Magnolia, zanim jeszcze na drzewie pojawią się pierwsze zielone listki, wybucha kwiatami o odurzającym zapachu! To drzewko ma tak dużo wdzięku, że nie można obok niej przejść obojętnie, nie spoglądając choćby na chwilę i nie wciągając głęboko do płuc jej cudnego zapachu.
Ten prawdziwy cud natury ma też zastosowanie lecznicze. Jakie? Przeczytajcie do końca!
Magnolia L.
Magnolia może być efektownym drzewem, albo krzewem. Czy wiecie, że jest to jedna z najstarszych roślin kwitnących? Skąd to wiemy? Ponieważ odnalezione zostały skamieniałości w skałach trzeciorzędowych sprzed 36-58 milionów lat!
Wywodzi się z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej, tam też występuje naturalnie. Jest znanych aż 250 gatunków magnolii. U nas, w Polsce, możemy sadzić 25 gatunków magnolii bez obaw, że nasze zimy, które bywają ostre, zamęczą drzewka. Magnolie mają zwartą, ale jednak świetlistą koronę i rozgałęziają się tuż nad ziemią. Kwiaty przypominają tulipany, wyrastają na końcach pędów, różnią się kolorami i… porą kwitnienia! Są różne tonacje różu, białe, żółte i kremowe, ale niezmiennie są bardzo dekoracyjne. Zapach magnolii to połączenie jaśminu, konwalii, róży, z delikatną nutą cytryny. Zupełnie niepowtarzalna woń. Kiedy kwiaty przekwitają drzewo wciąż wygląda ładnie, jest pokryte gęsto skórzastymi liśćmi dając dużo przyjemnego w ciepłe dni cienia.
Nazwa
Nazwę rodzaju magnolia nadał francuski zakonnik francuski na cześć znanego botanika Pierr’a Magnola.
Zastosowanie
Magnolia ma zastosowanie w kosmetyce, jest składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych i lubią ją także perfumerzy. Wyciągi z płatków ma działanie nawilżające, przeciwrodnikowe, wygładzające. Często używa się go do zabiegów zapobiegających postarzaniu się skóry. Wyciągi z kory magnolii wiąże wolne rodniki, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, kojąco, łagodząco. Kosmetyki na bazie magnolii są więc odpowiednie dla alergików i osób z wrażliwą cerą.
Niektóre gatunki magnolii mają też zastosowanie lecznicze, na przykład magnolia naga, wielokwiatowa, japońska i lekarska. Surowcami leczniczymi są pączki i kora, a najważniejsze składniki aktywne, to magnolo i honokiol. Magnolia ma działanie uspakajające, przeciw lękowe, przeciwdepresyjne i przeciwutleniające. Preparaty z magnolii są bezpieczne dla alergików, a nawet pacjentami ze stanami zapalnymi.
Magnolia jest też przyprawą! Marynowane płatki magnolii nagiej i sproszkowane liście magnolii japońskiej są używane do ryżu w kuchni dalekowschodniej.