Latem, kiedy żar leje się z nieba, jesteśmy skupieni na innych i znacznie ciekawszych aktywnościach, niż gotowanie. Zwyczajnie czasem brakuje inspiracji na przygotowanie obiadu. Poza tym, czy chce się jeść w taki upał? Najlepiej poszukać alternatywy i… wziąć ten temat ?na chłodno?! Dzisiaj kilka ciekawych przepisów na proste i bardzo orzeźwiające chłodniki na słodko i na słono. Zupa to lekka i wartościowa forma obiadu, a przygotowana na bazie maślanki lub kefiru dodatkowo wspomaga florę bakteryjną.
Chłodnik pomidorowy
Składniki:
- 2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomidorów
- 2 szklanki niskoprocentowej śmietany
- 2 jajka na twardo
- 2 duże łyżki posiekanego koperku
- 1 łyżeczka świeżego tymianku
- sól
- cukier
- biały pieprz
Przygotowanie:
Śmietanę roztrzepujemy z sokiem pomidorowym, dodajemy drobniutko posiekane jajka ugotowane na twardo, zioła i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru. Chłodnik serwujemy zaraz po przyrządzeniu. Można przygotować grzanki lub tosty z masłem czosnkowym. Do masła i wyciśniętego przez praskę czosnku spróbujcie dodać świeżych lub suszonych ziół (cząber, tymianek, oregano) oraz szczyptę soli morskiej.
Chłodnik ogórkowy
Składniki:
- 2 średnie ogórki
- 1 litr maślanki lub kefiru
- 1 łyżeczka cukru pudru
- sól
- 4 listki świeżego cząbru
- 2 łodyżki młodego czosnku
- 2 duże łyżki posiekanego koperku
- 200 ml kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
Przygotowanie:
Ogórki po obraniu ze skórki ścieramy na grubej tarce (można wcześniej przekroić je na pół i usunąć pestki), a następnie przez kilka minut odsączamy na sicie. Maślankę łączymy z solą i cukrem, dodajemy śmietanę, zioła, ogórki i dokładnie mieszamy. Zupa jest gotowa natychmiast po przyrządzeniu! Można wycisnąć dodatkowo jeden ząbek czosnku i dodać garść szczypiorku, wtedy smak będzie bardziej ostry.
Królewski chłodnik poziomkowy
Składniki:
- 1 l poziomek
- 1 l słodkiej niskoprocentowej śmietany lub śmietany w proporcji pół na pól z jogurtem naturalnym
- 2 łyżki śmietany kremówki
- 4 łyżki cukru pudru
Przygotowanie:
Odkładamy garść poziomek do dekoracji, a resztę łączymy ze wszystkimi pozostałymi składnikami i rozbijamy w malakserze lub przy pomocy blendera, aż się lekko spieni. Wstawiamy do lodówki minimum na pół godziny. Podajemy z listkami mięty, całymi poziomkami i biszkoptami. Taka zupa przypadnie do gustu nawet największym niejadkom!
Chłodnik serowy
Składniki:
- 1 opakowanie serka wiejskiego
- 400 ml kefiru
- 1 ogórek średniej wielkości
- 1 pęczek rzodkiewek
- 2 cebulki
- garść szczypiorku
- ząbek czosnku
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Na tarce ścieramy ogórki i rzodkiewki. Siekamy drobno (lub przeciskamy przez praskę) czosnek, szczypiorek i cebulkę. Kefir łączymy z serkiem , mieszamy, dodajemy starte warzywa, doprawiamy do smaku solą i czarnym pieprzem. Taki chłodnik rewelacyjnie smakuje z młodymi ziemniaczkami!
W kuchni liczy się kreacja, tworzenie nowych smaków i przede wszystkim przyjemność z jedzenia. Zbierajcie zioła, jedzcie dużo świeżych warzyw, owoców i ziół, czyli wszystkiego, czego mamy pod dostatkiem latem! Jeśli już wypróbowaliście któryś z podanych przepisów, dodaliście ?coś od siebie? i wyszło super, to koniecznie napiszcie o tym w komentarzu. Dzielmy się tylko dobrymi przepisami na zdrowie!
Smacznego!