Pomidory latem smakują szczególnie dobrze. O tej porze roku są najtańsze, pełne słońca, soczyste, różnorodne pod względem wyglądu, koloru i smaku. Każdy znajdzie gatunek, który najbardziej mu zasmakuje. Można z nich przygotowywać sałatki, jeść na kanapce, w zupach na zimno i na gorąco, w sosach do makaronów i innych potraw. Suszone, świeże, soki z pomidorów i koncentraty… Co wybrać z tak wielu opcji? Co jest najzdrowsze? Jedno jest pewne: pomidory w diecie są niezwykle ważnym składnikiem, a zwłaszcza wtedy, gdy z nieba leje się żar, a my tracimy wraz z potem całe morze elektrolitów. Pomidorowe przysmaki doskonale uzupełnią w organizmie sód, potas, magnez, cynk, fosfor, jod, fluor, karoten, kobalt, mangan, miedź, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę C, PP, K, a także kwas foliowy i szczawiowy. Całkiem sporo, jak na jedno warzywo, czy raczej (według współczesnej kwalifikacji) owoc.

Historia pomidorowa

Pomidory sprowadzono na stary kontynent z Ameryki Południowej dzięki dalekomorskim wyprawom Krzysztofa Kolumba, ale w Polsce pierwsze pomidory wyhodowano dopiero w 1880 roku w stolicy! Niestety nie od razu zdobyły podniebienia polskich konsumentów. Dopiero po I wojnie światowej pomidory w postaci tak zwanych skumbrii odniosły sukces. Były to puszkowane makrele w sosie pomidorowym. Cóż, czasem do sukcesu prowadzi naprawdę długa i kręta droga 😉

Niemniej jednak od tej pory pomidory były coraz chętniej uprawiane w naszym kraju. Oczywiście nie były dostępne przez cały okrągły rok, a jedynie w sezonie pomidorowym. Teraz o każdej porze roku można kupić krajowe pomidory. Chyba jednak każdy przyzna, że te szklarniowe zimą zupełnie nie przypinają smakiem tych, którymi możemy cieszyć się w lipcu, prawda? Najsmaczniejsze od jesieni do wiosny są pomidorki koktajlowe, które zachowują najwięcej słodyczy. Wadę mają jedną i zasadniczą: wysoką cenę.

Wartości odżywcze

Pomidorowe bogactwo tkwi w wysokiej zawartości witamin i minerałów, które są niezbędne zarówno małym, jak i dużym. Warto do codziennej diety włączyć choćby jedną buteleczkę soku pomidorowego, ale uwaga: czytajcie etykiety! Sok powinien składać się z pomidorów, bez dodatków smakowych, konserwantów, a dodatek soli też nie jest potrzebny, bo same w sobie owoce są słone. Buteleczki stoją na półce obok siebie, różnią się nieznacznie ceną w zależności od producenta, za to mogą różnić się znacznie składem. Pomidory mają mnóstwo antyoksydantów, które ochraniają skórę przed starzeniem, toteż aby naturalnie zadbać o jakość i wygląd skóry lepiej wypić codziennie sok, niż wcierać drogie kremy. Witamina C obecna w pomidorach poprawia odporność, przyspiesza gojenie się ran, neutralizuje działanie wolnych rodników, wzmacnia naczynia krwionośne, dotlenia. Witaminy E i A też zapobiegają zmarszczkom i nawilżają skórę.

Czy wiesz, że… kosmetyki, które zawierają wyciągi z pomidorów łagodzą trądzik i rozjaśniają przebarwienia?

Pomidory zawierają także cenny brom, a zatem wzmacniają układ nerwowy. Błonnik w pomidorach wspiera trawienie i ponieważ znajduje się także w pestkach, to nie warto pozbywać się ich pomimo trendu proponowanego przez wielu telewizyjnych kucharzy.

Ogórek i pomidor?

To fakt, że nie powinniśmy łączyć świeżych ogórków z pomidorami, bo zawarte w ogórkach enzymy wpływają na utratę witaminy C zawartej z kolei w pomidorach. Cóż począć, skoro razem tworzą taki smaczny duet? Dlatego bez przesady, nie tworzą bomby biologicznej, nie powodują chorób, a sałatka z letnich warzyw to cymes. Wystarczy wypić na podwieczorek lub drugie śniadanie sok pomidorowy.

Odmiany pomidorów

Pomidorów jest zatrzęsienie, więc nie sposób scharakteryzować wszystkich odmian w jednym wpisie! Musiałby powstać pokaźnej wielkości tom na ich temat. Pomidory klasyfikujemy w zależności od sposobu uprawy(gruntowe/polne, uprawiane pod folią lub w tunelu, szklarniowe), a także ze względu na wielkość owoców (drobnoowocowe, średnioowocowe, wielkoowocowe).

Pomidory koktajlowe (cherry) -średnica 3-4 cm, słodkie, soczyste, intensywne w smaku i zapachu, świetne do sałatek, jako przekąski, a także marynowane, w zalewie i kiszone.

Pomidory daktylowe – drobnoowocowe, mają wydłużony kształt, jędrne, słodkie, sprawdzają się do dań z patelni, do sosu i marynowane.

Pomidory rzymskie/śliwkowe – podłużnego kształtu owoce, żywo czerwone, mięsiste, słodkie, bez gniazd nasiennych, prawie nie mają pestek, mogą być też żółte i pomarańczowe, świetne do keczupu, przecierów, sosów, zup, do suszenia i do słoików.

Pomidory paprykowe – lekko wydłużony kształt, przypinają paprykę, są słodkie, soczyste, bez gniazd nasiennych, intensywnie czerwone, podobna kształtem jest odmiana Bycze Rogi, są dobre na keczup, do sosów, smażenia i do przetworów w słoiku.

Pomidory bawole serca – to odmiana wielkoowocowa, przypominają sakiewkę, lub właśnie serce, są wyjątkowo charakterystyczne, mięsiste, słodkie, mają delikatną strukturę, mało pestek, rozpływają się w ustach, więc najlepiej jeść je na surowo, chociaż zupa z tej odmiany będzie też niesamowicie aromatyczna.

Pomidory san marzano – to rodzaj pomidorów gruszkowych, jedne z najsmaczniejszych, a nazwę zawdzięczają włoskiemu San Marzano, mają wydłużony, owalny kształt, mało pestek, zachowują kształt nawet podczas obróbki cieplnej, więc świetnie nadają się do słoików na pelati, a potem, zimą, zamienią się w pyszną i zdrową zupę lub niepowtarzalny sos na przykład do domowej pizzy.

Pomidory gargamele – to zdecydowanie wielkoowocowa odmiana, gdyż jedna sztuka może ważyć od 0,5 do 0,7 kg, a bywają i większe! Są mocno czerwone, soczyste, ale nie wodniste, mają intensywny zapach i smak, są świetne na kanapki, na soki, do przecierów, zup i sosów. Ze względu na pokaźne rozmiary można je łatwo faszerować.

Pomidory malinowe – chyba najbardziej popularne, bardzo słodkie, doskonałe do każdej potrawy, są delikatne w smaku, a ze śmietaną i cebulką, to hit każdego upalnego lata!

Pomidory zielone – to po prostu niedojrzałe pomidory czerwone, a pozostawione przez kilka dni w ciepłym miejscu dojrzewają. Są delikatne w smaku i mimo, ze zielony kojarzy się z niejadalnym, to nie są szkodliwe. Nadają się do marynowania i do zalewy, a najlepsze są usmażone z czosnkiem.

Pomidory tygrysie – mogą być czerwone lub żółte, a dzięki nieregularnym, wzorkom przypominają umaszczenie tygrysów, są twarde, mają mało nasion, są lekko kwaskowe i średnio słodkie. Dobre do kanapek lub do jedzenia surowe.

Pomidory czekoladowe – mają ciemnobrązowy do zgniłozielonego kolor i wcale nie smakują czekoladowo. Zawierają więcej od innych pomidorów fruktozy, toteż są bardzo słodkie i intensywne w smaku, mają też najwięcej ze wszystkich przeciwutleniaczy! Nie są modyfikowane genetycznie. Świetne do słoików, do marynowania do smażenia, sałatek i… na surowo prosto z krzaczka!

Kolorowe pomidory: czerwone, żółte, czarne, zielone, malinowe, tygrysie, pomarańczowe… Wszystkie wyjątkowe, zdrowe i wartościowe! Korzystajmy z darów lata i jedzmy ich jak najwięcej w każdej postaci. Więc jeśli jeszcze nie masz pomysłu na dzisiejszy obiad, to może…

Wyjątkowy chłodnik pomidorowy?

Składniki:

  • 4 duże pomidory malinowe
  • 4 ząbki czosnku
  • kumin
  • sól morska
  • olej rzepakowy
  • średni ogórek
  • cebula młoda
  • 1 l wody przegotowanej lub mineralnej niegazowanej
  • ocet jabłkowy

Przygotowanie:

Weź makutrę, albo dużą misę, w której należy utrzeć półtorej łyżki kuminu, z czosnkiem i grubą solą morską. Następnie dodajemy trzy łyżki oleju rzepakowego, pokrojonego ogórka i cebulę w kosteczkę i delikatnie ucieramy wraz z czosnkiem i przyprawami. Do tego ścieramy pomidory na tarce na grubych oczkach, zalewamy całość wodą, dodajemy łyżkę octu jabłkowego i jeszcze dwie łyżki oleju, a następnie wszystko dokładnie mieszamy. Warto dodać do zupy tuż przed podaniem pokrojony w kostkę chleb żytni na zakwasie i świeży koperek. Zupa do zrobienia w 10 minut, a smak niesamowity i niepowtarzalny! Woda powinna być zimna, ale zupę przed dodaniem chleba można dodatkowo wstawić do lodówki na pół godziny, żeby była jeszcze bardziej orzeźwiająca!

Najszybsza na świecie zupa pomidorowa

Składniki:

  • 1 duża puszka pomidorów pelati
  • cebula
  • cztery ząbki czosnku
  • masło lub olej rzepakowy
  • cukier
  • sól
  • pieprz
  • zioła: bazylia, świeży lub mrożony koperek, majeranek świeży

Przygotowanie:

W garnku przez chwilę zeszklić należy cebulę i czosnek, dodać łyżkę cukru, następnei wlać całą puszkę pomidorów, dolać pół litra wody i zagotować. Doprawić solą i pieprzem, dodać zioła i całość zblendować. Gotowe! Taką zupę można serwować z ryżem, makaronem, śmietaną, serem mozarella i świeżymi listkami bazylii.

Sałatka orzeźwiająca

Składniki:

  • ulubione pomidory, najlepiej różnokolorowe
  • arbuz bez pestek
  • melon
  • truskawki
  • świeża bazylii
  • koperek
  • dymka wraz z cebulką
  • olej rzepakowy
  • sól
  • świeżo mielony pieprz kolorowy

Przygotowanie:

Pomidory kroimy w kostkę wraz z nasionami, owoce i dymkę (cebulkę i szczypior) również, całość łączymy w misce, dodajemy olej, przyprawy, świeżą bazylię i drobno pokrojony koper. Świetnie smakuje schłodzona z grzankami czosnkowymi.

Smacznego!