Smak kakao znamy od dzieciństwa, nie ma mowy, żeby ten smak i zapach źle się komuś kojarzył. Ziarna kakaowca poznali już Aztekowie i Majowie, więc trzeba przyznać, że ta naturalna “używka” ma długą tradycję. Oczywiście używką jest wtedy, gdy zajadamy stresy czekoladą. Samo kakao zapobiega wielu chorobom, gdyż jest bogate w przeciwutleniacze, uspokaja, poprawia nastrój i… zwiększa popęd seksualny.

Kakao jakie znamy, czyli w postaci sproszkowanej, to zmielone nasiona kakaowca. Drzewo kakaowe rośnie dziko w lasach równikowych północnej części Ameryki Południowej i w Ameryce Środkowej. Jak wiadomo kakao nie tylko jest składnikiem czekolady, ale ze względu na właściwości lecznicze znajduje zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Ziarna kakaowca mają mnóstwo wartości odżywczych, witamin, mikroelementów i zdrowych tłuszczów. Surowe ziarna kakaowca mają aż piętnaście razy więcej antyoksydantów niż czarne jagody, dwudziestokrotnie więcej niż czerwone wino i trzydziestokrotnie więcej od zielonej herbaty. Surowe ziarna nie są bowiem palone, prażone, a jedynie fermentowane i suszone. Żeby powstało kakao w proszku, ziarna muszą być poddane wysokiej temperaturze, więc tracą część wartości, ale mimo wszystko wciąż warto pić dobre kakao. Dobre, czyli to tradycyjne, niesłodzone, bez dodatków chemicznych. Na opakowaniu musi się znajdować napis kakao, a nie napój kakaowy.

Czy wiesz, że…

Picie kakao wydłuża życie? Tak tak, naukowcy z Harvard Medical School podczas analizy diety plemienia Kuna z Panamy doszli do wniosku, że poprzez wypijanie 40 filiżanek tygodniowo kakao członkowie tego plemienia są zdrowsi i żyją o wiele dłużej, niż inni mieszkańcy Panamy, którzy po kakao nie sięgają regularnie. Poza tym kakao chroni przed demencją.

Epikatechina

To nie jest pojęcie zasięgnięte z katechizmu, ale flawonoid odpowiedzialny za wyjątkowe właściwości kakao. Występuje on również w herbacie i winie.

Wartość energetyczna kakao to 228 kcal w 100g. Poza tym w kakao jest białko (19,60g), tłuszcz (13,7g), węglowodany (57,9g), błonnik (37g), witaminy (tiamina, ryboflawina, niacyna, B6, kwas foliowy, K, E), minerały (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk), kwasy tłuszczowe (nasycone, jednonasycone, wielonasycone), poza tym kofeina (230mg), która pobudza i stawia nas na nogi.

Kofeina i teobromina

Kakao posiada w składzie obie te substancje, które dodają szybko i naturalnie energii do działania.

Teobromina przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym i umysłowym. Zawarta w ziarnach kakao pomaga na dodatek w walce z kaszlem, ponieważ blokuje neurony czuciowe, a to prowadzi do zniwelowania odruchu kaszlu!

Afrodyzjak

Czemu kakao tak pobudza zmysły? To za sprawą hormonu o nazwie anandamid. Działa on podobnie do endorfin, więc nie ma siły, żeby nam się po kakao… więcej nie zachciało! Na dodatek fenyloetylamina, również znajdująca się w kakao, powoduje w nas błogość i szczęście. Czy więc warto odmawiać sobie codziennej małej dawki takiej rozkoszy?

Otyłość, a kakao

Naturalne kakao to broń w walce z otyłością! Jedna łyżeczka kakao to tylko 41 kcal, a za to zawarty w kakao magnez bierze udział w 300 reakcjach metabolicznych. Dlatego jedzenie kakao daje sytość, hamuje apetyt, a dzięki epikatechinie pomaga dodatkowo spalać tkankę tłuszczową poprzez pobudzanie mięśni. Jeszcze raz zaznaczyć trzeba, że takie właściwości ma wyłącznie dobre kakao, naturalne!

A jeśli nie jesteś na co dzień jesz zdrowo, kolorowo i zapewniasz sobie wystarczająco dużo ruchu, to możesz sobie pozwolić na chwilę czekoladowej rozpusty…

Czekoladowa roskosz

Składniki:

  • 100g gorzkiej czekolady (minimum 83%)
  • 50g masła
  • 4 łyżki cukru
  • 2 jajka
  • szczypta soli
  • 1 łyżka mąki

Przygotowanie:

Przygotuj foremki i posmaruj je wewnątrz masłem i obsyp mąką. Nadmiar mąki strząśnij. Od razu nastaw piekarnik na 200 stopni. Czekoladę połam na kawałeczki i rozpuść z masłem w kąpieli wodnej. Wymieszaj składniki na gładką masę. Jajka wbij do miski, dodaj cukier, sól i wymieszaj na jednolitą masę, nie ubijaj. Dodaj mąkę i ponownie zamieszaj. Dodaj masę czekoladową (postaraj się nie podjadać przy okazji ;p) i połącz składniki. Przelej masę do foremek i piecz przez 8 minut. Po wyjęciu z piekarnika musisz chwilę odczekać. Można posypać każdą babeczkę cukrem pudrem lub ozdobić konfiturą.

Smacznego!