem jest rozłupnia (czyli owoc dwunasienny lub wielonasienny, rozpadający się, suchy). Roślina ma bardzo przyjemny zapach, balsamiczny, który zawdzięcza olejkom eterycznym, a w smaku jest gorzka i odrobinę ostra.

Fot. Wikipedia

Co zawiera bukwica?

Bukwica lekarska zawiera garbniki, gorycze, olejek eteryczny, sole mineralne, kwasy, witaminę C, irydoidy, alkaloidy, flawonoidy, betainę i cholinę. Surowcem zielarskim jest ziele.

Znana od antyku!

Bukwicę znano już w czasach antycznych, to fakt, była bowiem wykorzystywana do oczyszczania organizmu, a w IX wieku hodowano ją w przyklasztornych ogrodach, które zaopatrywało społeczność w środki lecznicze. Oczywiście przypisywano bukwicy niemal magiczną moc, dzięki której mogła ochraniać domowników przed złymi czarami, jeśli ci zasadzili ją w pobliżu domu. Bukwica jest też zielem wykorzystywanym w kuchni obok majeranku, anyżu, szałwii, kolendry, czy gorczycy. W najstarszych przepisach kuchni staropolskiej można ją spotkać na liście składników do potraw. Bukwica występuje w Europie i w Azji. W Polsce możemy ją spotkać na skrajach lasów, wzgórzach, łąkach i w zaroślach. Aby ją z powodzeniem uprawiać we własnym ogrodzie należy zapewnić jej słoneczne stanowisko i żyzną glebę, a nasiona wysiać na wiosnę.

Zastosowanie

Wyciągi wodne z bukwicy stosuje się ma schorzenia dróg oddechowych, na nerwobóle, zapalenie pęcherza i dróg moczowych, na nieżyt żołądka i jelit, na choroby wątroby, woreczka żółciowego i na migrenę. Okłady z bukwicy pomagają leczyć ciężko gojące się rany, czyraki, owrzodzenia żylakowe nóg i zbytnią potliwość stóp.

UWAGA!

Bukwica nie jest polecana kobietom w ciąży, gdyż może zbytnio pobudzać skurcze macicy, zaś stosowana w zbyt dużych ilościach powoduje zaparcia oraz podrażnia przewód pokarmowy.