Czy masz w domu podręczną apteczkę? Jak często sprawdzasz w niej datę ważności leków? Czy na pewno znajduje się w niej wszystko, czego możesz potrzebować w razie skaleczenia, poparzenia, reakcji alergicznej, czy ukąszenia na przykład przez owady? Dzisiaj skompletujemy apteczkę, w której znajdzie się wszystko, co jest niezbędne nie tylko w domu, ale także na wakacjach.

Najwięcej wypadków zdarza się w domu biorąc pod uwagę statystyki. Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki wydaje się zatem niezwykle ważne. Tylko co dokładnie musi się w niej znaleźć… Po każdej chorobie składujemy nowe leki, które zostają po terapii. Kupujemy co rusz środki przeciwbólowe, czasem użyjemy jednej tabletki, a reszta blistra ląduje w szafce, a kiedy potrzeba, to okazuje się, że nagromadzone medykamenty nie nadają się do użycia. W przypadku leków termin ważności jest niezwykle istotny i lepiej zastosować się do niego.

Przeterminowane leki? Przynieś do apteki!

Leki przeterminowane lub niepotrzebne można oddać do wybranych punktów aptecznych. Nie każda apteka ma specjalny pojemnik na takie odpadki. Raczej nie powinniśmy wyrzucać leków do kosza w domu. Dbajmy więc o to, aby leki zostały w odpowiedni sposób zutylizowane ze względu na zawarte w nich substancje mogące stwarzać zagrożenie dla środowiska. Pojemniki na leki są też w PSZOKach na terenie całego kraju i można je tam umieścić zupełnie nieodpłatnie. Ulotki i pudełka powinny znaleźć się w pojemnikach przeznaczonych na papier, a strzykawki, igły, jak również termometry na rtęć także bezwzględnie muszą trafić do pojemników w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Przede wszystkim:

  • środki opatrunkowe takie jak plastry (zestaw o różnych wielkościach), bandaże, gaziki jałowe,
  • plastry z jonami srebra (przyspieszają gojenie i są przeciwbakteryjne),
  • środki dezynfekcyjne,
  • preparat na oparzenia,
  • preparat na stłuczenia,
  • preparat na ugryzienia przez owady,
  • maść przeciwbólowa,
  • leki na biegunkę i inne problemy żołądkowe,
  • leki przeciwbólowe,
  • leki przeciwalergiczne (wapno, leki przeciwhistaminowe),
  • termometr,
  • nożyczki,
  • pęseta,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • spray srebro monojonowe z mumio (na bakterie, grzyby, ból gardła, przyspieszenie gojenia się),
  • a w wersji apteczki gotowej na wakacyjny wyjazd jeszcze koc termiczny i w razie oparzeń słonecznych opatrunki żelowe.

Czy wiesz, że… woda utleniona, chociaż niemal każdy z nas jej używa, nie zabija bakterii! Pieni się, nie sprawia aż takiego bólu, jak spirytus salicylowy, lecz poza brakiem działania na bakterie dodatkowo narusza tkanki wokół zranienia i spowalnia proces gojenia się. O wiele lepiej małe skaleczenia przemyć pod bieżącą wodą z mydłem lub zastosować środki antyseptyczne. Co prawda takie preparaty są kilkanaście razy droższe od wody utlenionej i spirytusu salicylowego, ale warto, ponieważ likwidują grzyby, wirusy i bakterie.

Jak zatamować krwawienie?

Należy zastosować opatrunek uciskowy. Można w tym celu użyć gazików jałowych, cały czas uciskać i kiedy krew będzie przesiąkać dokładać sukcesywnie gaziki, nie usuwać poprzednich, bo w ten sposób krzepnąca krew stanie się w naturalny sposób opatrunkiem. Następnie bandażujemy ranę i w przypadku, gdy krwawienie nie ustanie należy udać się po fachową pomoc.

A co na poparzenie?

Poparzenia to jedne z najczęstszych w kuchni wypadków, oprócz cięć ostrym lub tępym nożem. Na oparzenie skuteczne są opatrunki hydrożelowe. Należy je umieścić w miejscu oparzenia i koniecznie zabezpieczyć gazą i owinąć bandażem. Samo przyklejenie opatrunku nie zadziała. Opatrunki hydrożelowe zmniejszają ból nawet na kilka godzin, chłodzą, koja i wspomagają gojenie. Są dość kosztowne, bo jedna sztuka wielkości 5x5cm kosztuje kilka złotych.

Na oparzenia najlepsza jest woda bieżąca, zimna. Ta, która leci z kranu ma około 15 stopni. Stosujmy zasadę trzech piętnastek: 15 stopni woda bieżąca, 15 minut chłodzenia z odległości 15 cm od kranu. Można też zabezpieczyć się w pianki i żele absorbujące ciepłotę ciała i tworzące barierę dla zarazków. Każde oparzenie jest otwartą drogą dla drobnoustrojów do naszego organizmu i warto o tym pamiętać.

Jak zabezpieczyć ranę ciętą z przedmiotem wewnątrz?

Jeśli w ranie znajduje się kawałek szkła, nie usuwajmy go, ale ustabilizujmy na przykład przy użyciu dwóch zwitków bandaży, gdzie szkło powinno znaleźć się pomiędzy nimi, a następnie uciskając zawijamy całość bandażem i udajemy się po pomoc lekarską. Jeśli z rany wystaje kość, nie powinna wyschnąć, dlatego zabezpieczmy ja gazikiem, ustabilizujmy i jak najszybciej jedzmy do lekarza. Zawsze wykonujmy opatrunki jałowe w rękawiczkach, aby uniknąć zakażenia.

Co na siniaki?

Na siniaki kompres, trzymajmy go jednak nie dłużnej, niż 10 minut, a potem zróbmy przerwę. Można używać wygodnych kompresów żelowych, lub wyciągnąć z zamrażarki na przykład paczkę mrożonego groszku. Są też aerozole, które szybko przynoszą ulgę i chłodzą.

Przyda się w każdej apteczce coś na żołądek. Zwłaszcza na wakacjach zdarzają się problemy z rozwolnieniem. W takich naglących przypadkach mamy do wyboru:

  • węgiel aktywny,
  • preparaty z probiotykami przywracające równowagę jelitową,
  • na cięższe przypadki preparaty z chlorowodorkiem loperamidu lub nifuroksazyd zabijający bakterie wywołujące biegunkę.

Koniecznie też zastosujmy elektrolity, najlepiej takie do rozpuszczenia w wodzie, aby zapobiec odwodnieniu i uzupełnić składniki mineralne.

Alergia… a psik!

Aż 40% Polaków zmaga się z alergiami. Alergie powstają, gdy w wyniku wnikania alergenu przez śluzówki następuje wyrzut histaminy. To nadmiar histaminy wywołuje katar, łzawienie, kichanie i inne dręczące dolegliwości alergiczne. Można zastosować wapno lub leki antyhistaminowe, które działają na zmniejszenie objawów. Są też leki obkurczające błonę śluzową, ale można je stosować do 5 dni, nie dłużej, ponieważ wtedy narażamy się na tak zwany polekowy nieżyt nosa.

Ukąszenia przez owady, to zmora wypoczywających nad akwenami. Co wtedy? Powinjiśmy mieć pod ręką maść propolisową, nagietkową lub z babki lancetowatej. Łagodzą one swędzenie i zmniejszają opuchliznę. Są też preparaty antyhistaminowe na ukąszenia i preparaty glikokortykosteroidowe.

Jak uniknąć szwu?

Z pomocą przychodzą specjalne plastry do zamykania ran, zamiast szwu. To nieelastyczne włókniny z hypoalergicznym klejem, sterylne, przeznaczone do zamykania ran bez nici chirurgicznych. Odciążają rany zamknięte, zapobiegają otwieraniu się ran.

Opisaliśmy kilka najczęstszych małych wypadków, w których możemy udzielić sobie samym pomocy, ale pod warunkiem posiadania odpowiednio zaopatrzonej apteczki. Życzymy Wam bezpiecznych i przede wszystkim zdrowych wakacji!