Marchewnik anyżowy (Myrrhis odorata L.), nazywany też marchewnikiem wonnym, to roślina o niezwykle przyjemnej woni, która podobnie do marchwi siewnej należy do rodziny selerowatych i ma podobne, zebrane w baldachy białe kwiaty. Wyglądem bardzo przypomina trybulę leśną i jest zresztą podobnej wielkości, ale kiedy powąchamy liść możemy być pewni, że anyżowy zapach oznacza zdecydowanie marchewnika anyżowego. Gdzie go szukać w naszym kraju? Jakie ma właściwości?

Gdzie występuje?

Marchewnik jest byliną naturalnie występującą w Pirenejach, Alpach i na Półwyspie Bałkańskim. W naszym kraju jest uprawiany, ale możemy spotkać dziko rosnące okazy, najwięcej jest ich w Sudetach, rzadziej na Pomorzu, czasami w Górach Kamiennych i Górach Sowich. Szukajmy go na zboczach, wśród skał i na leśnych dzikich łąkach.

Morfologia

Roślina dorasta do nawet 80 cm wysokości. Ma wysoko wzniesioną pustą wewnątrz łodygę. Zarówno łodyga jak i pierzastosieczne liście są miękko owłosione, bardzo miłe w dotyku. Kwiaty zebrane w wieloszypułkowe baldachy z pokrywkami są koloru białego, mają płatki z zagiętym do środka końcem, zaś owocem jest duża, podłużna rozłupka z widocznymi żeberkami.

Ciekawostką jest również fakt, że na niektórych liściach od spodniej strony można zaobserwować białe plami, które bardzo przypominają objawy bielactwa na skórze człowieka.

Surowcem leczniczym są liście, korzenie, nasiona, które zbieramy latem.

Owoce marchewnika są duże i widać na nich wyraźne żeberka

Właściwości lecznicze

Marchewnik anyżowy był wykorzystywać do celów kulinarnych. Jadalne są surowe lub też gotowane pędy, zaś w niektórych regionach jedzono też gotowane korzenie, nasiona dodawano do sałatek. Jeśli ugotujemy korzeń wraz z nasionami, to straci on swój cierpki smak. Liście zachowują swój przyjemny aromat do momentu, aż roślina zakwitnie, więc warto je zbierać wcześniej i zaparzyć na przykład herbatkę leczniczą.

Liście można dodawać do zup, sałatek i wszelkich duszonych potraw.

Napary z marchewnika mają działanie moczopędne, napotne, wykrztuśne, rozkurczowe na mięśnie gładkie układu pokarmowego i łagodzą dolegliwości bólowe z tym związane. Roślina działa wzmacniająco na organizm, średnio przeczyszczająco i poprawia apetyt.

Fot. Wikipedia

Źródło:Atlas roślin leczniczych,Małgorxzata Mederska, Wyd. SBM, Warszawa 2013.