Latem szczególnie jesteśmy narażeni na ukąszenia owadów. Czy można temu przeciwdziałać z pomocą ziół? Owszem! W końcu zioła to panaceum na każdą bolączkę, nawet tą bardzo kąśliwą 😉 Bez względu na to, czy owady cieszą nasze oczy swoimi wielobarwnymi szatami, czy też kąsają nas bezlitośnie, to są w naturze niezwykle potrzebne. Zatem nie pozostaje nam nic innego, niż próbować trzymać je na dystans.

Liście babki lancetowatej

Jeśli zostaniesz ukąszony boleśnie przez trzmiela, osę, pszczołę lub komara, to poszukaj w trawie babki lancetowatej. Wystarczy rozetrzeć w palcach listki i wcierać w miejsce ukąszenia. Można też wykorzystać sok ze zmiażdżonych świeżych liści, dodać odrobinę miodu i taką papką smarować miejsce po ukąszeniu. Ból, obrzęk i swędzenie powinny szybko ustąpić!

Czy wiesz, że…

kiedyś używano babki lancetowatej na ukąszenia przez żmije, a jej śluzu z liści do prania bielizny zamiast krochmalu?

Płatki nagietka

Płatki nagietka również są pomocne przy ukąszeniach. Cztery łyżki płatków zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 20 minut. Odcedzamy, przygotowujemy kompresy i przykładamy je przykrywając folią lub ceratką. Okłady można również zrobić ze zgniecionych świeżych płatków.

Inną opcją jest nalewka z płatków nagietka. Przygotowuje się ją z jednej części płatków na dziesięć części alkoholu. Wkładamy składniki do słoika i zostawiamy na słońcu przez tydzień. Takiej nalewki używamy w formie kompresów i przemywania miejsc po ukąszeniu owadów. Oczywiście warto przygotować ja zawczasu 😉

Czy wiesz, że…

nagietki znane były już w starożytności? Płatków nagietka używa się jako naturalnego barwnika do serów i masła, aby miały bardziej intensywny żółty kolor. Kiedyś nagietki były wykorzystywane do celów leczniczych i kosmetycznych, a obecnie są już przeważnie piękną ozdobą ogrodów. Kwitną od czerwca aż do późnej jesieni!

Ciekawostka!

Nagietki mają pewne zdolności do przepowiadania pogody 😉 Jeśli płatki przed godziną 9 rano układając się równolegle do ziemi, to przez cały dzień zwiastują tym samym piękną pogodę bez deszczu!

Pietruszka

Na ukąszenia zastosuj świeżą pietruszkę 😉 Latem jej nie brakuje i poza celami kulinarnymi jest niezwykle pożyteczna na swędzenie. Wystarczy rozetrzeć w palcach roślinkę i posmarować jej sokiem miejsce po ukąszeniu.

Czy wiesz, że…

składnik olejku eterycznego zawartego w pietruszce o nazwie apiol ma działanie antyseptyczne i to on nadaje jej ten charakterystyczny zapach?