Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) to pospolita roślina rosnąca w postaci niewielkich półkrzewów (do około 30 cm) o białych, różowych lub niebieskofioletowych kwiatkach. Dookoła niego zawsze można zaobserwować mnóstwo owadów. Warto posadzić hyzop we własnym ogrodzie także i z ich powodu. Jego nazwa najprawdopodobniej pochodzi z języka arabskiego (azzof) lub hebrajskiego (ezob), co oznacza ?święte ziele?. Kiedyś wykonywano z niego miotełki do wody święconej ze względu na właściwości odkażające.

Hyzop zawiera mnóstwo olejków eterycznych, garbników, soli mineralnych i antyoksydantów. W medycynie naturalnej wykorzystywane są zarówno kwiaty, łodygi jak i liście. Naziemna część hyzopu, zwana zielem hyzopu, zbierana jest już w początkowej fazie kwitnienia. Ziele hyzopu suszy się w przewiewnym miejscu w temperaturze do 30 stopni, a potem przechowuje w lnianej lub papierowej torbie. W sklepach możemy kupić gotowe susze oraz olejki z hyzopu. Roślina wchodzi też w skład wielu suplementów diety, mieszanek, maści, kremów i innych kosmetyków.

Napar z hyzopu przygotowujemy jak większość naparów, czyli zalewamy około 2 łyżeczki suszu gorącą wodą i parzymy pod przykryciem około 15 minut. Napar należy spożywać trzy razy dziennie po jedzeniu, ale można też nim płukać gardło i dziąsła. Warto dodać do naparu trochę szałwii.

Hyzop ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wykrztuśne, więc skutecznie łagodzi schorzenia górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Napary można stosować na przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astmę oskrzelową i profilaktycznie na ogólne wsparcie odporności. Roślina pomaga pozbyć się zalegających w płucach i oskrzelach wydzielin, więc jest skuteczna w przypadku uporczywego kaszlu.

Ponadto, hyzop wspomaga trawienie. Pobudza ruchy perystaltyczne jelit, więc stosuje się go na niestrawność, zgagę, wzdęcia i zaparcia. Działa też rozkurczowo, pomaga utrzymać uczucie sytości, więc śmiało można sięgać po niego podczas odchudzania.

Pod kontrolą lekarza kuracja hyzopem może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi. Olej z hyzopu działa uspokajająco i odprężająco. Można dodawać kilka kropli do kąpieli, albo pić herbatkę przed snem.

Hyzop uśmierza bóle stawów dlatego sięgają po niego osoby z artretyzmem i chorobą reumatyczną. Łagodzi dolegliwości przy kontuzjach i urazach kości lub stawów.

UWAGA! Jak wiele ziół leczniczych, zbyt duża ilość hyzopu może być niebezpieczna! Hyzop w postaci olejku, czyli najbardziej skondensowanej formie, można przyjmować w ilości 15-20 kropli. Zawarte w nim pinokamfon i izopinokamfon w zbyt dużej ilości mają działanie toksyczne i mogą spowodować drgawki oraz krwawienia z dróg rodnych. Nie powinny po hyzop sięgać kobiety w ciąży.