To jedno z najbardziej zagadkowych ziół, nad którymi pracują naukowcy z wielu ośrodków naukowych na całym świecie. W naszej, rodzimej, medycynie ludowej zioło to jest używane, ale rzadko korzystają z niego medycy. Co to za zioło?

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media) zwana mokrzycą jest rośliną znaną i stosowaną głównie w USA, Anglii i Rosji. Wchodzi w skład preparatów przyspieszających efekty odchudzania i działających na stany zapalne organizmu. Najczęściej bezceremonialnie pozbywamy się jej z naszych ogródków nie myśląc o tym, że przecież jest rośliną leczniczą. Gwiazdnica jest rośliną roczną lub dwuletnią z rodziny goździkowatych. Dorasta do 30 cm wysokości, ma cieniutką łodyżkę pokładającą się lub podnoszącą, mocno rozgałęzioną. Kwitnie na biało, a jej kwiaty mają średnicę około 0,5 cm i wyrastają pojedynczo na samym szczycie pędów. Płatki korony są głęboko rozcięte, jakby zupełnie osobne, nie dłuższe niż kielich. Owocem torebka z maleńkimi nasionkami. Kwitnie już od marca do października i co istotne jest rośliną miododajną. Surowcem zielarskim jest ziele.

Co zawiera gwiazdnica?

Roślinka zawiera saponiny, witaminy C, E, PP, B1, B2, prowitaminę A, rutynę, kwas paraaminobenzoesowy, kwas gamma-linolenowy, sole mineralne (potasu, wapnia, żelaza, magnezu, selenu, krzemu i jodu).

Działanie

Gwiazdnica działa tonizująco na wątrobę, przyspiesza gojenie, działa przeciwbólowo, rozpuszcza płytki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwkrwotoczne, moczopędne, odtruwające, ściągające, powlekające, wykrztuśne, przeczyszczające i wiatropędne.

Zastosowanie

Stosuje się wewnętrznie wyciągi wodne z ziela przy leczeniu niewłaściwej przemiany materii, na artretyzm, reumatyzm, choroby skórne, hemoroidy, zaparcia, a nawet kaszel, chrypę,szkorbut, czy otyłość. Stosując zewnętrznie gwiazdnica wspomaga gojenie się ran, na schorzenia skórne, a świeża roślinka zmiażdżona i przyłożona na skórę wyciąga toksyny z organizmu. Warto też zastosować kąpiel z gwiazdnicą, która łagodzi swędzenia i podrażnienia skóry. W tym celu do wanny z ciepłą wodą dolewamy napar z ziela. Odwarem naciera się też miejsca, które są bolesne w chorobie reumatycznej.

Gwiazdnica w kuchni

Roślina używana jest do sałatek, twarogów, a nawet sosów. Można ją jeść jak liście szpinaku, ale podgrzewać należy ją bardzo krótko, aby nie straciła swoich najcenniejszych właściwości. W gwiazdnicy gustują szczególnie indyki i kurczaki, oczywiście te, które mają możliwość wolnego wybiegu i są karmione naturalnie. Z ziela otrzymywany jest także barwnik o kolorze szarym.

Zbiór

Najlepsze ziele to to zebrane przed kwitnieniem, chociaż już kwitnąca roślina nie traci właściwości. Zbiera się tylko najzdrowsze i nieowocujące rośliny, ale czy jest sens ją suszyć, skoro rośnie przez 3/4 roku?