Trochę przewrotny tytuł dzisiejszego wpisu odnosi się do kolejnej ciekawej rośliny, jaką jest koci pazur (vilcacora) zwany też czepotą puszystą. To zupełnie inna roślina, niż czarci pazur, o którym już pisaliśmy na BLOGu. Gdzie występuje, jakie ma właściwości, jak wygląda koci pazur?

Vilcacora, czyli czepota puszysta

Roślina znana jest ludziom bez mała od 2000 lat jako środek wspomagający leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, problemy żołądkowe i jelitowe. Nie wszystkie jednak te właściwości dają potwierdzenie w badaniach naukowych. W medycynie naturalnej korzysta się z dwóch gatunków kociego pazura: Uncaria tomentosa oraz Uncaria gujanenis. Surowcem leczniczym jest kora z gałęzi rośliny i korzeni, a także liście.

Występuje w stanie naturalnym w dorzeczu Amazonki, w azjatyckich lasach i afrykańskich dżunglach, gdzie kwitnie od października do listopada, a owocuje w grudniu. Na spodzie ma charakterystyczne, przypominające pazury kota haczykowate kolce, od których pochodzi właśnie nazwa rośliny.

Jak wiele roślin właściwości lecznicze mogą się różnić w zależności od miejsca, w jakim występują. Tak czy inaczej roślina ma bogaty skład, który wspomaga wiele różnych obszarów ludzkiego organizmu.

Koci pazur ma działanie wzmacniające odporność, łagodzące zmęczenie, obniżające poziom stresu, wykorzystywany jest w profilaktyce przeciwgrzybiczej, wyciąg wspomaga leczenie zapalenia kości, stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia przewodu pokarmowego, hemoroidów, ospy wietrznej, półpaśca, pasożytów, zespołu chronicznego zmęczenia, trudno gojących się ran, bólów kości, astmy, rzeżączki, a nawet kataru siennego. Istnieją też doniesienia, choć nie do końca potwierdzone, że koci pazur pomaga w przypadku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie ma też pewności co do oddziaływania czepoty puszystej na nowotwory, wyniki nie są jednoznaczne, ale na pewno wyciągi pomogą w profilaktyce.

Zioła lubimy właśnie za to, że mają tak wszechstronne działanie na nasz organizm w przeciwieństwie do medykamentów, które działają na jeden konkretny obszar, a w innych co najwyżej powodując skutki uboczne. Często zwracamy też uwagę na to, aby zbierać zioła w naprawdę czystym, oddalonym od zanieczyszczeń miejscach i wybierać takie produkty na bazie naturalnych składników, które gwarantują najwyższą jakość. Z tej uwagi wielu specjalistów zaleca, aby kupować produkty w aptekach i sprawdzonych manufakturach.

Co możemy kupić?

Najczęściej dostępne są w sklepach zielarskich i aptekach suplementy diety w postaci tabletek z kocim pazurem, ale można też kupić na przykład specjalny proszek, który po zmieszaniu z wodą lub sokiem daje napój o prozdrowotnych właściwościach. Z kociego pazura można też sporządzić napar, w tym celu kupując susz z kory.

Przeciwwskazania

Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki lub mamy poważne zaburzenia. Zioła zawsze mogą wchodzić w interakcje z lekami. Przyjmujmy je czasowo, trzeba zawsze robić przerwy w kuracji, a w razie przedawkowania konkretnie kociego pazura mogą pojawić się bóle głowy, nudności, czy biegunki. Najczęściej tak organizm daje nam znać, że zbyt dużo dostarczamy mu konkretnego składnika. Przeciwwskazania do stosowania czepoty to ciąża, okres karmienia, stwardnienie rozsiane, toczeń, problemy z krzepnięciem krwi, białaczka, czy okres tuż przed zabiegami chirurgicznymi a także niskie ciśnienie, ponieważ koci pazur może je jeszcze bardziej obniżyć.